Posedmé se uskuteční Literární festival Karolině Světlé

26.05.2023 13:14:00 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Posedmé se uskuteční Literární festival Karolině Světlé

Literární festival věnující se Karolině Světlé se letos uskuteční již posedmé. Spisovatelku 19. století uchopí formou mnoha žánrů - divadlem, čtením v krajině, tancem, odbornou diskuzí, chrámovou mší i podještědskou výšivkou.

Sedmý ročník Festivalu Karoliny Světlé vymaže více než 150letý rozdíl mezi dneškem a dobou, kdy po stejných cestách chodila sama Karolina Světlá. Bude také jedinečnou příležitostí zhlédnout ukázky z divadelního představení SYLVA Divadla F. X. Šaldy, které mělo letos v březnu již svou derniéru. Festival pořádá v sobotu 27. května 2023 ve Světlé pod Ještědem spolek Stopy v krajině.

Organizátorkám se ve Světlé pod Ještědem každý rok daří zprostředkovat návštěvníkům cestu časem - propojení dneška s obdobím živého národního obrození. „Příroda a krajina stárnou jinak než my lidé a literární jazyk. Ačkoli Světlá již 124 let odpočívá na Olšanských hřbitovech, výhledy, louky i cesty zůstávají stejné a zrcadli dobu, kdy po nich chodily samotné postavy z jejích románů a povídek. Antoš, starý Mikusa nebo Frantina, ti všichni během festivalu opustí stránky knih a vstoupí mezi nás," říká Tereza Rafoth, jedna z autorek festivalu.

Program začíná ve 13:30 v Hodkách u lavice Obrozenkyň, odkud se průvod se zpěvem a hudbou vydá ke kostelu ve Světlé. Následují variace na téma Karoliny Světlé a jejího Podještědí: příjezd Mužákových z Prahy na Světlou v divadelní skice „Už jedou!", scény z divadelní adaptace Vesnického románu SYLVA v provedení Divadla F. X. Šaldy, premiéra tanečně-pěveckého vystoupení souboru Horačky o tom, jak se verbovalo „h Ještědě", diskuze o velkých českých ženách a jejich popularizaci, česká mše Missa Brevis Františka Picky.

„Každý rok umožňujeme návštěvníkům autentický vhled do díla Světlé formou čtení v krajině. Letos jsme zvolili román Frantina - o nebývalé ženě, která se v Podještědí stala rychtářkou, ačkoli to byla žena a navíc pohanka. Čtení sehrají dvě držitelky ceny Thalie, Markéta Tallerová a Veronika Korytářová, a za mnohaletou spolupráci s těmito herečkami jsme obzvlášť vděčné," říká Andrea Fischerová, spoluautorka festivalu.

Na závěr budou mít návštěvníci možnost se v šenkovně Antoškova statku ztišit a doslova se/si zašít - formou originálního workshopu s jehlou, bavlnkami a výšivkovými podještědskými vzory.

Za Karolinu Světlou bude dětem otvírat pomyslné brány do živého příběhu literatury její Lesní panna (v podání Babety Nebusové). Děti čeká hrdinská cesta za pokladem, kreativní dílny i tradiční pošta Karoliny Světlé. Nejen pro děti, ale pro všechny návštěvníky festivalu pak bude připraven workshop Divoké výšivky a literárních omalovánek.

Na festivalovém jarmarku budou k zakoupení nejrůznější výrobky ruční výroby: šperky a módní doplňky, med, mýdlo, proutěné košíky, hračky, poprvé také nabídka knihkupectví a spcializovaného nakladatelstvíSvé kulinářské dovednosti nabídne hned několik podještědských vyhlášených podniků jako Mass.na, Beranův létající pivovar, Kavárna U Víta, Rybárna pod Ještědem, Zmrzlinářství Leda, Palačinky Proseč a další.

Díky podpoře Libereckého kraje, obce Světlá pod Ještědem, Sdružení rodáků a přátel kraje Karoliny Světlé i díky neziskovým cílům pořadatelek je vstupné na festival zdarma.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj opět podpoří statisíci obnovu kulturních památek

Obnovu kulturních památek dlouhodobě a systematicky podporuje Liberecký kraj. Proto opět krajské zastupitelstvo schválilo vyhlášení dotačního programu s názvem 7.3 Stavebně historický průzkum. Je zaměřený na komplexní poznání historie, stavebního vývoje a současného stavu kulturních památek na území regionu. Zpracovaný stavebně historický průzkum poslouží jako výchozí podklad pro obnovu dané kulturní památky. „Je to vlastně předstupeň stavební obnovy památky a my se snažíme tímto dotačním programem motivovat další vlastníky památek, aby si stavebně historický průzkum nechali zpracovat a chápali ho jako výchozí podklad pro kvalitní péči či obnovu objektu," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Z Fondu Turów podpoří výstavbu vodovodů v H. Vítkově a Václavicích

Vybudování nového vodovodu pro Horní Vítkov za přibližně 68 milionů korun a také pro obec Václavice za 172 milionů. To jsou dva projekty, které finančně podpoří Liberecký kraj z Fondu Turów. Začít by měly ještě letos a dokončeny budou v roce 2025. „Obě města - Chrastava a Hrádek nad Nisou - vloni podala na tyto projekty žádost o dotaci na Státní fond životního prostředí v rámci 44. výzvy Operačního programu Životní prostředí. Rozhodnutí ministerstva zatím neobdržela. Nicméně, nechceme otálet s výstavbou, a tak podpoříme oba projekty z Fondu Turów individuálními dotacemi," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kampaň A dost… aktuálně pro seniory
Enduro ples opět chystají v bozkovské sokolovně
Investice v turnovských městských budovách přinesou úsporu energií
Turnovská kapela Mackie Messer Klezmer Band hrála v Senátu
Budoucnost výzkumného centra TOPTEC má reálné obrysy

Nejčtenější články

23.02.: Budoucnost výzkumného centra TOPTEC má reálné obrysy
24.02.: Turnovská kapela Mackie Messer Klezmer Band hrála v Senátu
24.02.: Investice v turnovských městských budovách přinesou úsporu energií

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT