Posvícení na Dlaskově statku je kvůli koronaviru zrušeno

19.09.2020 09:45:53 | Autor: Marcela Beranová | Rubrika: KULTURA | Obce: Dolánky

Posvícení na Dlaskově statku je kvůli koronaviru zrušeno

V sobotu 26. září 2020 se měl na Dlaskově statku v Dolánkách konat již tradiční pořad připomínající ukončení letní sklizně. Muzeum Českého ráje jako pořadatel rozhodlo o zrušení akce. Důvodem je současná situace s nárůstem počtu nemocných s koronavirem. Dlaskův statek bude nicméně pro návštěvníky otevřen, dopoledne by se tu měla konat část vzpomínkové akce k výročí narození historika Josefa Pekaře.

Posvícení je program, který již tradičně uzavírá letní návštěvní sezonu Dlaskova statku  v Dolánkách. V letošním roce však nebude věnován pouze oslavě ukončení zemědělských prací, ale bude doplněn o program, který naváže na novou stálou expozici Kolovrátek, stav i jehla, která byla otevřena v květnu letošního roku.

Návštěvníci Dlaskova statku tak budou mít možnost nejen nahlédnout do světnice, šatních a ložních komor statku, kde jsou instalovány ukázky toho, jak se ve vesnickém prostředí zpracovával, lámal a drhnul len a konopí či jak se zpracovávalo ovčí rouno, jak se předlo na kolovratu, tkalo na karetkách, destičce či stavu, ale zároveň si budou moci vyzkoušet praní v neckách na drhleně, v pračce kejvačce nebo „plajchovat" prádlo. V muzejní dílně si pak návštěvníci potisknou látku a ušijí si z ní ptáčka.

V kulturním programu si přijdou na své děti, které se mohou těšit na pohádková představení, příznivci folklórního souboru Šafrán, v jehož podání uvidí, jak se slavilo Posvícení na vesnici před sto lety, i vyznavači bluegrassové hudby a folku. Návštěvníci se také mohou těšit na ukázku „strojení do kroje" - živou demonstraci oblékání dívek a žen do slavnostního pojizerského kroje, kterou doplníme malým kvízem o ceny z názvosloví krojových součástek. Celodenní program doplní představení nositelů titulu Mistr rukodělné výroby Libereckého kraje, kteří byli nominováni na tento titul v roce 2019. Chybět samozřejmě nebude ani řemeslnický trh a tradiční posvícenské občerstvení. Brána Dlaskova statku se pro návštěvníky otevře v 9 a uzavře v 17 hodin.

Program - zrušeno!
10.00 Divadlo Kozlík - Perníková chaloupka
11.00 Divadlo Kozlík - O neposlušných kůzlátkách
12.00 Folklórní soubor Šafrán, Jablonec nad Nisou
13.00 Strojení do kroje a představení krojových součástek
14.00 Předání titulu Mistr tradiční rukodělné výroby LK za rok 2019
14.30 Divadlo Kozlík - Červená karkulka
15.30 Portrait - bluegrass, folk, Praha

Kolovrátek, stav i jehla - Expozice na Dlaskově statku

Nová expozice „Kolovrátek, stav i jehla" věnovaná tradiční podomácké výrobě lidového oděvu v Pojizeří. Návštěvníci expozice budou mít jedinečnou příležitost seznámit se s různorodostí a krásou textilií a součástek tradičního lidového oděvu užívaných našimi předky při různých příležitostech v období přibližně od konce 18. do počátku 20. století. Výstava představí jak hotový oděv, tak i všechny pracovní procesy, kterým se věnovali hospodář i hospodyně a podomáčtí výrobci v každém stavení. Od těch nejjednodušších, jako je pěstování a zpracování lnu a konopí, činění kůží, spřádání příze, česání vlny, tkaní plátna, bělení a barvení látek, až po vlastní šití oděvních součástek a jejich zdobení krajkou či výšivkou. Část expozice bude věnována také údržbě tkanin a oděvů - praní, mandlování a žehlení.
Dlaskův statek v Dolánkách / 19. 5. - 30. 12. 2020

Návštěvní doba Dlaskova statku v Dolánkách: září, říjen, prosinec denně kromě pondělí 9.00 - 16.00.

Kolovrátek, stav i jehla, to je nová expozice na Dlaskově statku

Více o výstavách v Pojizeří v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.

Liberecký kraj opět podpoří mateřská centra. Připravil pro ně dva miliony

Dva miliony korun. Přesně takovou částkou podpoří Liberecký kraj činnost mateřských center v regionu prostřednictvím dotačního programu. O příspěvek mohou žádat zástupci mateřských center od 15. do 30. ledna příštího roku. „Díky tomuto programu opět podpoříme základní činnost mateřských center, a to především komunitní setkávání s různými programy, vzdělávání pracovníků center i jejich návštěvníků, přípravu a pořádání mezigeneračních programů či poradenství a konzultace. Chceme tyto organizace, kterých je v našem kraji celá řada, podpořit v jejich práci a v tom, co nabízí rodinám. Jejich práce si já osobně velice vážím," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Semilech rozsvítí vánoční strom v sobotu 2. prosince
Na záchranu a obnovu památek rozdělí kraj 15 milionů korun
Na konci listopadu končí v Turnově dvě sběrná místa
Rada mladších ukázala v Liberci názory studentů i otevřený přístup
Deváťáci semilské ZŠ F. L. Riegra si připomněli 17. listopad

Nejčtenější články

28.11.: Hasiči po novém sněžení nejčastěji odstraňovali stromy ze silnic
29.11.: Deváťáci semilské ZŠ F. L. Riegra si připomněli 17. listopad
28.11.: Florbal Turnov: Doma se představili starší žáci. Bojovala i další družstva

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT