Počet aktuálně nakažených v našem kraji mírně vzrostl o 776 případů

18.12.2020 20:50:24 | Autor: Petr Ježek, mpo | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Vrchlabí,Malá Skála,Český ráj,Radvánovice,Hostinné,Přepeře,Záhoří,Kundratice,Háje nad Jizerou,Líšný,Železnice,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

Počet aktuálně nakažených v našem kraji mírně vzrostl o 776 případů

Po týdnu opět přinášíme přehled vývoje nemoci Covid-19. V Libereckém kraji se za týden číslo aktuálně nakažených lidí zvýšilo o 776 případů na 3672, celostátně ovšem došlo ke zvýšení o 10 tisíc nakažených. V pátek 18. prosince proběhlo zasedání Krajského krizového štábu a následná tisková konference, ze které vám tradičně přinášíme některé postřehy.

V minulém týdnu bylo otestováno 1164 pedagogů, pozitivní z nich byla 4,3%, čili každý pětadvacátý. Z řad veřejnosti bylo za dva dny od 16. prosince otestováno 1047 lidí, z nichž bylo pozitivních 7,6%, čili každý dvanáctý. „Nejsou volná místa na antigenní testování až do 30. prosince, bohužel se ale ve větším počtu nepřidali praktičtí lékaři a jako kraj je k tomu nemůžeme nutit. Chápu i pracovníky ze stávajících odběrních míst, kteří po dlouhém zatížení také nechtějí pracovat o vánočních svátcích," dodal hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Radní pro zdravotnictví Vladimír Richter na tiskové konferenci uvedl, že aktuálně je 38 pacientů v intenzivní péči a v akutní 201, což je mírný nárůst o 37 hospitalizovaných oproti minulému týdnu. „Průměrný věk hospitalizovaných v celé republice je 72 let a průměrný věk zemřelých 78 let," citoval ze statistik Vladimír Richter.

Ředitel krajské hygieny Vladimír Valenta doplnil, že v případě pozitivního antigenního testu na Covid-19 se na testovaného vztahují stejná pravidla jako na pozitivního při PCR testu, tedy izolace a karanténa blízkých osob.

„Ohniskem nakažení jsou stále školy od mateřských až po střední. Celkem je uzavřeno 15 mateřských škol a 500 nakažených školáků i pracovníků ve školství, další tisíce lidí jsou v karanténách. Školy tak jsou stále ohniskem, které přispívá nejvíce k dalšímu šíření koronaviru," shrnul ředitel Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Vladimír Valenta.

Hejtman Půta uvedl, že od 21. prosince do 4. ledna také platí prázdninový jízdní řád veřejné hromadné dopravy, takže především bez školních autobusů.

„Chtěl bych všechny požádat o trpělivost. Pro mnohé je to už vyčerpávající a stresující. Řada lidí je už řadu měsíců v plném zápřahu v nemocnicích. Lze očekávat bohužel během svátků další zpřísnění opatření," poznamenal na závěr hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Statistický přehled:

V Libereckém kraji je celkový počet případů od začátku: 27 408 (2122 za týden, 362 za 17. 12.). Počet uzdravených: 23 380 (+1305 za týden), počet aktuálně Covid pozitivních: 3672 (+776 za týden), počet zemřelých: 356 (41 za týden). Celkově od března nakažených v jednotlivých okresech: Okres Liberec 10 693 (+664 za týden), okres Jablonec 5154 (+ 325), okres Semily 4638 (+306) a okres Česká Lípa 4649 (+289) osob. Stav je ke dni 18. 12. 7.59.

V České republice je celkem za dobu sledování osob s prokázanou nákazou: 610 006 (nárůst 40 801 za týden, 7590 za 17. 12.), vyléčených osob: 527 062 (+29 234 za týden), úmrtí v souvislosti s nákazou: 10 163 (822 za týden). Aktuálně Covid pozitivních 72 781 (+ 10 745 za týden). Počet aktuálně hospitalizovaných: 4617 (+188 za týden). Celkem provedeno testů: 3 466 936 (171 987 za týden, 27 228 za 17. 12.). Údaje jsou z 18. 12. 7.59.

Údaje o počtu aktuálně nakažených a uzdravených jsou v celostátním i krajském měřítku zkresleny zpožděním až o pět dní, kterou mají záznamy hygien a praktických lékařů, jenž pacienty bez příznaků po 10 dnech uschopňují. Tyto údaje se proto mohou lišit celostátně až o 30 tisíc osob a v Libereckém kraji zhruba o 1000!

Poznámka autora: Dodatečně pracovníci hygieny upravovali opět počty uzdravených v Libereckém kraji i v republice, takže týden stará čísla nesmyslně klesla a s nimi se ve statistikách porovnávají aktuální čísla, která se zřejmě sníží až v dalším týdnu. Takto se opravdu statistika nedá dlouhodobě dělat, když se vám mění graf před očima a lámou se křivky z jiných míst než byly před týdnem...

Jistotou z dostupných čísel je, že minulém týdnu byl nárůst o 1467 nakažených za týden, nyní je to o 2122, což je sice nárůst, ale žádný skokový s ohledem na navýšený počet testů PCR a nově zahrnutých antigenních.

Od pátku platí přísnější opatření 4. stupně PES

Od pátku 18. prosince 2020 se Česká republika vrátí do 4. stupně protiepidemického systému (PES), který doznal několika změn. Návrat do druhého nejpřísnějšího stupně PES bude znamenat mimo jiné opětovné zavedení zákazu volného pohybu osob v režimu pro den do 23 hodin a v noci do 5. hodiny ranní. Budou uzavřeny bary a restaurace, zoologické zahrady, muzea či koupaliště a další vnitřní sportoviště. Zůstanou však otevřeny všechny obchody a služby, pokud zajistí, že v prodejně bude jen jeden zákazník na 15 metrů čtverečních. Na rozdíl od minule nebude také platit nedělní zákaz prodeje. Podrobný článek ke zpřísnění opatření od 18. 12.

OSVČ budou mít možnost čerpat ošetřovné i kompenzační bonus

Ministerstvo průmyslu a obchodu chce umožnit čerpat „ošetřovné" pro OSVČ a kompenzační bonus za stejný den. Výzvu z dotačního programu „Ošetřovné" pro OSVČ za listopad tak resort vyhlásí ihned poté, co Poslanecká sněmovna schválí zákon o spotřebních daních. Ten má umožnit kombinovat kompenzační bonus v daný kalendářní den s jinou přímou podporou proti následkům koronaviru, konkrétně s „ošetřovným" pro OSVČ.

„Tento návrh má umožnit kombinovat „ošetřovné" pro OSVČ za listopad s kompenzačním bonusem, OSVČ by si tedy už nemusely vybírat, která podpora je pro ně výhodnější," řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodal: „Celkově by si tedy měli moct podnikatelé požádat o vyšší podporu. Sněmovna má návrh projednat tento týden."

Nadále platí, že zpětně žádat o „ošetřovné" pro OSVČ není možné. „O zveřejnění výzvy a o zahájení příjmu žádostí budeme informovat na www.mpo.cz/osetrovneosvc," sdělil ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání Pavel Vinkler a doplnil: „Žádáme všechny žadatele, aby své žádosti zatím neposílali a počkali na podrobné informace."

Ministerstvo průmyslu a obchodu přijalo od OSVČ celkem 23 439 žádostí o „ošetřovné" za říjen. K proplacení jich zatím postoupilo 15 641 za 91 milionů korun. Z přijatých žádostí jich resort schválil 16 644, dalších 4 796 je v procesu hodnocení. K dopracování bylo třeba vrátit 1 999 žádostí.

Stravovací zařízení dostanou pomoc z nového programu COVID - Gastro

Nový program COVID - GASTRO na pomoc stravovacím zařízením, který připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), schválila vláda. Pro gastronomický sektor jsou v něm aktuálně k dispozici 2,5 miliardy korun. Podpora se bude týkat období od 14. října do 31. prosince 2020 s výjimkou období od 3. prosince do 17. prosince 2020, kdy stravovací zařízení mohla díky 3. stupni Protiepidemiologického systému (PES) otevřít.

„Kompenzace pro gastronomické provozy, kterou jsme připravovali ve spolupráci s oborovými organizacemi, určená pro všechny majitele restaurací, se bude odvíjet od počtu zaměstnanců. Za každého zaměstnance na plný úvazek a pracovníky, kteří s podnikateli (OSVČ) spolupracují, bude možné čerpat 400 korun na den. Kromě toho bude možné tuto pomoc kombinovat s dalšími dotacemi a kompenzacemi pro podnikatele jako je COVID - nájemné, dotace na mzdy z programu Antivirus apod.," řekl vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a dodal: „Nový program počítá s tím, že podpoří gastronomický sektor po dobu 64 dnů. Pokud například o dotaci požádá zařízení s deseti zaměstnanci na hlavní pracovní poměr, dostane provozovatel 4 000 korun za den, tedy 120 tisíc korun za měsíc, za celé období pak 256 tisíc korun."

Program COVID - Gastro bude spravovat MPO, dotace se bude poskytovat podle zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech. „Žádosti bude možné podávat prostřednictvím informačního systému MPO dostupného přes webové stránky www.mpo.cz, na který jsou už tito podnikatelé zvyklí z programu COVID - nájemné Potřebnou výzvu zveřejníme po ukončení nouzového stavu, doba na podání žádosti bude nejméně 30 dnů," uvedl ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání MPO Pavel Vinkler.

Na pomoc z programu COVID - Gastro bude mít nárok každý podnikatel či provozovna, která se zabývá gastronomickou činností. Podporu bude možné kombinovat i s jinými dotacemi a kompenzacemi pro podnikatele, které v souvislosti s koronavirem přijala vláda.

Pro úplnost: Gastronomický sektor může rovněž čerpat podporu z programu COVID - Nájemné a využít také 100% kompenzaci mezd. V kontextu s ubytováním je také k dispozici program COVID - Ubytování. Přehled veškeré pomoci v souvislosti s koronavirem pro firmy a OSVČ najdete na webu MPO na adrese https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/opatreni-na-pomoc-podnikatelum-a-zivnostnikum--253690/.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Přísnější opatření 4. stupně PES začnou platit v pátek 18. prosince
Antigenní testování provádí také iniciativa Lékaři pomáhají Česku
Dobrovolné antigenní testování veřejnosti začne už 16. prosince
Mobilní odběrový tým krajských hasičů pomáhal testovat ve školství
Pokles koronaviru se zastavil, z pedagogů v kraji pozitivních 3 procenta
Hasiči rozvezli do sociálních zařízení v kraji 100 tisíc respirátorů
Osm cizinců v Jilemnici nerespektovalo opatření, musí vycestovat
Pokles koronaviru se snížil, v Libereckém kraji začali testovat učitele
Pedagogy otestují na více místech. Připraveny jsou i mobilní týmy
Vláda od 3. prosince uvolní opatření. Znovu se otevřou obchody i služby
V našem kraji dále klesl počet aktuálně nakažených za týden o 1582
Policisté vyslyšeli výzvu a zařadili se do seznamu dárců krevní plazmy
V Libereckém kraji klesl počet aktuálně nakažených za týden o 2 tisíce
Seniory v domovech důchodců zabaví videohovory i vlastní TV kanál
Liberecký kraj děkuje vojákům, kteří pomáhali v domovech důchodců
V kraji ubylo nakažených i hospitalizovaných, ohroženi jsou stále senioři
VIDEO: Práce na Covid jednotkách v jilemnické a semilské nemocnici
Seniorům na Semilsku v době pandemie pomáhají skautští dobrovolníci
Policisté pořádkové jednotky vymění uniformu za zdravotnický oblek
Žlutá ponorka Turnov nabízí pomoc nejen s učením
Na kraj nepřišly antigenní testy, mají být přitom hotové do 11. listopadu
Aktuálně nakažených v kraji 7665, nemocnice mají 180 volných lůžek
Sociální služby v Libereckém kraji obdržely respirátory
Chcete být dobrovolníkem v sociálních zařízeních? Obraťte se na ČČK
Semilská nemocnice přeměnila dvě oddělení na covidové jednotky
V Libereckém kraji začne fungovat nové odběrové místo
V turnovském domově Pohoda proběhne testování všech klientů
Mobilní tým HZS Libereckého kraje provedl za 10 dní již 545 odběrů
V kraji je 262 pacientů v nemocnicích, klesl přírůstek nakažených!
Turnovská firma vyvinula respirátor, který nebere úsměv
Vládní opatření: Zákaz vycházení v noci a prodeje po 20. hodině
Skauti znovu pomáhají Lince seniorů, zajistí nákupy a pochůzky
Linka bezpečí nabízí pomocnou ruku i v době koronaviru
V Libereckém kraji je 5485 nakažených, z toho 47 na JIP v nemocnicích
HZS Libereckého kraje se připojil k 16 mobilním odběrovým týmům HZS
Informace z MMN obcím a veřejnosti

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavírka na I/35 omezí provoz na Kyselovsku

Ve dnech 19. a 20. června 2024 bude v Turnově, Kyselovsku probíhat oprava silnice číslo I/35 v úseku kolem křižovatky se silnicí číslo III/27927 směr Pelešany. Tato křižovatka bude ve středu 19. června 2024 neprůjezdná od zhruba 7:30 hodin do asi 15:30 hodin. Ve čtvrtek 20. června 2024 od zhruba 7:30 hodin do asi 22:30 hodin. Dojde k frézování a pokládce nového povrchu, doprava v místě bude řízena semafory.

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Z kavalíra se vyklubal zloděj, který okradl 90letou seniorku
Soutěž Sdílej s námi Liberecký kraj vrcholí putovní výstavou
Konference na kraji se zabývala domácím násilím
Hasiči během bouřlivé noci vyjížděli k více než stovce událostí
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 21. až 23. června

Nejčtenější články

22.06.: Hasiči během bouřlivé noci vyjížděli k více než stovce událostí
21.06.: Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách
22.06.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 21. až 23. června

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT