Počátky jedlé zahrady v MŠ 28. října v Turnově

14.02.2023 09:13:25 | Autor: Lenka Dékány | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Turnov

Počátky jedlé zahrady v MŠ 28. října v Turnově

Díky finančnímu daru z projektu Jedlá zahrada se MŠ 28. října v Turnově pomalu začal plnit sen. Do zahrady přírodního stylu k dosud pěstované zelenině přibyly stromky a keře, s jarem se objeví také vyvýšené záhony.

V MŠ 28. října máme sice zahradu v přírodním stylu a částečně již i některé druhy zeleniny pěstujeme, ale stále nám chyběly ovocné stromky a keře. A naší vizí je, že téměř vše, co na zahradě budeme mít, budou moci děti ochutnávat nebo dále zpracovávat.

Celé léto jsme s kolegyněmi pracovaly na koncepci jedlé zahrady - co kam dáme, jak vyřešíme prostor a potřeby dětí, stromů a keřů. Ke konzultaci jsme si pozvali i pana zahradníka. Ten nám dle našich přání vyrobil i malý plánek naší budoucí školní jedlé zahrady.

Museli jsme řešit i problém se stávajícími stromy. Některé nám do koncepce Jedlé zahrady úplně nezapadaly. Bylo třeba vytvořit dostatek volného prostoru pro děti, ale vybrat i vhodné místo pro rostliny.

Po důkladném plánování a zvážení jsme na sobotu 5. listopadu 2022 s rodiči a dětmi naplánovali společný realizační den na naší školní zahradě. Cílem dne bylo sázení ovocných stromků a keřů. Dopoledne se nám velmi vydařilo. Podpořil nás i rodič s mini bagříkem. Hned v 9 hodin ráno se nás na školní zahradě sešlo kolem 40.

Děti i rodiče byli natěšení na pomoc. Počasí nám přálo, svítilo slunce a bylo krásných 15 stupňů. Na podporu jsme si pozvali pana zahradníka. Ten nám pomohl vytyčit místa na nové ovocné stromky a označit plochy zeleně ke zrytí pro keře.

Děti nadšeně vyvážely hlínu a kopaly jámy pro stromy, společně s rodiči zasadily broskvoně, jabloně, hrušeň, slivoně, meruňky a třešeň, a poskytly jim náležitou péči. Poté jsme se dali do keřových koutků, kde jsme společně vytvořili velký borůvkový koutek a pak koutek angreštu, malin a rybízu.

V průběhu celého dne jsme s rodiči diskutovali o potřebě jedlých zahrad. Zahradník jim ukázal, jak probíhá řez stromů a jak správně nové stromky vybírat. Celý den se nesl v příjemném duchu. Opékaly se buřty, ochutnávaly se speciality, které připravily naše paní kuchařky i samotní rodiče.

Bylo úžasné pozorovat propojení lidí z různých kultur (Čechy, Bosna, Vietnam), různých zvyklostí (někdo bydlí v paneláku, někdo v domku, na vesnici, ve městě) a práci na společném cíli. Vše se podařilo, společně jsme prožili krásnou sobotu a už se těšíme na jaro 2023, kdy dotvoříme vyvýšené záhony, konstrukci na víno, a jedlou zahradu společně otevřeme.

Doufáme, že tím budeme motivovat i další veřejné subjekty, a hlavně naše děti a rodiče. Tímto všem děkujeme za podporu a společné nadšení.

Za tým MŠ 28. října Turnov Mgr. Lenka Dékány

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Josef Šimek v krajském zastupitelstvu za zesnulého Josefa Horinku

Složením slibu na zasedání zastupitelstva se stal oficiálně novým krajským zastupitelem současný starosta Lomnice nad Popelkou Josef Šimek za Starosty pro Liberecký kraj. Šimek nahradil zesnulého starostu Hrádku nad Nisou Josefa Horinku.

Jabloneckým tónům je deset let

Roky se čtyřkou na konci jsou Roky české hudby. A ten minulý - 2014 - byl tím, který položil základ dnes už tradičnímu letnímu festivalu hudby i slova Jablonecké tóny (JT). Každé léto si tak mohou Jablonečané a návštěvníci města i několikrát v týdnu zajít na nějakou hudební lahůdku probíhající pod klenbou některého z kostelů či pod širým nebem. Letošní novinkou jsou hned tři doprovodné výstavy. Podrobnosti na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V lomnickém muzeu zavzpomínají koncertem na Jiřího Šlitra
Plyšové štěstíčko na hradě Rotštejn
Firma Brex podala návrh na insolvenci. Má zakázky za půl miliardy
Turnovský fotograf Břetislav Jansa převzal ocenění od ministra kultury
V našem kraji proběhne Cvičení Zdroje 2024

Nejčtenější články

28.05.: Firma Brex podala návrh na insolvenci. Má zakázky za půl miliardy
27.05.: Turnovský fotograf Břetislav Jansa převzal ocenění od ministra kultury
27.05.: V našem kraji proběhne Cvičení Zdroje 2024

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT