Pozdrav z antiky: toaletní nádobka podoby býka v Severočeském muzeu
22.06.2022 20:50:58 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Souborem antického umění se může pochlubit Severočeské muzeum. Prostorem i množstvím vystavených sbírkových předmětů je kolekcí velice komorní, ale přesto nabízí výjimečnou příležitost k setkání s autentickými doklady starobylých kultur. Jedním z nejzajímavějších exponátů je malá toaletní nádobka v podobě býčka.
„Často se stává, že když navštívíte muzejní výstavu, neumíte bez popisek určit, k čemu ten který historický exponát sloužil. Je to práce odborníků, historiků, archeologů, zkrátka pracovníků muzeí, aby určili původ, stáří a účel užívání nalezených předmětů. Díky nim se pak můžete přiblížit životu a zvykům mnoha předcházejících generací. Ne jinak je tomu i u toaletní nádobky v podobě býčka ze Severočeského muzea," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Toaletní nádobka pochází z Kypru ze 14. až 13. století před naším letopočtem, tedy z pozdní doby bronzové. Tehdy představoval tento ostrov ve Středozemním moři důležitou křižovatku národů mezi Evropou, Asií a Afrikou. V určitém období tu velice silně působil také vliv krétské kultury. Proto společně s Krétou patřil Kypr k významným oblastem, kde byl pro svou sílu a užitečnost býk uctíván jako mýtické zvíře.
Na těchto dvou ostrovech se kult býka rozšířil nejvýrazněji, a právě z těchto míst pochází nejvíce nálezů drobných či větších figurek a nádobek tohoto typu. Sloužily jako votivní dary, ale také jako předměty denní potřeby, kdy se do nich nalévaly vonné oleje pro denní hygienu. Dodnes jsou tyto nádobky nalézány při vykopávkách antických domů, nebo jako součást pohřebních výbav.
Tělo toaletní nádobky ze sbírky Severočeského muzea je duté, vyrobené z pálené hlíny. Původní hnědou barvu zdobily bílé pruhy, dnes částečně setřené. Oči jsou zhotoveny z terčíkovitých keramických nálepů. To, že měla figurka funkci nádobky, dokládají dva otvory a úchytka ve tvaru podkovy. Větší otvor na hřbetě sloužil k naplnění, menší otvor, umístěný mezi nozdry, pak jako výlevka. Jak se drobná nádobka v podobě býčka dostala do sbírek Severočeského muzea, není známo. Jisté je jen to, že patří do sbírek nejstarších.
Související články
Severočeské muzeum představí zrestaurované automatofony
Severočeské muzeum představuje historické pracovní nástroje
Severočeské muzeum ukáže historické fotografie ze svých sbírek
Sochy ze zbouraného domu dorazily z galerie do muzea
Severočeské muzeum restauruje historické hodiny
Pozůstalost dobrodruha Gustava Ginzela získalo Severočeské muzeum
Finišuje třetí etapa modernizace Severočeského muzea
Když hmyz nelétá: entomologové v Severočeském muzeu v zimě bádají
Severočeské muzeum ukazuje, jak se přálo šéfovi před 160 lety
Severočeské muzeum vystavuje znovuobjevený nejstarší zvon Liberce
Z divadla putovaly na 70 let do muzea, nyní prošly šaty restaurováním
Severočeské muzeum se chlubí elektroměrem Siemens z roku 1936
Severočeské muzeum obnovuje plastiky sochaře Metznera
Pražští studenti zrestaurovali grafiky pro Severočeské muzeum
Rekordní návštěvnost i tržby. Severočeské muzeum hodnotí sezonu
Muzejní poklady v novém lesku. Kraj zaplatí obnovu sbírek
Severočeské muzeum zve na Den otevřených dveří po rekonstrukci
Druhá etapa rekonstrukce Severočeského muzea v Liberci pokračuje
Křest knihy o výtvarníkovi Harcubovi zpestřily ukázky jeho děl
Výstava na kraji ukáže medaile a plastiky ze Severočeského muzea
Pohlednice a oděvy zrestauruje Severočeské muzeum i díky dotaci
Modernizace Severočeského muzea pokračuje. Otevře na podzim 2020
Severočeské muzeum představuje na kraji kubistický kávový servis
Severočeské muzeum získalo autorské šaty Miloslavy Vrzalové
Severočeské muzeum restauruje vzácnou památku ze Španělska
Severočeské muzeum ukáže Meltzerovu vitráž Madona s dítětem
Gotickému svícnu vdechla restaurátorka nový život
Po rekonstrukci Severočeského muzea uvítají návštěvníky hodiny z věže
Severočeské muzeum představuje restaurované klenoty ze sbírek
Severočeské muzeum v Liberci se stalo výzkumnou organizací
Vestibul krajského úřadu hostí výstavu šperků ze Severočeského muzea
Severočeské muzeum v Liberci restauruje necesér maršála Radeckého
Modernizace Severočeského muzea bude pokračovat až do září 2020
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Krajští zastupitelé odsouhlasili sloučení liberecké textilní a strojní průmyslovky
Rozšíření přístupu k všeobecnému vzdělávání a zlepšení kvality výuky za využití nových technologií. Takové jsou cíle a zároveň výhody chystaných organizačních úprav ve struktuře středních škol zřizovaných Libereckým krajem. Sloučení Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické a Vyšší odborné školy se Střední průmyslovou školou textilní dnes schválili krajští zastupitelé. Hlasovalo celkem 36 zastupitelů. Pro jich bylo 28, proti 7 a jeden zastupitel se hlasování zdržel. Změna vstoupí v platnost od 1. července tohoto roku. Podle nového schématu se bude vyučovat od školního roku 2024/2025. Název školy bude znít Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Liberec, příspěvková organizace. Ředitelem zůstane Jaroslav Semerád. „Díky sdílení materiálního a technického vybavení se zlepší podmínky pro vzdělávaní studentů," řekl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, sportu a zaměstnanosti.
Liberecký kraj má připomínky k návrhu konsolidačního balíčku
Krajští radní na mimořádném jednání schválili čtyři zásadní připomínky k navrhované novele zákona o rozpočtovém určení některých daní. Nesouhlasí například s jeho snížením nebo navrhují podíl kraje na spotřební dani z minerálních olejů. „Chápu, že vláda s návrhem na úspory veřejných financí přijít musela. Stejně jako v každé domácnosti, pro kraj nebo obec platí, že nemohou dlouhodobě utrácet víc, než jaké jsou jejich příjmy. Stejně by se dlouhodobě měl chovat i stát ve vztahu ke svým výdajům. Z každodenní zkušenosti vedení krajských financí však navrhujeme některé změny provést jinak. Jde nám zejména o to, aby byl řešen systém financování krajů. Podíly příjmů jednotlivých regionů dávno neodpovídají dnešní realitě," uvedl hejtman Martin Půta.
Nejnovější články
Správa KRNAP vaří pivní narozeninový speciál
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 11. jarního kola
Turnovské koupaliště zahájilo provoz
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 2. až 4. června
Začátkem června startují stavební práce ve Fučíkově ulici v Turnově
Nejčtenější články
03.06.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 11. jarního kola
02.06.: Začátkem června startují stavební práce ve Fučíkově ulici v Turnově
02.06.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 2. až 4. června
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.