Piknik v rámci Férové snídaně obsadil Jíloveckou ulici v Semilech

15.05.2022 17:22:58 | Autor: Lenka Hřibová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Piknik v rámci Férové snídaně obsadil Jíloveckou ulici v Semilech

Férová snídaně je komunitní piknik na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů ve světě. Koná se při příležitosti Světového dne pro fair trade, což je svátek, který slaví druhou květnovou sobotu. V tento den se na podporu pěstitelů sešlo na 140 místech v naší republice přes 5000 lidí. V Semilech se organizace sobotní Férové snídaně ujal spolek Zrnko naděje, z. s. ve spolupráci se "zelenou dřevěnkou" - spolek Semínko země, z. s.

Pěstitelé zapojení do Fairtrade dostávaní za svou kávu, kakao nebo banány spravedlivě zaplaceno, pěstují šetrně k životnímu prostředí a děti mohou posílat do školy. Společně a demokraticky v družstvech rozhodují o fairtradovém příplatku, staví z něj školy, studny a zlepšují efektivitu pěstování. Zelenomodrou značku FairTrade (Spravedlivý obchod) najdete už vcelku často na čokoládách a bonboniérách i v supermarketech (a nejsou výrazně dražší - můžete s dobrým svědomím podpořit dobrou věc). Více na https://fairtrade.cz/.

Sousedský piknik (po dvouleté pauze, kdy jsme se naživo setkávat nemohli) v dobrém "zablokoval" Jíloveckou ulici. Přes třicet účastníků ochutnávalo a sdílelo přinesené dobroty, ale hlavně si užívalo slunné dopoledne v živém komunitním duchu. Děti si užily divadélko, hry, skládačky i králíka na zahradě u dřevěnky. Výborné čerstvé palačinky z vajíček od komunitních slepiček (a jiné vajíčkové dobroty) taky připomněly 1. narozeniny semilského komunitního chovu slepic.

Férová snídaně v Jílovecké ulici v Semilech Pro mě osobně "férové" není jen značka, ale taky znamená, že mám odvahu podívat se, co je za výrobou toho či onoho výrobku (vím, že v dnešním světě je to dosti obtížné, ale občas to zkusme -podívat se pravdě do očí). Tedy kromě čaje, kávy, kakaa či banánů, taky sociální a ekologická stopa třeba oblečení, elektroniky, bot či hraček vyráběných v někde v Asii... Nebo třeba květinářský průmysl - nevěřili byste, v jakých podmínkách se pěstují růže (a jiné dovážené květy) a kolik toho v mrazících boxech nacestují letadlem (CO2) než se dostanou do českých květinářství.

Blíží se konec školního roku a každoroční tradice kytky pro paní učitelku by mohla některé vyprovokovat k přemýšlení. Nebyla by vhodnější třeba FT čokoláda, čaj, káva nebo kytička ze zahrádky? A pokud trváte na "opravdické kytici" - tak vězte, že v okolí máme hned dvě lokální bio květinářky - v Huntířově "Jizerské kvítí" a v Jesenném farma "Ze semínka". A pokud by se zájemců na poslední školní den sešlo vícero, věřím, že bezobalový obchod "Koloniál u dvou dam" je schopen zajistit i společnou objednávku... Přemýšlejme, koho, co a proč svým nákupem podporujeme.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Sedmihorkách se v lese zrodilo přes 150 skřítečků a víl
V komunitním kurníku v Semilech pořádali Den otevřených dveří
V Jílovecké ulici v Semilech si malí i velcí užili Den pro rodinu
V Semilech se snídalo na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 14 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Josef Šimek v krajském zastupitelstvu za zesnulého Josefa Horinku

Složením slibu na zasedání zastupitelstva se stal oficiálně novým krajským zastupitelem současný starosta Lomnice nad Popelkou Josef Šimek za Starosty pro Liberecký kraj. Šimek nahradil zesnulého starostu Hrádku nad Nisou Josefa Horinku.

Jabloneckým tónům je deset let

Roky se čtyřkou na konci jsou Roky české hudby. A ten minulý - 2014 - byl tím, který položil základ dnes už tradičnímu letnímu festivalu hudby i slova Jablonecké tóny (JT). Každé léto si tak mohou Jablonečané a návštěvníci města i několikrát v týdnu zajít na nějakou hudební lahůdku probíhající pod klenbou některého z kostelů či pod širým nebem. Letošní novinkou jsou hned tři doprovodné výstavy. Podrobnosti na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Sportuj s námi 2024 zahrnuje celkem sedm akcí
V lomnickém muzeu zavzpomínají koncertem na Jiřího Šlitra
Plyšové štěstíčko na hradě Rotštejn
Firma Brex podala návrh na insolvenci. Má zakázky za půl miliardy
Turnovský fotograf Břetislav Jansa převzal ocenění od ministra kultury

Nejčtenější články

28.05.: Firma Brex podala návrh na insolvenci. Má zakázky za půl miliardy
27.05.: Turnovský fotograf Břetislav Jansa převzal ocenění od ministra kultury
27.05.: V našem kraji proběhne Cvičení Zdroje 2024

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT