Osud turnovské porodnice je do budoucna nejistý

11.01.2011 17:26:06 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Osud turnovské porodnice je do budoucna nejistý

V posledních dnech se objevily zvěsti o možném konci porodnice v Turnově. Svízelnou situací se na pondělním zasedání zabývala Rada města Turnov, které je zřizovatelem nemocnice.

„Vedení nemocnice dostalo od rady za úkol zajistit chod nemocnice po personální stránce, v této chvíli chybí obsadit víkendové služby," řekla starostka Turnova Hana Maierová.

Personální otázka je klíčová pro nejbližší chod nemocnice, v dlouhodobém horizontu bude záležet i na stanovisku zdravotních pojišťoven a Ministerstva zdravotnictví.

„Hlavní problém je zajištění služeb, limit pojišťoven na počet lékařů překvapivě splňujeme, ale čtyři lékaři prostě nemohou stále sloužit 24 hodin denně," uvedl jednatel Panochovy nemocnice Tomáš Sláma.

Nemocnice proto shání náhradu za lékaře, který nedávno odešel, ale situaci komplikuje další věc. Protože v loňském roce porodnice nesplnila limit 600 porodů ročně, tak jí nebyla udělena akreditace Ministerstva zdravotnicí, která je nutná pro další vzdělávání lékařů. To znamená, že o práci ve zdejší porodnici nebudou mít zájem mladí lékaři, protože by se jim nepočítala do praxe potřebné k atestaci.

„Město má v tomto poměrně trpnou roli, nemůžeme to bohužel sami moc ovlivnit," uvedla Hana Maierová. Starostka Turnova připomněla, že do budoucna chce Ministerstvo dělat výběrová řízení na limity porodnic, které zřejmě budou 600 porodů za rok. Například v loňském roce se ovšem v turnovské porodnici narodilo jen 440 dětí.

„Do budoucna těžko můžeme naplnit 600 porodů, možná budou ale limity navýšeny až na 1000 nebo 1100, což je úplně nemožné. Přece nemůžeme krást klienty jiným porodnicím," řekl za turnovskou nemocnici Sláma a dále doplnil, že podle něj do několika let při současném vývoji zřejmě budou existovat jen velkokapacitní nemocnice a menší porodnice žádné nebudou.

V okrese Semily je přitom další porodnice již jen v Jilemnici, blízko ní pak ve Vrchlabí. Z jižního konce okresu by ale maminky měly blíž do porodnic v Jablonci nad Nisou a v Liberci.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Měření prachu v okolí Turów pokračují. Loni nedošlo k překročení limitů

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou. „V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.

Oba sledované turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informuje o kvalitě vody v pramenech Boží voda a pod Valdštejnem. Oba prameny jsou v současné době pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem ze dne 16. ledna vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná. Výsledky rozboru pramene Boží voda ze dne 19. ledna také vyhovují hygienickým limitům.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dlaskův statek v Dolánkách znovu ožije masopustním rejem
Rada kraje schválila programy požární ochrany a prevence kriminality
V Turnově vyroste další Centrum odborného vzdělávání
Turistické oblasti v kraji obdrží 10 milionů, dvakrát víc než vloni
Putování za minerály pošesté čili geologicko-cestopisné přednášky

Nejčtenější články

28.01.: Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
27.01.: ODM zakončily štafety. Liberecký kraj je celkový vítěz podle medailí!
27.01.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. ledna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT