Po mistrovství světa vyhrála Eva Samková i světový pohár!

16.03.2019 15:50:05 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Vrchlabí,Liberecký kraj

Sezonu snů zažívá vrchlabská snowboardcrossařka Eva Samková. Po zlatu z Mistrovství světa v americkém Solitude totiž v sobotu získala podruhé v kariéře křišťálový glóbus za triumf v celkovém hodnocení Světového poháru. Zajistila si ho vítězstvím ve finále SP ve švýcarském Veysonnaz.

Americká legenda a jediná konkurentka Lindsey Jacobellisová vypadla už v semifinále, a Evě Samkové tak stačilo finále dojet, aby celkově na body vyhrála. S tím se ale závodnice Dukly Liberec nespokojila, proto diváky potěšila jistým vítězstvím. Nechyběl u toho ani její tradiční knírek pod nosem...

V semifinále musela Eva Samková na trati o postup bojovat, na druhém místě ji stíhala Francouzka Loccozová, avšak spadla a usnadnila Samkové postup. V druhém semifinále odstartovala Jacobelisová nejrychleji, ale chybovala na skoku, a po čtvrtém místě jela pouze malé finále. Tím získala Samková jistotu zisku křišťálového glóbu.

Finálový souboj o medaile rozjela Samková skvěle a po prvních boulích vedla. V závěru chybovala, dokonce si sáhla rukou na sníh, ale ustála to a útok Francouzky Trespeuchové odrazila. Třetí dojela ve finále loňská celková vítězka poháru Italka Moioliová.

Ve čtvrtfinále se představila i Vendula Hopjáková, ale v poslední zatáčce před cílem vyjela z trati a spadla do ochranných sítí. Skončila tak 14. ve finále SP a celkově 18. v letošním světovém poháru.

V této zimní sezoně je Eva Samková již druhou českou sportovkyní, která vyhrála Světový pohár. Minulý týden totiž slavila podvanácté celkové prvenství na dlouhých tratích rychlobruslařka Martina Sáblíková. Doplnit je ještě může třetí česká královna Ester Ledecká, která bude příští týden bojovat na snowboardu o výhru v pořadí paralelních disciplín.

Výsledky SP ve snowboardcrossu ve Veysonnaz:

Ženy: 1. Samková, 2. Trespeuchová (Fr.), 3. Moioliová (It.), ...14. Hopjáková.

Konečné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Samková 4400, 2. Jacobellisová (USA) 3850, 3. Moioliová 2650, ...18. Hopjáková 600.

Muži: 1. Eguibar (Šp.), 2. Hämmerle (Rak.), 3. Bolton (Austr.).

Konečné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Hämmerle 2440, 2. Visintin (It.) 2035, 3. Nörl (Něm.) 1970, ...57. Kubičík 43,5, 68. Žerava 18,5, 75. Koudelka 11,6.