Piknik v rámci Férové snídaně obsadil Jíloveckou ulici v Semilech

15.05.2022 17:22:58 | Autor: Lenka Hřibová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Piknik v rámci Férové snídaně obsadil Jíloveckou ulici v Semilech

Férová snídaně je komunitní piknik na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů ve světě. Koná se při příležitosti Světového dne pro fair trade, což je svátek, který slaví druhou květnovou sobotu. V tento den se na podporu pěstitelů sešlo na 140 místech v naší republice přes 5000 lidí. V Semilech se organizace sobotní Férové snídaně ujal spolek Zrnko naděje, z. s. ve spolupráci se "zelenou dřevěnkou" - spolek Semínko země, z. s.

Pěstitelé zapojení do Fairtrade dostávaní za svou kávu, kakao nebo banány spravedlivě zaplaceno, pěstují šetrně k životnímu prostředí a děti mohou posílat do školy. Společně a demokraticky v družstvech rozhodují o fairtradovém příplatku, staví z něj školy, studny a zlepšují efektivitu pěstování. Zelenomodrou značku FairTrade (Spravedlivý obchod) najdete už vcelku často na čokoládách a bonboniérách i v supermarketech (a nejsou výrazně dražší - můžete s dobrým svědomím podpořit dobrou věc). Více na https://fairtrade.cz/.

Sousedský piknik (po dvouleté pauze, kdy jsme se naživo setkávat nemohli) v dobrém "zablokoval" Jíloveckou ulici. Přes třicet účastníků ochutnávalo a sdílelo přinesené dobroty, ale hlavně si užívalo slunné dopoledne v živém komunitním duchu. Děti si užily divadélko, hry, skládačky i králíka na zahradě u dřevěnky. Výborné čerstvé palačinky z vajíček od komunitních slepiček (a jiné vajíčkové dobroty) taky připomněly 1. narozeniny semilského komunitního chovu slepic.

Férová snídaně v Jílovecké ulici v Semilech Pro mě osobně "férové" není jen značka, ale taky znamená, že mám odvahu podívat se, co je za výrobou toho či onoho výrobku (vím, že v dnešním světě je to dosti obtížné, ale občas to zkusme -podívat se pravdě do očí). Tedy kromě čaje, kávy, kakaa či banánů, taky sociální a ekologická stopa třeba oblečení, elektroniky, bot či hraček vyráběných v někde v Asii... Nebo třeba květinářský průmysl - nevěřili byste, v jakých podmínkách se pěstují růže (a jiné dovážené květy) a kolik toho v mrazících boxech nacestují letadlem (CO2) než se dostanou do českých květinářství.

Blíží se konec školního roku a každoroční tradice kytky pro paní učitelku by mohla některé vyprovokovat k přemýšlení. Nebyla by vhodnější třeba FT čokoláda, čaj, káva nebo kytička ze zahrádky? A pokud trváte na "opravdické kytici" - tak vězte, že v okolí máme hned dvě lokální bio květinářky - v Huntířově "Jizerské kvítí" a v Jesenném farma "Ze semínka". A pokud by se zájemců na poslední školní den sešlo vícero, věřím, že bezobalový obchod "Koloniál u dvou dam" je schopen zajistit i společnou objednávku... Přemýšlejme, koho, co a proč svým nákupem podporujeme.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Sedmihorkách se v lese zrodilo přes 150 skřítečků a víl
V komunitním kurníku v Semilech pořádali Den otevřených dveří
V Jílovecké ulici v Semilech si malí i velcí užili Den pro rodinu
V Semilech se snídalo na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 14 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Měření prachu v okolí Turów pokračují. Loni nedošlo k překročení limitů

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou. „V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.

Oba sledované turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informuje o kvalitě vody v pramenech Boží voda a pod Valdštejnem. Oba prameny jsou v současné době pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem ze dne 16. ledna vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná. Výsledky rozboru pramene Boží voda ze dne 19. ledna také vyhovují hygienickým limitům.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Turnově vyroste další Centrum odborného vzdělávání
Turistické oblasti v kraji obdrží 10 milionů, dvakrát víc než vloni
Putování za minerály pošesté čili geologicko-cestopisné přednášky
V noci z pátku na pondělí aneb Obrazy Pavly Soukupové
Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel

Nejčtenější články

27.01.: ODM zakončily štafety. Liberecký kraj je celkový vítěz podle medailí!
26.01.: Jablonecká hala 2023 byla světová
28.01.: Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT