Osudy politického vězně, kulaka i chartisty očima žáků semilských škol

09.04.2015 20:39:11 | Autor: Kristýna Bardová a Post Bellum | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Osudy politického vězně, kulaka i chartisty očima žáků semilských škol

Semilští žáci zpovídali půl roku šest pamětníků z Pojizeří. Nejen tyto příběhy představí 13. dubna od 16.30 v kině Jitřenka několik desítek žáků semilských základních škol a gymnázia v rámci projektu Příběhy našich sousedů, který realizuje Post Bellum a město Semily.

Vyprávět budou příběhy politického vězně, disidenta, pamětníky kolektivizace, významného sportovce i lidí, které za nevhodné názory minulý režim perzekuoval. Pan Doubek z Bozkova vystupoval proti sovětské okupaci, odsoudili ho za hanobení republiky a poslali do Valdic. Rodina Plívova odmítla v Chuchelně vstup do JZD, musela odevzdávat nesplnitelné dodávky a hrozilo jim se z rodinného statku. Otec rodiny to neunesl a pokusil se o sebevraždu. Železnický farář Josef Kordík nechtěl kázat prázdná slova, proto se rozhodl podepsat Chartu, zapojit se do disentu a podporovat nespravedlivě stíhané.

V rámci projektu Příběhy našich sousedů natáčeli žáci vyprávění pamětníků a na základě nahrávek a archivních materiálů zpracovali jejich celoživotní osudy. Díky tomu se seznamovali s fenomény nedávných dějin mnohem intenzivněji než v klasické hodině dějepisu.

Žákům se tak podařilo zaznamenat další svědectví o našich dějinách, která se stanou součástí sbírky Paměť národa. „Podmínky v tý base to ani snad nebudu.... V těch Valdicích (...) to byla normální hala, kde nás bylo sto padesát. Sto padesát nás bylo, dá se říct, na jednom podlaží. Třípatrový postele, zima jako v morně, protože my jsme nastoupili v prosinci a v lednu byly možná dvacetistupňový mrazy. Vokna rozbitý. Byly tam čtyři záchody a čtyři kohoutky na vodu a víc nic," říká v nahrávce žáků Gymnázia Ivana Olbrachta Stanislav Doubek.

Oldřich Kolzrt<br />Autor: Archív Post Bellum Dětem svůj příběh vyprávěl i syn kulaka Josef Plíva, Bohuslava Alena Vojtíšková, která šest let čekala na svého manžela odsouzeného za velezradu, kněz a disident Josef Kordík, Oldřich Kolzrt a Stanislav Hlava, kteří zažili šikanu minulého režimu.

Prostřednictvím osobního setkání se žáci seznamují s některými fenomény moderních dějin a tak mohou porozumět životu ve dvacátém století. Během zpracovávání vzpomínek si semilští žáci také na vlastní kůži vyzkoušeli práci dokumentaristů. Pod vedením profesionálů natáčeli o životě pamětníka filmové dokument nebo navštívili studio v Českém rozhlase v Praze, kde připravili rozhlasovou reportáž. Výsledky své půlroční práce i osudy lidí, kterým naslouchali, představí 13. dubna od 16.30 hodin v kině Jitřenka, které je partnerem akce. Pro nejlepší týmy, které vybere odborná porota z řad učitelů, historiků a novinářů, jsou připraveny ceny.

„Žáci se do své práce často zcela ponořili, bádali v archivech a vyhledávali informace doplňující vzpomínky pamětníků. Jedna z reportáží je dokonce doprovázena skladbou, kterou si nacvičili a nahráli samotní žáci," řekla vedoucí vzdělávacího projektu Hana Hniličková ze společnosti Post Bellum.

Všechny žákovské výstupy budou publikovány na stránkách pribehynasichsousedu.cz. V Semilech je projekt druhým rokem realizován společností Post Bellum, která již čtrnáct let zaznamenává vzpomínky pamětníků významných událostí moderních dějin. Z těchto nahrávek vytváří internetovou sbírku Paměť národa, která obsahuje více než 3000 příběhů. Projekt v současnosti probíhá i na školách v dalších osmi českých a moravských městech.

Článek a fotogalerie z proběhlé akce:

Studenti představili v semilském kině životní příběhy šesti pamětníků

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Dubnová nabídka Kina Jitřenka v Semilech
Děti ze semilských škol objevily zajímavé příběhy z historie svého města
Semilští žáci se zapojí do projektu Příběhy našich sousedů

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Architekt představí chystanou podobu parku u Severočeského muzea

Obnovou by měl v budoucnu projít park, který obklopuje Severočeské muzeum v Liberci. Bližší informace o této chystané akci se mohou zájemci dozvědět ve čtvrtek 19. května od 17 hodin. V tento den a čas se v muzeu uskuteční představení plánovaného projektu obnovy muzejního parku. „Severočeské muzeum prošlo v minulých letech z velké části náročnou rekonstrukcí. K nádherné budově patří také památkově chráněný park, který si zaslouží tomu odpovídající péči. Z toho důvodu jsme s obnovou oslovili jeden z nejlepších ateliérů nejen v České republice, ale i z hlediska evropského, a sice Ateliér Krejčiříkovi. Mají za sebou takové práce, jakými jsou revitalizace Lednicko-valtického areálu nebo park na Kuksu," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Uzavření registru a evidence obyvatel v Turnově ve středu 18. května

Odbor správní informuje občany Turnova, že ve středu 18. května 2022 bude po celý den uzavřen registr a evidence obyvatel z důvodu povinného školení v souvislosti s volbami 2022.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

O titul Vesnice roku 2022 se letos v kraji utká dvanáct obcí
Sekera v turnovském muzeu vypráví příběh starý sedm tisíc let
Přepeře jasnou výhrou potvrdily roli favorita na hřišti posledního Ústí
Rakouská knihovna v Liberci slaví třicítku přednáškou i výstavou
Kynologové Horské služby jsou plně připraveni na letní sezonu

Nejčtenější články

15.05.: FOTO: Od dubna probíhá rekonstrukce části Pojizerky
15.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek sedmého jarního kola
14.05.: Další turnovský Kulatý stůl měl ožehavé téma drogy na školách

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT