Písničkářky napříč žánry aneb Muzikantky Dámy Ženy 2022

06.03.2022 21:54:41 | Autor: kct, pjs | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Písničkářky napříč žánry aneb Muzikantky Dámy Ženy 2022

Už podeváté se letos sejdou příznivci hudby v Turnově na Střelnici, opět v den MDŽ, v úterý 8. 3. 2022 na koncertě tří osobitých písničkářek na rozhraní folku, rocku, world music, alternativy, prostě napříč žánry. Vlastně to letos mělo být po desáté, ale loňský ročník se nekonal z důvodů, které už netřeba připomínat a které snad už nikdy nenastanou.

Možná ale tato doba dala impuls vzniku nového seskupení, kterým jsou Unavené šelmy. Jedná se o seskupení s velkou koncentrací ženské energie ve složení Alena Tomášová (zpěv, akordeon, kytara), Barbora Halamová (klávesy) a Michaela Faltusová (violoncello). Jedná se o zcela nový hudební projekt na turnovské scéně, který bude mít na MDŽ svou první veřejnou premiéru. O další důvod navíc přijít a holky podpořit.

Další účinkující bude písničkářka a malířka Martina Trchová. Martina za svou kariéru získala několikero ocenění za svou autorskou tvorbu (Zahrada, Porta, Folkový Kvítek,...), objevila se v televizi v pořadech Na moll a Pod lampiony a v roce 2005 jí vydavatelství Indies records vydalo debutové album „Čerstvě natřeno", jež bylo kritikou vysoce hodnoceno. V dubnu 2010 vydává Martina Trchová albem, které nese název „Takhle ve mně vyjou vlci". Své druhé CD připravila s hudebníky Patrikem Henelem a Radkem Polívkou, se kterými vystupuje v triu od roku 2009 dodnes. Hudebním producentem desky se stal Michal Němec, frontman kapely Jablkoň. Poslední album z roku 2016 nese název „Holobyt", za které v témže roce získala cenu Anděl v kategorii folk. Martinu můžete také vidět a slyšet v duu s Adamem Kubátem zpívat písně Zuzany Navarové. Martina na MDŽ vystupovala v roce 2014 právě se zmiňovaným Triem. Tentokrát v Turnově vystoupí sama.

Večer zakončí písničkářka Alena Pohlová se svým projektem Alen a kapela, která vydala v roce 2020 u Polí5 své debutové sólové album Až se řeky vylijí z břehů. V textech a hudbě pracuje s intimitou, křehkostí a pozoruhodnou hloubkou. Z čistě klavírních písní se nyní posouvá více kapelním směrem, začala hrát také na kytaru a při koncertech ji doprovází kontrabas (David Liber) a bicí (Matyáš Hökl). Aktuálně pracuje na své druhé desce, kde si jako producenta přizvala Martina Kyšperského (Květy). „S Martinem jsme se seznámili při nahrávání jeho projektu 29. únor. Ta spolupráce nás tak bavila, že jsem jej oslovila, jestli by se mnou nechtěl udělat mou druhou desku a souhlasil. Vzniklo z toho mnoho radostných dní a nových písní. Na této desce pracujeme více se zvuky syntezátoru, přizvali jsme různé hosty (violoncello, housle, bicí,...), experimentujeme. Výsledný zvuk bude v rukou Ondřeje Ježka, se kterým jsem nahrávala i své první album. „Pár let jsem vystupovala pouze sama, ale v souvislosti s druhou deskou mě napadlo, že by nebylo špatné spojit se s dalšími muzikanty. Začala jsem hrát s kapelou, což mě nesmírně baví. Ta společná energie a živost."

Turnovská kultura v březnu

Aktuální hudební vystoupení v Pojizeří najdete v rubrice KULTURA - Koncerty

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Měření prachu v okolí Turów pokračují. Loni nedošlo k překročení limitů

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou. „V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.

Oba sledované turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informuje o kvalitě vody v pramenech Boží voda a pod Valdštejnem. Oba prameny jsou v současné době pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem ze dne 16. ledna vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná. Výsledky rozboru pramene Boží voda ze dne 19. ledna také vyhovují hygienickým limitům.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dlaskův statek v Dolánkách znovu ožije masopustním rejem
Rada kraje schválila programy požární ochrany a prevence kriminality
V Turnově vyroste další Centrum odborného vzdělávání
Turistické oblasti v kraji obdrží 10 milionů, dvakrát víc než vloni
Putování za minerály pošesté čili geologicko-cestopisné přednášky

Nejčtenější články

28.01.: Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
27.01.: ODM zakončily štafety. Liberecký kraj je celkový vítěz podle medailí!
27.01.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. ledna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT