Pokles koronaviru se zastavil, z pedagogů v kraji pozitivních 3 procenta

11.12.2020 21:05:35 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Vrchlabí,Malá Skála,Český ráj,Radvánovice,Hostinné,Přepeře,Záhoří,Kundratice,Háje nad Jizerou,Líšný,Železnice,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

Pokles koronaviru se zastavil, z pedagogů v kraji pozitivních 3 procenta

Po týdnu opět přinášíme přehled vývoje nemoci Covid-19. V Libereckém kraji se za týden číslo aktuálně nakažených lidí zvýšilo o zanedbatelných 200 případů na 2896, celostátně došlo stále k poklesu, ale jen o 528 nakažených, což značí zastavení snižování. V pátek 11. prosince proběhlo zasedání Krajského krizového štábu a následná tisková konference, ze které vám tradičně přinášíme některé postřehy.

V minulém týdnu bylo otestováno 579 pedagogů odběrními týmy a 53 na odběrových místech v 54 školách - pozitivní z nich byla 3%, čili celkem do 20 pedagogů. Podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty je to vlastně taková zkouška antigenních testů pro obyvatelstvo. „Připravuje se strategie pro očkování, abychom byli v kraji připraveni technicky i měli připravená místa," dodal hejtman Martin Půta.

Radní pro zdravotnictví Vladimír Richter na tiskové konferenci uvedl, že aktuálně je 36 pacientů v intenzivní péči a v akutní 166, což je mírný nárůst o 20 hospitalizovaných oproti minulému týdnu. Celkem 42 lůžek je využito na následnou péči po covidu. „Doufejme, že dojde ke snižování počtu pozitivních, aby si mohli odpočinout konečně pracovníci v nemocnicích," potvrdil Vladimír Richter.

„Jsme aktuálně přibližně na 300 pozitivních případech denně, což je nárůst oproti minulému týdnu, kdy bylo 250 případů. Procento pozitivních testů dosahuje zhruba 30%, to svědčí o virové náloži v populaci, ale také o počtu indikovaných pacientů, kteří jsou vysíláni na testování z antigenních testů, nižší je v našem kraji také oddíl samoplátců. Snažíme se důsledně trasovat i testovat, daří se vyhledávat rizikové případy, celkem máme 1200 PCR testů každý den," shrnul ředitel Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Vladimír Valenta.

Ředitel krajské hygieny Vladimír Valenta doplnil, že úmrtnost v našem kraji, s číslem 71 na 100 tisíc obyvatel, je jedním z nejlepších z krajů v České republice. „Ohnisky jsou bohužel i školská zařízení - mateřské, základní i střední školy. Celkem 13 mateřských škol je zavřeno, v jiných školách jsou uzavřené jednotlivé třídy. Pozitivních je 170 studentů a učitelů, kterých je zhruba čtvrtina tohoto počtu. Několik set studentů a pedagogů je v karanténě," dodal Vladimír Valenta.

„Přejeme klidný víkend s omezením sociálních kontaktů při dodržení 3R (ruce, rouška, rozestupy), ke kterému dodávám čtvrté R jako rozum, o tom se rozhodovat kam je nutné jít a s kým," poznamenal na závěr hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Statistický přehled:

V Libereckém kraji je celkový počet případů od začátku: 25 286 (+1467 za týden, 293 za 10. 12.). Počet uzdravených: 22 075 (+1241 za týden), počet aktuálně nemocných: 2896 (+200 za týden), počet zemřelých: 315 (26 za týden). Aktuálně nemocných v jednotlivých okresech: Okres Liberec 10 029 (+458 za týden), okres Jablonec 4829 (+ 247), okres Semily 4332 (+275) a okres Česká Lípa 4360 (+295) osob. Stav je ke dni 11. 12. 18.02.

V České republice je celkem za dobu sledování osob s prokázanou nákazou: 569 205 (nárůst +29 111 za týden, +5864 za 10. 12.), vyléčených osob: 497 828 (+29 016 za týden), úmrtí v souvislosti s nákazou: 9341 (623 za týden). Aktuálně Covid pozitivních 62 036 (-528 za týden). Počet aktuálně hospitalizovaných: 4429 (-10 za týden). Celkem provedeno testů: 3 294 949 (+142 404 za týden, +23 489 za 10. 12.). Údaje jsou z 11. 12. 7.58.

Údaje o počtu aktuálně nakažených a uzdravených jsou v celostátním i krajském měřítku zkresleny zpožděním až o pět dní, kterou mají záznamy hygien a praktických lékařů, jenž pacienty bez příznaků po 10 dnech uschopňují. Tyto údaje se proto mohou lišit celostátně až o 30 tisíc osob a v Libereckém kraji zhruba o 1000!

Poznámka autora: Dodatečně pracovníci hygieny upravovali opět počty uzdravených v Libereckém kraji (zhruba o 800) a v grafu místo čísla aktuálně nakažených uvedeného před týdnem 2696 je nyní číslo 1966, takže to zkresluje vývoj, který zůstává zhruba stejný (nyní narostl o 200 nakažených, minulý týden byl snížen o 496, obě čísla jsou téměř na nule), ale u neznalých médií budou tvrdit, že došlo k velkému nárůstu o 900 nakažených. Když se ovšem zahrnou uzdravení, uměle odepisovaní později až o pět dní, pak v tomto týdnu místo 2896 budeme zhruba na čísle 1900 a dojde k poklesu o 60 i od toho upravené čísla minulého týdne! Takto se ale opravdu statistika nedá dělat...

Rizikové skóre podle PES dosahuje hodnoty 64

Souhrnný index rizika pro Českou republiku je podle protiepidemického systému PES podle ministerstva zdravotnictví ČR na hodnotě 64. Hodnota odpovídá čtvrtému pohotovostnímu stupni, což signalizuje zhoršení epidemické situace v souvislosti s onemocněním covid-19. Jakkoli není skóre jediným parametrem důležitým pro rozhodování, je přechod do stupně 4 velmi pravděpodobný.

Řazení do příslušných úrovní probíhá na základě epidemiologických ukazatelů, jako je například 14denní incidence na 100 tisíc obyvatel, zjednodušený výpočet reprodukčního čísla, pozitivita testů a také 14denní incidence na 100 tisíc obyvatel zaměřená na seniorní skupiny.

Aktuální hodnota souhrnného indexu rizika pro Českou republiku je nyní 64. To je úroveň, která odpovídá čtvrtému stupni pohotovosti. Nejpříznivější skóre je podle epidemiologů v Praze, kde se pohybuje na hodnotě 49. Naopak ve Zlínském a Libereckém kraji má být na úrovni 76, přestože prakticky nedošlo ke změně a největší váhu pro ministerstvo zřejmě mají údaje o vyšším procentu pozitivních osob při PCR testech...

„Epidemická situace v České republice se od minulého týdne postupně zhoršuje. Proto opět připomínám možnost využít plošného dobrovolného bezplatného testování, které bude zahájeno příští pátek 18. prosince," uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hasiči rozvezli do sociálních zařízení v kraji 100 tisíc respirátorů
Osm cizinců v Jilemnici nerespektovalo opatření, musí vycestovat
Pokles koronaviru se snížil, v Libereckém kraji začali testovat učitele
Pedagogy otestují na více místech. Připraveny jsou i mobilní týmy
Vláda od 3. prosince uvolní opatření. Znovu se otevřou obchody i služby
V našem kraji dále klesl počet aktuálně nakažených za týden o 1582
Policisté vyslyšeli výzvu a zařadili se do seznamu dárců krevní plazmy
V Libereckém kraji klesl počet aktuálně nakažených za týden o 2 tisíce
Seniory v domovech důchodců zabaví videohovory i vlastní TV kanál
Liberecký kraj děkuje vojákům, kteří pomáhali v domovech důchodců
V kraji ubylo nakažených i hospitalizovaných, ohroženi jsou stále senioři
VIDEO: Práce na Covid jednotkách v jilemnické a semilské nemocnici
Seniorům na Semilsku v době pandemie pomáhají skautští dobrovolníci
Policisté pořádkové jednotky vymění uniformu za zdravotnický oblek
Žlutá ponorka Turnov nabízí pomoc nejen s učením
Na kraj nepřišly antigenní testy, mají být přitom hotové do 11. listopadu
Aktuálně nakažených v kraji 7665, nemocnice mají 180 volných lůžek
Sociální služby v Libereckém kraji obdržely respirátory
Chcete být dobrovolníkem v sociálních zařízeních? Obraťte se na ČČK
Semilská nemocnice přeměnila dvě oddělení na covidové jednotky
V Libereckém kraji začne fungovat nové odběrové místo
V turnovském domově Pohoda proběhne testování všech klientů
Mobilní tým HZS Libereckého kraje provedl za 10 dní již 545 odběrů
V kraji je 262 pacientů v nemocnicích, klesl přírůstek nakažených!
Turnovská firma vyvinula respirátor, který nebere úsměv
Vládní opatření: Zákaz vycházení v noci a prodeje po 20. hodině
Skauti znovu pomáhají Lince seniorů, zajistí nákupy a pochůzky
Linka bezpečí nabízí pomocnou ruku i v době koronaviru
V Libereckém kraji je 5485 nakažených, z toho 47 na JIP v nemocnicích
HZS Libereckého kraje se připojil k 16 mobilním odběrovým týmům HZS
Informace z MMN obcím a veřejnosti
Tři nemocnice v kraji dostanou přístroje na kyslíkovou terapii
Pomoc seniorům v izolaci obstará Anděl na drátě
Vláda vyhlásila nová opatření: Omezen pohyb a uzavřené obchody
Aktuální stav koronaviru v Turnově
Výzva poskytovatelům specializovaných ambulantních služeb v kraji

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Multiinstrumentalisté Radim Zenkl a Ondra Kozák vystoupí v Jablonci

Duo vynikajících hudebníků Radim Zenkl & Ondra Kozák s autorským repertoárem, doplněným o bluegrassové, jazzové, swingové, keltské, lidové a „world music" tradicionály v osobitých aranžích, se představí v jabloneckých Tyršových sadech v neděli 21. července od 15 hodin v rámci festivalu Jablonecké tóny 2024. Pozvánka s rozhovorem

Výstava ve Smržovce představí vzpomínky pamětníků 20. století

Ve čtvrtek 25. července 2024 zakotví výstava Příběhy severních Čech - Zlomové okamžiky 20. století ve Smržovce na Lidickém náměstí a setrvá zde až do 15. srpna 2024. Tato exteriérová expozice regionální pobočky Paměti národa Severní Čechy přináší vzpomínky pamětnic a pamětníků na události 20. století, které pobočka dokumentuje v Libereckém a Ústeckém kraji pro sbírku Paměť národa. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Letní pohádkové putování s QR kódy po Hraběnce
Rozvoj cestovního ruchu v Turnově? Udržitelně a s ohledem na místní!
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 19. až 21. července
Nová léčitelská expozice se účastní Dnů lidové architektury
Horská služba měla na začátku prázdnin již mnoho zásahů

Nejčtenější články

18.07.: Sedmihorské léto 2024 pokračuje koncerty i divadelními představeními
20.07.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 19. až 21. července
19.07.: Podsemínský most se dočká obnovy, memorandum deklarují oba kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT