Piknik v rámci Férové snídaně obsadil Jíloveckou ulici v Semilech

15.05.2022 17:22:58 | Autor: Lenka Hřibová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Piknik v rámci Férové snídaně obsadil Jíloveckou ulici v Semilech

Férová snídaně je komunitní piknik na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů ve světě. Koná se při příležitosti Světového dne pro fair trade, což je svátek, který slaví druhou květnovou sobotu. V tento den se na podporu pěstitelů sešlo na 140 místech v naší republice přes 5000 lidí. V Semilech se organizace sobotní Férové snídaně ujal spolek Zrnko naděje, z. s. ve spolupráci se "zelenou dřevěnkou" - spolek Semínko země, z. s.

Pěstitelé zapojení do Fairtrade dostávaní za svou kávu, kakao nebo banány spravedlivě zaplaceno, pěstují šetrně k životnímu prostředí a děti mohou posílat do školy. Společně a demokraticky v družstvech rozhodují o fairtradovém příplatku, staví z něj školy, studny a zlepšují efektivitu pěstování. Zelenomodrou značku FairTrade (Spravedlivý obchod) najdete už vcelku často na čokoládách a bonboniérách i v supermarketech (a nejsou výrazně dražší - můžete s dobrým svědomím podpořit dobrou věc). Více na https://fairtrade.cz/.

Sousedský piknik (po dvouleté pauze, kdy jsme se naživo setkávat nemohli) v dobrém "zablokoval" Jíloveckou ulici. Přes třicet účastníků ochutnávalo a sdílelo přinesené dobroty, ale hlavně si užívalo slunné dopoledne v živém komunitním duchu. Děti si užily divadélko, hry, skládačky i králíka na zahradě u dřevěnky. Výborné čerstvé palačinky z vajíček od komunitních slepiček (a jiné vajíčkové dobroty) taky připomněly 1. narozeniny semilského komunitního chovu slepic.

Férová snídaně v Jílovecké ulici v Semilech Pro mě osobně "férové" není jen značka, ale taky znamená, že mám odvahu podívat se, co je za výrobou toho či onoho výrobku (vím, že v dnešním světě je to dosti obtížné, ale občas to zkusme -podívat se pravdě do očí). Tedy kromě čaje, kávy, kakaa či banánů, taky sociální a ekologická stopa třeba oblečení, elektroniky, bot či hraček vyráběných v někde v Asii... Nebo třeba květinářský průmysl - nevěřili byste, v jakých podmínkách se pěstují růže (a jiné dovážené květy) a kolik toho v mrazících boxech nacestují letadlem (CO2) než se dostanou do českých květinářství.

Blíží se konec školního roku a každoroční tradice kytky pro paní učitelku by mohla některé vyprovokovat k přemýšlení. Nebyla by vhodnější třeba FT čokoláda, čaj, káva nebo kytička ze zahrádky? A pokud trváte na "opravdické kytici" - tak vězte, že v okolí máme hned dvě lokální bio květinářky - v Huntířově "Jizerské kvítí" a v Jesenném farma "Ze semínka". A pokud by se zájemců na poslední školní den sešlo vícero, věřím, že bezobalový obchod "Koloniál u dvou dam" je schopen zajistit i společnou objednávku... Přemýšlejme, koho, co a proč svým nákupem podporujeme.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Sedmihorkách se v lese zrodilo přes 150 skřítečků a víl
V komunitním kurníku v Semilech pořádali Den otevřených dveří
V Jílovecké ulici v Semilech si malí i velcí užili Den pro rodinu
V Semilech se snídalo na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 14 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Omezená provozní doba sběrného dvora na Vesecku

Pozor na omezenou páteční provozní dobu sběrného dvora, 9. června se uzavře už v 15 hodin. „Informujeme občany, že z technických důvodů bude provoz sběrného dvora na Vesecku omezen, a to v pátek 9. června 2023, otevřeno bude pouze do 15:00. Děkujeme za pochopení," sdělily Turnovské odpadové služby, s. r. o.

Červnové uzavírky v Jablonci nad Nisou

Rekonstrukce tramvajové trati s sebou nesou uzavírky jabloneckých ulic. S postupem stavby se uzavírky mění. Aktuální změny od 7. června se dotknou jabloneckých ulic Tovární, Rýnovická, Liberecká, Poštovní, U Nisy, Vodní a Na Vršku. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2023
Hasiči mají tři nová vozidla vybavená systémem CCS Cobra
V paseckém kostele sv. Václava pořádají koncert
Spanilá jízda Cyklostezkou Járy Cimrmana proběhne již poosmnácté
Na Vesecku začne rekonstrukce silnice u křižovatky s I/10

Nejčtenější články

08.06.: Na Vesecku začne rekonstrukce silnice u křižovatky s I/10
09.06.: Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2023
07.06.: Krkonoše jsou opět čistější

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT