Posedmé se uskuteční Literární festival Karolině Světlé

26.05.2023 13:14:00 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Posedmé se uskuteční Literární festival Karolině Světlé

Literární festival věnující se Karolině Světlé se letos uskuteční již posedmé. Spisovatelku 19. století uchopí formou mnoha žánrů - divadlem, čtením v krajině, tancem, odbornou diskuzí, chrámovou mší i podještědskou výšivkou.

Sedmý ročník Festivalu Karoliny Světlé vymaže více než 150letý rozdíl mezi dneškem a dobou, kdy po stejných cestách chodila sama Karolina Světlá. Bude také jedinečnou příležitostí zhlédnout ukázky z divadelního představení SYLVA Divadla F. X. Šaldy, které mělo letos v březnu již svou derniéru. Festival pořádá v sobotu 27. května 2023 ve Světlé pod Ještědem spolek Stopy v krajině.

Organizátorkám se ve Světlé pod Ještědem každý rok daří zprostředkovat návštěvníkům cestu časem - propojení dneška s obdobím živého národního obrození. „Příroda a krajina stárnou jinak než my lidé a literární jazyk. Ačkoli Světlá již 124 let odpočívá na Olšanských hřbitovech, výhledy, louky i cesty zůstávají stejné a zrcadli dobu, kdy po nich chodily samotné postavy z jejích románů a povídek. Antoš, starý Mikusa nebo Frantina, ti všichni během festivalu opustí stránky knih a vstoupí mezi nás," říká Tereza Rafoth, jedna z autorek festivalu.

Program začíná ve 13:30 v Hodkách u lavice Obrozenkyň, odkud se průvod se zpěvem a hudbou vydá ke kostelu ve Světlé. Následují variace na téma Karoliny Světlé a jejího Podještědí: příjezd Mužákových z Prahy na Světlou v divadelní skice „Už jedou!", scény z divadelní adaptace Vesnického románu SYLVA v provedení Divadla F. X. Šaldy, premiéra tanečně-pěveckého vystoupení souboru Horačky o tom, jak se verbovalo „h Ještědě", diskuze o velkých českých ženách a jejich popularizaci, česká mše Missa Brevis Františka Picky.

„Každý rok umožňujeme návštěvníkům autentický vhled do díla Světlé formou čtení v krajině. Letos jsme zvolili román Frantina - o nebývalé ženě, která se v Podještědí stala rychtářkou, ačkoli to byla žena a navíc pohanka. Čtení sehrají dvě držitelky ceny Thalie, Markéta Tallerová a Veronika Korytářová, a za mnohaletou spolupráci s těmito herečkami jsme obzvlášť vděčné," říká Andrea Fischerová, spoluautorka festivalu.

Na závěr budou mít návštěvníci možnost se v šenkovně Antoškova statku ztišit a doslova se/si zašít - formou originálního workshopu s jehlou, bavlnkami a výšivkovými podještědskými vzory.

Za Karolinu Světlou bude dětem otvírat pomyslné brány do živého příběhu literatury její Lesní panna (v podání Babety Nebusové). Děti čeká hrdinská cesta za pokladem, kreativní dílny i tradiční pošta Karoliny Světlé. Nejen pro děti, ale pro všechny návštěvníky festivalu pak bude připraven workshop Divoké výšivky a literárních omalovánek.

Na festivalovém jarmarku budou k zakoupení nejrůznější výrobky ruční výroby: šperky a módní doplňky, med, mýdlo, proutěné košíky, hračky, poprvé také nabídka knihkupectví a spcializovaného nakladatelstvíSvé kulinářské dovednosti nabídne hned několik podještědských vyhlášených podniků jako Mass.na, Beranův létající pivovar, Kavárna U Víta, Rybárna pod Ještědem, Zmrzlinářství Leda, Palačinky Proseč a další.

Díky podpoře Libereckého kraje, obce Světlá pod Ještědem, Sdružení rodáků a přátel kraje Karoliny Světlé i díky neziskovým cílům pořadatelek je vstupné na festival zdarma.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Omezená provozní doba sběrného dvora na Vesecku

Pozor na omezenou páteční provozní dobu sběrného dvora, 9. června se uzavře už v 15 hodin. „Informujeme občany, že z technických důvodů bude provoz sběrného dvora na Vesecku omezen, a to v pátek 9. června 2023, otevřeno bude pouze do 15:00. Děkujeme za pochopení," sdělily Turnovské odpadové služby, s. r. o.

Červnové uzavírky v Jablonci nad Nisou

Rekonstrukce tramvajové trati s sebou nesou uzavírky jabloneckých ulic. S postupem stavby se uzavírky mění. Aktuální změny od 7. června se dotknou jabloneckých ulic Tovární, Rýnovická, Liberecká, Poštovní, U Nisy, Vodní a Na Vršku. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vyhlídka v 17. patře krajského úřadu je opět otevřená pro veřejnost
Den dětí s Ponorkou opět v turnovském parku
Krkonoše jsou opět čistější
Víkend otevřených zahrad zve na statek, bylinky i do arboreta
Kino Jitřenka uvede dokument o režisérce Věře Plívové - Šimkové

Nejčtenější články

06.06.: Kino Jitřenka uvede dokument o režisérce Věře Plívové - Šimkové
05.06.: Nekrmte krkavce!
05.06.: V soutěži Kniha roku bodovali sudetští Němci i fotograf z místních novin

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT