Piknik v rámci Férové snídaně obsadil Jíloveckou ulici v Semilech

15.05.2022 17:22:58 | Autor: Lenka Hřibová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Piknik v rámci Férové snídaně obsadil Jíloveckou ulici v Semilech

Férová snídaně je komunitní piknik na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů ve světě. Koná se při příležitosti Světového dne pro fair trade, což je svátek, který slaví druhou květnovou sobotu. V tento den se na podporu pěstitelů sešlo na 140 místech v naší republice přes 5000 lidí. V Semilech se organizace sobotní Férové snídaně ujal spolek Zrnko naděje, z. s. ve spolupráci se "zelenou dřevěnkou" - spolek Semínko země, z. s.

Pěstitelé zapojení do Fairtrade dostávaní za svou kávu, kakao nebo banány spravedlivě zaplaceno, pěstují šetrně k životnímu prostředí a děti mohou posílat do školy. Společně a demokraticky v družstvech rozhodují o fairtradovém příplatku, staví z něj školy, studny a zlepšují efektivitu pěstování. Zelenomodrou značku FairTrade (Spravedlivý obchod) najdete už vcelku často na čokoládách a bonboniérách i v supermarketech (a nejsou výrazně dražší - můžete s dobrým svědomím podpořit dobrou věc). Více na https://fairtrade.cz/.

Sousedský piknik (po dvouleté pauze, kdy jsme se naživo setkávat nemohli) v dobrém "zablokoval" Jíloveckou ulici. Přes třicet účastníků ochutnávalo a sdílelo přinesené dobroty, ale hlavně si užívalo slunné dopoledne v živém komunitním duchu. Děti si užily divadélko, hry, skládačky i králíka na zahradě u dřevěnky. Výborné čerstvé palačinky z vajíček od komunitních slepiček (a jiné vajíčkové dobroty) taky připomněly 1. narozeniny semilského komunitního chovu slepic.

Férová snídaně v Jílovecké ulici v Semilech Pro mě osobně "férové" není jen značka, ale taky znamená, že mám odvahu podívat se, co je za výrobou toho či onoho výrobku (vím, že v dnešním světě je to dosti obtížné, ale občas to zkusme -podívat se pravdě do očí). Tedy kromě čaje, kávy, kakaa či banánů, taky sociální a ekologická stopa třeba oblečení, elektroniky, bot či hraček vyráběných v někde v Asii... Nebo třeba květinářský průmysl - nevěřili byste, v jakých podmínkách se pěstují růže (a jiné dovážené květy) a kolik toho v mrazících boxech nacestují letadlem (CO2) než se dostanou do českých květinářství.

Blíží se konec školního roku a každoroční tradice kytky pro paní učitelku by mohla některé vyprovokovat k přemýšlení. Nebyla by vhodnější třeba FT čokoláda, čaj, káva nebo kytička ze zahrádky? A pokud trváte na "opravdické kytici" - tak vězte, že v okolí máme hned dvě lokální bio květinářky - v Huntířově "Jizerské kvítí" a v Jesenném farma "Ze semínka". A pokud by se zájemců na poslední školní den sešlo vícero, věřím, že bezobalový obchod "Koloniál u dvou dam" je schopen zajistit i společnou objednávku... Přemýšlejme, koho, co a proč svým nákupem podporujeme.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Sedmihorkách se v lese zrodilo přes 150 skřítečků a víl
V komunitním kurníku v Semilech pořádali Den otevřených dveří
V Jílovecké ulici v Semilech si malí i velcí užili Den pro rodinu
V Semilech se snídalo na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 14 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.

Liberecký kraj opět podpoří mateřská centra. Připravil pro ně dva miliony

Dva miliony korun. Přesně takovou částkou podpoří Liberecký kraj činnost mateřských center v regionu prostřednictvím dotačního programu. O příspěvek mohou žádat zástupci mateřských center od 15. do 30. ledna příštího roku. „Díky tomuto programu opět podpoříme základní činnost mateřských center, a to především komunitní setkávání s různými programy, vzdělávání pracovníků center i jejich návštěvníků, přípravu a pořádání mezigeneračních programů či poradenství a konzultace. Chceme tyto organizace, kterých je v našem kraji celá řada, podpořit v jejich práci a v tom, co nabízí rodinám. Jejich práce si já osobně velice vážím," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Semilech rozsvítí vánoční strom v sobotu 2. prosince
Na záchranu a obnovu památek rozdělí kraj 15 milionů korun
Na konci listopadu končí v Turnově dvě sběrná místa
Rada mladších ukázala v Liberci názory studentů i otevřený přístup
Deváťáci semilské ZŠ F. L. Riegra si připomněli 17. listopad

Nejčtenější články

28.11.: Hasiči po novém sněžení nejčastěji odstraňovali stromy ze silnic
29.11.: Deváťáci semilské ZŠ F. L. Riegra si připomněli 17. listopad
28.11.: Florbal Turnov: Doma se představili starší žáci. Bojovala i další družstva

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT