Pocta spisovateli Eduardu Petiškovi na hradě Valdštejně

30.04.2019 15:49:39 | Autor: Eva Kordová | Rubrika: KULTURA | Obce: Český ráj,Turnov

Pocta spisovateli Eduardu Petiškovi na hradě Valdštejně

Pamětní deska jako pocta českému spisovateli Eduardu Petiškovi byla odhalena v sobotu 27. dubna 2019 na hradě Valdštejně. Byl u toho i spisovatelům syn Martin.

Významný a do mnoha jazyků překládaný autor na tomto hradě v padesátých letech minulého století často pobýval s rodinou a měl tento kraj velmi rád. Stejně tak jeho syn Martin, který zde ctí rodové kořeny po meči i po přeslici, protože jeho pradědečkové působili jako správci na panstvích Rohanů, zámcích Hrubá Skála a Sychrov. Na Valdštejně tvořil a psal takzvaně „do šuplíku" v období, kdy sám nemohl publikovat. Jeden zejpřekládanějších českých spisovatelů má již pamětní desky na několika místech v naší republice, ale také v zahraničí - ve Vídni a na italském Capri.

V roce 2014 vydala Knihovna Eduarda Petišky nádherný sborník vzpomínek k jeho 90. narozeninám. Přáli jsme si ukončit tehdy Rok Eduarda Petišky, který také probíhal v turnovské knihovně, společně s jeho synem Martinem Petiškou, odhalit pamětní desku právě na místě vzácných vzpomínek na dětství, nejen otce Eduarda, který zde pobýval jako malý chlapec u svých prarodičů, ale také malého Martínka. Vše bylo připraveno, datum stanoveno, ale bohužel přišel zákaz památkářů, že má být použit jiný materiál než pískovec. Tak se to někdy stává, krásné věci bývají nesnadné. Konečně po pěti letech byl daný slib splněn a to opět v Roce Eduarda Petišky k jeho 95. narozeninám. Bohužel, čas nelze zastavit, a proto již nemohla být přítomna hraběnka Daisy Waldsteinová- Wartenbergová, která si přála pamětní desku odhalit. Nechala tu ale svůj vzkaz a slova pocty. „Jsou autoři, kteří svým dílem pomáhali žít v českém duchovním domově i těm, kteří dlouhá léta žít v starém domově nemohli. Spisovatel Eduard Petiška patřil mezi ně."

Tento český spisovatel nebude zapomenut, protože dokázal oslovit čtenáře od těch nejmenších až po dospělé. Dokázal, že jeho dílo stále živé a překládané do mnoha jazyků světa. Mladým nadějným literátům a čtenářům bude udělována Cena Eduarda Petišky a každý rok může ožít hrad Valdštejn Dnem čtenářů na hradě. Jsem ráda, že jsem mohla být u toho a děkuji všem, kteří pomohli.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

FOTO: Dramaťáci ze Žižkovky pomohli na Valdštejně otevřít Český ráj
Již pošestnácté akce Český ráj dětem zahájila turistickou sezonu
Mobiliář na hradě Valdštejně má nové přírůstky
Valdštejnská kaple má za sebou renovaci vstupních dveří
Na Valdštejně probíhá stabilizace skalního podloží
Za Ladislavem Kouckým na výstavu do Lomnice, bohužel naposled
Valdštejn se připravuje na novou sezonu

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jubilejní 30. ročník Eurionu nabídne Midi Lidi i Bruna Ferrariho

Již 30. ročník festivalu Eurion Smržovka je tady! Každý rok v polovině srpna, bez jediného přerušení po třicet let, nabízí unikátní program, který ho výrazně odlišuje od okolních festivalů. Páteční večer 19. 8. nabídne vystoupení tuzemských kapel Midi Lidi, Bruno Ferrari, Kolektivní halucinace, Koně a prase, Povodí Ohře a Jirka Belmondo. Akce vypukne v 18 hodin již tradičně u Parkhotelu Smržovka. Vstupné je dobrovolné. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Výstavba zemního valu v Uhelné zastíní pohled na důl Turów

Krajský úřad Libereckého kraje obdržel od Polska zpracovanou dokumentaci projektu výstavby zemního valu v blízkosti obce Uhelná. Ten má částečně zabránit některým negativním vlivům dolu na příhraniční oblasti a zejména vylepší vizuální vjem při pohledu směrem k těžební jámě, kterou zastíní. Součástí vybudování zemního valu bude také výsadba několika tisíc listnatých a jehličnatých stromů i křovinatého podrostu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

I.A třída: Košťálov i Bělá vyhrály na hřištích soupeřů
První ročník festivalu Rokytnice zní propojí literaturu a hudbu
Přepeře vybojovaly bod za remízu v Ústí nad Labem
Bezpečnější hory díky novinkám v aplikaci Záchranka
Po druhé výhře vede Lomnice tabulku krajského přeboru

Nejčtenější články

14.08.: Rekonstrukce koupaliště v Košťálově pokračuje i o prázdninách
14.08.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek druhého podzimního kola
13.08.: Obrazem: Jak postupuje stavba mostu na semilské sídliště V Řekách

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT