Osudy politického vězně, kulaka i chartisty očima žáků semilských škol

09.04.2015 20:39:11 | Autor: Kristýna Bardová a Post Bellum | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Osudy politického vězně, kulaka i chartisty očima žáků semilských škol

Semilští žáci zpovídali půl roku šest pamětníků z Pojizeří. Nejen tyto příběhy představí 13. dubna od 16.30 v kině Jitřenka několik desítek žáků semilských základních škol a gymnázia v rámci projektu Příběhy našich sousedů, který realizuje Post Bellum a město Semily.

Vyprávět budou příběhy politického vězně, disidenta, pamětníky kolektivizace, významného sportovce i lidí, které za nevhodné názory minulý režim perzekuoval. Pan Doubek z Bozkova vystupoval proti sovětské okupaci, odsoudili ho za hanobení republiky a poslali do Valdic. Rodina Plívova odmítla v Chuchelně vstup do JZD, musela odevzdávat nesplnitelné dodávky a hrozilo jim se z rodinného statku. Otec rodiny to neunesl a pokusil se o sebevraždu. Železnický farář Josef Kordík nechtěl kázat prázdná slova, proto se rozhodl podepsat Chartu, zapojit se do disentu a podporovat nespravedlivě stíhané.

V rámci projektu Příběhy našich sousedů natáčeli žáci vyprávění pamětníků a na základě nahrávek a archivních materiálů zpracovali jejich celoživotní osudy. Díky tomu se seznamovali s fenomény nedávných dějin mnohem intenzivněji než v klasické hodině dějepisu.

Žákům se tak podařilo zaznamenat další svědectví o našich dějinách, která se stanou součástí sbírky Paměť národa. „Podmínky v tý base to ani snad nebudu.... V těch Valdicích (...) to byla normální hala, kde nás bylo sto padesát. Sto padesát nás bylo, dá se říct, na jednom podlaží. Třípatrový postele, zima jako v morně, protože my jsme nastoupili v prosinci a v lednu byly možná dvacetistupňový mrazy. Vokna rozbitý. Byly tam čtyři záchody a čtyři kohoutky na vodu a víc nic," říká v nahrávce žáků Gymnázia Ivana Olbrachta Stanislav Doubek.

Oldřich Kolzrt<br />Autor: Archív Post Bellum Dětem svůj příběh vyprávěl i syn kulaka Josef Plíva, Bohuslava Alena Vojtíšková, která šest let čekala na svého manžela odsouzeného za velezradu, kněz a disident Josef Kordík, Oldřich Kolzrt a Stanislav Hlava, kteří zažili šikanu minulého režimu.

Prostřednictvím osobního setkání se žáci seznamují s některými fenomény moderních dějin a tak mohou porozumět životu ve dvacátém století. Během zpracovávání vzpomínek si semilští žáci také na vlastní kůži vyzkoušeli práci dokumentaristů. Pod vedením profesionálů natáčeli o životě pamětníka filmové dokument nebo navštívili studio v Českém rozhlase v Praze, kde připravili rozhlasovou reportáž. Výsledky své půlroční práce i osudy lidí, kterým naslouchali, představí 13. dubna od 16.30 hodin v kině Jitřenka, které je partnerem akce. Pro nejlepší týmy, které vybere odborná porota z řad učitelů, historiků a novinářů, jsou připraveny ceny.

„Žáci se do své práce často zcela ponořili, bádali v archivech a vyhledávali informace doplňující vzpomínky pamětníků. Jedna z reportáží je dokonce doprovázena skladbou, kterou si nacvičili a nahráli samotní žáci," řekla vedoucí vzdělávacího projektu Hana Hniličková ze společnosti Post Bellum.

Všechny žákovské výstupy budou publikovány na stránkách pribehynasichsousedu.cz. V Semilech je projekt druhým rokem realizován společností Post Bellum, která již čtrnáct let zaznamenává vzpomínky pamětníků významných událostí moderních dějin. Z těchto nahrávek vytváří internetovou sbírku Paměť národa, která obsahuje více než 3000 příběhů. Projekt v současnosti probíhá i na školách v dalších osmi českých a moravských městech.

Článek a fotogalerie z proběhlé akce:

Studenti představili v semilském kině životní příběhy šesti pamětníků

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Dubnová nabídka Kina Jitřenka v Semilech
Děti ze semilských škol objevily zajímavé příběhy z historie svého města
Semilští žáci se zapojí do projektu Příběhy našich sousedů

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Omezená provozní doba sběrného dvora na Vesecku

Pozor na omezenou páteční provozní dobu sběrného dvora, 9. června se uzavře už v 15 hodin. „Informujeme občany, že z technických důvodů bude provoz sběrného dvora na Vesecku omezen, a to v pátek 9. června 2023, otevřeno bude pouze do 15:00. Děkujeme za pochopení," sdělily Turnovské odpadové služby, s. r. o.

Červnové uzavírky v Jablonci nad Nisou

Rekonstrukce tramvajové trati s sebou nesou uzavírky jabloneckých ulic. S postupem stavby se uzavírky mění. Aktuální změny od 7. června se dotknou jabloneckých ulic Tovární, Rýnovická, Liberecká, Poštovní, U Nisy, Vodní a Na Vršku. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči mají tři nová vozidla vybavená systémem CCS Cobra
V paseckém kostele sv. Václava pořádají koncert
Spanilá jízda Cyklostezkou Járy Cimrmana proběhne již poosmnácté
Na Vesecku začne rekonstrukce silnice u křižovatky s I/10
Vyhlídka v 17. patře krajského úřadu je opět otevřená pro veřejnost

Nejčtenější články

06.06.: Kino Jitřenka uvede dokument o režisérce Věře Plívové - Šimkové
08.06.: Na Vesecku začne rekonstrukce silnice u křižovatky s I/10
07.06.: Krkonoše jsou opět čistější

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT