Pohádkový sborník neobvykle propojil gymnázium a mateřskou školu

02.07.2023 11:08:55 | Autor: Marcela Jandová | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Pohádkový sborník neobvykle propojil gymnázium a mateřskou školu

Žáci primy turnovského gymnázia a děti z Mateřské školy Výšinka k sobě mají blízko, a to nejen na mapě. Společně vytvořili celý sborník pohádkových příběhů.

Projekt, na kterém spolupracovala prima Gymnázia Turnov a předškolní ročník Mateřské školy Výšinka, dostal název Pohádka má mnoho podob. Jeho výsledkem je almanach pohádkových příběhů doplněný originálními ilustracemi předškoláků. Se zajímavou formou sousedské spolupráce mezi dětmi posledního ročníku mateřské školy a žáky prvního ročníku víceletého gymnázia přišly Lenka Křížová z Gymnázia Turnov a Barbora Drahoňovská z MŠ Výšinka.

Vymyslely projekt zaměřený na pohádky, jehož podstatou bylo, že si žáci primy připravili dotazníky zaměřené na pohádky. Dotazovali se předškoláků, které postavy by se měly v příběhu objevit či jakou zápletku by v pohádkách rádi slyšeli. Na základě jejich odpovědí sepsaly starší děti pohádkové příběhy. Paní učitelky pak mladším dětem příběhy předčítaly a v MŠ se s velkým nasazením kreslilo. Zapojily se i mladší předškolní děti a obrázky bohatě doplnily texty sborníku.

Během realizace proběhla dvě osobní setkání - v každé školní budově jedno. Děti měly možnost se sblížit do té míry, aby spolu začaly komunikovat a spolupracovat. Mladší děti se mohly od starších přiučit v oblasti komunikace i znalostí. Starší děti poznaly, jaká specifika práce s malými dětmi má, a jak důležité je srozumitelně komunikovat.

Pohádky vycházejí ze vzájemné spolupráce, odrážejí hlavně dovednosti žáků. Jejich úroveň je různá, ale to k dětské tvorbě patří. Texty prošly jazykovou redakcí, avšak stylistika i tvarosloví byly ponechány v té podobě, jak je děti napsaly. Z textů tak nezmizela dětská autenticita.

Na křtu sborníku v mateřské škole, který se odehrál v pátek 23. června za účasti kmotry knížky Evy Kordové i většiny autorů, každý z nich získal vlastní výtisk. Několik kusů zamířilo také do zúčastněných škol nebo do městské knihovny. Poděkování za spolupráci na nové dětské knížce patří učitelkám MŠ Výšinka, za podporu při realizaci pak vedení obou škol. Finanční podporu vydání poskytlo město Turnov a tiskárna UNIPRESS, Turnov.

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

VIDEO: Zbourali most u Čtveřína
V Libereckém kraji se loni vytřídilo 1581 tun elektrozařízení
Oficiál Tříška i loupežník Karaba. Za pohádkou do Lužických hor
Panovnici Marii Terezii připomene v lomnickém muzeu Zbyněk Sviták
Děti pečují o vzácné botanické lokality

Nejčtenější články

15.04.: Hasiči zasahují u požáru paneláku v Železném Brodě
14.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek čtvrtého jarního kola
14.04.: Ve 20. ročníku Krajský výrobek roku se ucházelo o titul 123 produktů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT