Památník zapadlých vlastenců v Pasekách vás provede cestou necestou

23.06.2015 13:40:07 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: KULTURA | Obce: Paseky nad Jizerou

Památník zapadlých vlastenců v Pasekách vás provede cestou necestou

Dvě nové výstavy otevírají v úterý 23. června v muzeu Správy KRNAP Památníku zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou. Po paseckých cestách a pěšinách vás provede první z nich. Druhá z nich - Cestou necestou - je věnována dopravním prostředkům, které místní používali k dopravě a přepravě nákladů.

Výstava Cestou necestou představuje soubor tradičních prostředků a pomůcek k přenášení a převážení břemen. V těch nejjednodušších, jako jsou koše, nůše, putny a krosny, se nosil náklad v ruce nebo na zádech, těžší břemena se snáze dopravovala na trakaři či čtyřkolovém vozíku. A tam, kde už lidská síla sama o sobě nestačila, zapřáhlo se před vůz tažné zvíře. Tuto kapitolu už ovšem výstava dokumentuje pouze pomocí obrazového materiálu a doprovodných textů. Své místo tu mají i zimní dopravní prostředky. Velké saně, rohačky, sloužívaly v horském terénu na svoz sena v létě a dřeva v zimě. Na menších sáňkách se převážela menší příležitostná břemena a jezdívalo se na nich i do školy či do práce. Ani lyže nebyly od prvopočátku jen sportovní záležitostí, usnadňovaly například zdejším lesníkům pohyb v hlubokém sněhu. Na výstavě najdete i součásti výstroje pro chůzi na zasněžených kopcích a ledem pokrytých cestách či k překonání brodu. A nezapomíná se tu ani na nejmenší návštěvníky - vždyť miniaturní dopravní prostředky patřívaly vždycky k nejoblíbenějším hračkám.

Prostřednictvím výstavy Po paseckých pěšinách a cestách přináší muezum letmý pohled na některé důležité cesty a silnice, jako byla stavba té okresní v roce 1895. Prozrazujeme také něco o historii mostů a lávek přes Jizeru a mnoho dalších zajímavostí doplněných fotografiemi, plány a mapami. Poukazujeme tak na význam komunikací nejen v Pasekách, ale i blízkém okolí. Vždyť právě dobré spojení mezi sousedními obcemi a městy napomáhalo rozvoji průmyslu a živností.

Výstavy v Památníku zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou potrvají do 30. dubna 2016.

Související články:

Krkonošské muzeum v Jilemnici vystavuje výběr z díla Jiřího Boudy

Obrazem: Křest knihy Krkonoše - Rájem i peklem Obřích hor

FOTO: Krkonošské muzeum vystavuje historii místního bednářství

Více o výstavách v Pojizeří v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavírka na I/35 omezí provoz na Kyselovsku

Ve dnech 19. a 20. června 2024 bude v Turnově, Kyselovsku probíhat oprava silnice číslo I/35 v úseku kolem křižovatky se silnicí číslo III/27927 směr Pelešany. Tato křižovatka bude ve středu 19. června 2024 neprůjezdná od zhruba 7:30 hodin do asi 15:30 hodin. Ve čtvrtek 20. června 2024 od zhruba 7:30 hodin do asi 22:30 hodin. Dojde k frézování a pokládce nového povrchu, doprava v místě bude řízena semafory.

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Turnovští předškoláci si užili den na dopravním hřišti
Vojenský den na Valdštejně připomene vylodění v Normandii
Rohanské stezky se opět hlásí o slovo!
Nejlépe se žije v hlavním městě Praze, Liberecký kraj je desátý
Spolek ZAzemí pečuje o školní sady, ale má i další aktivity

Nejčtenější články

19.06.: Víc než sto bruslařů zápolilo v areálu turnovské Maškovy zahrady
19.06.: Složky IZS se veřejnosti představí na semilském Ostrově
19.06.: Městská knihovna Semily rozdala ceny vítězům literární soutěže

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT