Podvodníci stále zkouší lákat po telefonu peníze od seniorů

11.03.2019 21:40:03 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

Podvodníci stále zkouší lákat po telefonu peníze od seniorů

V Libereckém kraji evidují letos už osm pokusů o podvod. Minulý týden v úterý v podvečer oznámila na tísňovou linku policie 76letá žena z Pojizeří, že ji téhož dne telefonicky kontaktoval neznámý muž, představil se jí jako její vnuk a žádal od ní peníze.

Částku muž nijak nespecifikoval. Řekl jí, že potřebuje  co nejvíc, co jen může dát. Údajně mu vykradli bankovní účet. Paní naštěstí o  podvodných telefonátech už v minulosti slyšela z médií, a proto mu neuvěřila a hovor ukončila.

Podvodníci se v Pojizeří ozvali znovu hned ve středu kolem poledne dalším dvěma seniorům. Poté, co 71letá žena zvedla telefonní sluchátko, mluvil k ní neznámý muž jako ke své babičce. I ona o podvodných telefonátech už slyšela a byla od počátku rozhovoru velmi ostražitá. Volající si jí postěžoval na to, že má velký průšvih, a že potřebuje finanční výpomoc. Paní ho ale hodně zaskočila,  když po něm chtěla, aby jí řekl své křestní jméno. Tím ho dostala do úzkých. Snažil se chvíli improvizovat výmluvami typu, že ho přeci zná, tak proč se ptá, ale paní trvala tvrdě na svém. Nakonec převzal hovor její syn, který byl zrovna doma  a usvědčenému podvodníkovi vynadal. Rodina nás následně o podezřelém telefonátu  informovala přes linku 158.

Ve stejný den kolem oběda  přijal hovor z neznámého čísla na své domácí pevné telefonní lince i 67letý muž. Jeho podvodník oslovil pro změnu  křestním jménem, ale sám se mu nepředstavil. Rovnou přešel k tomu, že od něj  potřebuje 300 000 korun. Jakmile  však zjistil, že je senior nemá, hovor  ukončil a už se znovu neozval.

„Naší masivní informační kampaní, zaměřenou na ochranu seniorů před těmito podvodníky, jsme dosáhli významného snížení počtu lidí, kteří pachatelům uvěřili a peníze jim vydali. V letošním roce evidujeme v Libereckém kraji již osm pokusů o vylákání peněz na seniorech, z nichž sedm z nich proběhlo podle legendy "vnuk". Ve dvou případech podvodníci požadovanou částku nespecifikovali, v pěti dalších požadovali celkem 1 540 000 korun. Díky naší preventivní kampani ale nedostali ani korunu!," sdělila tisková mluvčí Policie ČR Ivana Baláková.

V informování seniorů pokračuje policie ve spolupráci s médii i nadále, protože je to nutné. „Formou letáků, ale i besed na seniory apelujeme, aby každou telefonickou žádost o peníze odmítli a hovor ihned ukončili. Jakmile se totiž nechají vtáhnout do dlouhých rozhovorů, podvodníci s nimi lépe manipulují. Senioři jim o sobě a své rodině pak spontánně sdělují  informace, které pachatelé okamžitě obratně využijí ve svůj prospěch. Senior se například zeptá: „To jsi ty Pepíku?" a  podvodník sehraje vnuka Pepíka. Paní, kterou falešný vnuk oslovil ve středu, naštěstí takovou chybu neudělala.  Kdyby o podobných případech podvodů dříve nikdy neslyšela, možná by k němu byla důvěřivější. Mluvit se seniory o těchto případech je proto velmi důležité. Pomozte nám a varujte své rodiče a prarodiče před těmito podvodnými praktikami," doplnila policejní mluvčí.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Seniorka z Benecka podvodníky včas prokoukla a peníze jim nedala
Zloděj kradl v Turnově o Štědrém dnu, klíče prý měla rodina ve dveřích
Zadlužený kominík připravil své klienty o 40 tisíc korun
Policisté varují seniory v Pojizeří před podvodnými telefonáty
Policisté varují před podvodníky, kteří opět útočí i v Libereckém kraji

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Češi a Poláci chtějí společně zlepšit přeshraniční silniční spojení

Bezpečně a plynule přes hranice. Takový je název chystaného česko-polského projektu, jehož cílem je modernizace přeshraničních silničních spojení mezi těmito dvěma zeměmi. O plánovaných možnostech a vizích rokovali na krajském úřadu zástupci Libereckého kraje, zhořeleckého okresu, měst Hrádek nad Nisou a Bogatynia, ministerstva pro místní rozvoj, Euroregionu Nisa a dalších zúčastněných organizací. V rámci projektu je možné uvažovat o dvou propojeních, která by zkvalitnila dopravu a přeshraniční cestování v kraji. Prvním z nich je trasa z Rynoltic do Hrádku nad Nisou a přes česko-polský hraniční přechod dál do polského Porajówa. Druhá trasa by pak vedla z polské Bogatynie přes hraniční přechod Bogatynia/Kunratice na Frýdlant. Mělo by se jednat o úpravy silnic včetně mostů.

Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

V Liberci Vratislavicích na Prosečském hřebeni zasahovali hasiči v pátek 24. června u požáru lesa o rozloze cca 20x 20 metrů. Použili při akci hasicí D program a zařízení PRO/pak, které díky svým vlastnostem zefektivňuje využití hasební vody.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Benecko Freeride 2022
Skleněná šatna představí v Železném Brodě modely i šperky z přehlídek
Fotbalisté FK Přepeře zažili nejúspěšnější sezonu ve své historii
Kraj podpoří opravu věže kostela svatého Mikuláše v Horní Branné
Do lomnického Aionu přijede Honza Křížek

Nejčtenější články

25.06.: Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
26.06.: Obrazem: Libštátský jarní běh 2022
27.06.: Fotbalisté FK Přepeře zažili nejúspěšnější sezonu ve své historii

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se sex shop staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT