Pocta spisovateli Eduardu Petiškovi na hradě Valdštejně

30.04.2019 15:49:39 | Autor: Eva Kordová | Rubrika: KULTURA | Obce: Český ráj,Turnov

Pocta spisovateli Eduardu Petiškovi na hradě Valdštejně

Pamětní deska jako pocta českému spisovateli Eduardu Petiškovi byla odhalena v sobotu 27. dubna 2019 na hradě Valdštejně. Byl u toho i spisovatelům syn Martin.

Významný a do mnoha jazyků překládaný autor na tomto hradě v padesátých letech minulého století často pobýval s rodinou a měl tento kraj velmi rád. Stejně tak jeho syn Martin, který zde ctí rodové kořeny po meči i po přeslici, protože jeho pradědečkové působili jako správci na panstvích Rohanů, zámcích Hrubá Skála a Sychrov. Na Valdštejně tvořil a psal takzvaně „do šuplíku" v období, kdy sám nemohl publikovat. Jeden zejpřekládanějších českých spisovatelů má již pamětní desky na několika místech v naší republice, ale také v zahraničí - ve Vídni a na italském Capri.

V roce 2014 vydala Knihovna Eduarda Petišky nádherný sborník vzpomínek k jeho 90. narozeninám. Přáli jsme si ukončit tehdy Rok Eduarda Petišky, který také probíhal v turnovské knihovně, společně s jeho synem Martinem Petiškou, odhalit pamětní desku právě na místě vzácných vzpomínek na dětství, nejen otce Eduarda, který zde pobýval jako malý chlapec u svých prarodičů, ale také malého Martínka. Vše bylo připraveno, datum stanoveno, ale bohužel přišel zákaz památkářů, že má být použit jiný materiál než pískovec. Tak se to někdy stává, krásné věci bývají nesnadné. Konečně po pěti letech byl daný slib splněn a to opět v Roce Eduarda Petišky k jeho 95. narozeninám. Bohužel, čas nelze zastavit, a proto již nemohla být přítomna hraběnka Daisy Waldsteinová- Wartenbergová, která si přála pamětní desku odhalit. Nechala tu ale svůj vzkaz a slova pocty. „Jsou autoři, kteří svým dílem pomáhali žít v českém duchovním domově i těm, kteří dlouhá léta žít v starém domově nemohli. Spisovatel Eduard Petiška patřil mezi ně."

Tento český spisovatel nebude zapomenut, protože dokázal oslovit čtenáře od těch nejmenších až po dospělé. Dokázal, že jeho dílo stále živé a překládané do mnoha jazyků světa. Mladým nadějným literátům a čtenářům bude udělována Cena Eduarda Petišky a každý rok může ožít hrad Valdštejn Dnem čtenářů na hradě. Jsem ráda, že jsem mohla být u toho a děkuji všem, kteří pomohli.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

FOTO: Dramaťáci ze Žižkovky pomohli na Valdštejně otevřít Český ráj
Již pošestnácté akce Český ráj dětem zahájila turistickou sezonu
Mobiliář na hradě Valdštejně má nové přírůstky
Valdštejnská kaple má za sebou renovaci vstupních dveří
Na Valdštejně probíhá stabilizace skalního podloží
Za Ladislavem Kouckým na výstavu do Lomnice, bohužel naposled
Valdštejn se připravuje na novou sezonu

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.

Rok české hudby podpoří kraj téměř osmi sty tisíci korun

Téměř osm set tisíc korun věnuje Liberecký kraj na podporu české hudby: Děje se tak prostřednictvím speciálně zaměřeného dotačního programu 7.11 Rok české hudby. Celkem si pořadatelé kulturních akcí z oblasti klasické hudby rozdělí 769 015 korun. „Liberecký kraj se připojil tímto dotačním programem k oslavám české hudby, které Rok české hudby přináší. Jsem ráda, že v kraji vznikají kvalitní hudební projekty, které si podporu zaslouží a přinesou posluchačům a divákům radost a krásný kulturní zážitek," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
Hořel dům v libereckém Starém Harcově. Hasiči zachránili dvě osoby
Slavíme Den Země
Přehled fotbalových výsledků a tabulek pátého jarního kola
Při akci Ukliďme Turnov sesbírali 330 kilo odpadu

Nejčtenější články

21.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek pátého jarního kola
19.04.: V Semilech se běhalo pro Honzíka
21.04.: Při akci Ukliďme Turnov sesbírali 330 kilo odpadu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT