Počátky jedlé zahrady v MŠ 28. října v Turnově

14.02.2023 09:13:25 | Autor: Lenka Dékány | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Turnov

Počátky jedlé zahrady v MŠ 28. října v Turnově

Díky finančnímu daru z projektu Jedlá zahrada se MŠ 28. října v Turnově pomalu začal plnit sen. Do zahrady přírodního stylu k dosud pěstované zelenině přibyly stromky a keře, s jarem se objeví také vyvýšené záhony.

V MŠ 28. října máme sice zahradu v přírodním stylu a částečně již i některé druhy zeleniny pěstujeme, ale stále nám chyběly ovocné stromky a keře. A naší vizí je, že téměř vše, co na zahradě budeme mít, budou moci děti ochutnávat nebo dále zpracovávat.

Celé léto jsme s kolegyněmi pracovaly na koncepci jedlé zahrady - co kam dáme, jak vyřešíme prostor a potřeby dětí, stromů a keřů. Ke konzultaci jsme si pozvali i pana zahradníka. Ten nám dle našich přání vyrobil i malý plánek naší budoucí školní jedlé zahrady.

Museli jsme řešit i problém se stávajícími stromy. Některé nám do koncepce Jedlé zahrady úplně nezapadaly. Bylo třeba vytvořit dostatek volného prostoru pro děti, ale vybrat i vhodné místo pro rostliny.

Po důkladném plánování a zvážení jsme na sobotu 5. listopadu 2022 s rodiči a dětmi naplánovali společný realizační den na naší školní zahradě. Cílem dne bylo sázení ovocných stromků a keřů. Dopoledne se nám velmi vydařilo. Podpořil nás i rodič s mini bagříkem. Hned v 9 hodin ráno se nás na školní zahradě sešlo kolem 40.

Děti i rodiče byli natěšení na pomoc. Počasí nám přálo, svítilo slunce a bylo krásných 15 stupňů. Na podporu jsme si pozvali pana zahradníka. Ten nám pomohl vytyčit místa na nové ovocné stromky a označit plochy zeleně ke zrytí pro keře.

Děti nadšeně vyvážely hlínu a kopaly jámy pro stromy, společně s rodiči zasadily broskvoně, jabloně, hrušeň, slivoně, meruňky a třešeň, a poskytly jim náležitou péči. Poté jsme se dali do keřových koutků, kde jsme společně vytvořili velký borůvkový koutek a pak koutek angreštu, malin a rybízu.

V průběhu celého dne jsme s rodiči diskutovali o potřebě jedlých zahrad. Zahradník jim ukázal, jak probíhá řez stromů a jak správně nové stromky vybírat. Celý den se nesl v příjemném duchu. Opékaly se buřty, ochutnávaly se speciality, které připravily naše paní kuchařky i samotní rodiče.

Bylo úžasné pozorovat propojení lidí z různých kultur (Čechy, Bosna, Vietnam), různých zvyklostí (někdo bydlí v paneláku, někdo v domku, na vesnici, ve městě) a práci na společném cíli. Vše se podařilo, společně jsme prožili krásnou sobotu a už se těšíme na jaro 2023, kdy dotvoříme vyvýšené záhony, konstrukci na víno, a jedlou zahradu společně otevřeme.

Doufáme, že tím budeme motivovat i další veřejné subjekty, a hlavně naše děti a rodiče. Tímto všem děkujeme za podporu a společné nadšení.

Za tým MŠ 28. října Turnov Mgr. Lenka Dékány

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zdravý zoubek upozorňuje na prevenci zubního kazu

Světový den ústního zdraví připadá každoročně na 20. březen a je ve znamení osvěty na téma zásad ústní hygieny. V České republice se v rámci tohoto dne konají rozličné akce se zaměřením na orální zdraví. „Péče o chrup je důležitá a není radno ji podceňovat; nejčastějším onemocněním chrupu je zubní kaz, který se vyskytuje zhruba u tří milionů obyvatel republiky ročně. Proto je třeba začít s prevencí už u dětí v raném věku a šířit ji dál mezi rodiče, prarodiče i budoucí rodiče," uvedl Vladimír Richter, krajský radní pro resort zdravotnictví.

Maškovy vánočky jsou po zimních závodech rozdány

I přes vrtochy letošní bláznivé zimy se pořadatelům ze ZŠ Tanvald, Sportovní, Střediska volného času a tělovýchovné jednoty Tanvald podařily připravit a uskutečnit všechny tři zimní závody Poháru běžce Tanvaldu. Obratnostní závod na běžkách na Městském stadionu, závod ve slalomu na tanvaldské sjezdovce Pionýrka, a tak trochu „uplakaný" závod na běžkách na běžeckých tratích U Lesíka. Každého závodu se zúčastnilo cca 90 až 100 závodníků, největší zájem byl o alpské disciplíny. Podrobnosti a fotografie na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Tomáš Hájek bude v cestovatelském klubu vyprávět o Kanadě
Na turnovské Střelnici opět pořádají Erotický ples
Kontrabasové kvarteto Bumblebass zahraje v turnovském divadle
Policisté kontrolovali řidiče autobusů a tramvají
Hospoda cup 2023 vyhrál tým Chronos

Nejčtenější články

18.03.: Přehled březnových a dubnových akcí v Jilemnici
19.03.: Nové vedení I/35 má za cíl odvést tranzitní dopravu mimo města
19.03.: Turnov vybojoval cennou výhru v Letohradu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT