Poznámka: Jak jsem čekal parodii a pak ani nechtěl odejít

04.10.2011 09:34:42 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Poznámka: Jak jsem čekal parodii a pak ani nechtěl odejít

Přiznám se, že projekt studentů Kolora 01 ve mně předem vzbuzoval obavy. Projekt totiž šlo snadno „pohnojit" hned na několik způsobů. Co to vlastně bude? Divadlo, parodie, fraška nebo prohlídka prázdnými sály?

Obavy umocňovaly těžko uchopitelné věty v propagačních materiálech - site specifik projekt, památník semilských předků i zad(eč)ků nebo unikátní industriální projekt.

Bylo hned několik úskalí

Prvním úskalím byla především rozlehlost areálu. Vždyť přece v obrovských sálech, kde v době rozkvětu pracovalo až 1500 lidí se musí jakákoliv skupinka návštěvníků i účinkujících díky volnému prostoru ztratit. Za další úskalí jsem považoval to, jak si mladí umělci vůbec budou představovat, jak to tu chodilo. Valná část jich tu dobu nemůže pamatovat, většina jich má být navíc z Prahy. Budou plácat blbiny ve smyslu, jak si dnes mladí představují socialismus? Starší návštěvníky - bývalé zaměstance by tím přístupem jedině popudili.

Čtvrtým zádrhelem mohlo být avizované řešení areálu Kolory/ Hybler, chtějí tu snad řešit budoucnost za majitele areálu? Na tyto obavy jsem měl plné právo z pozice bývalého zaměstnance závodu, ve kterém jsem při svém prvním zaměstnání strávil téměř 9 let!

Výsledek pozitivně překvapil

Výsledek mě ale upřímně překvapil, odcházel jsem spokojený, pobavený a nostalgie mě jen pomalu pouštěla za další prací na fotbalový stadion. Proč ta změna názoru? Jednoduchá věc, studenti a organizátoři zvládli svůj projekt se ctí a rozptýlili postupně všechny mé obavy.

Hned počáteční „kramářská fraška" Jak pan Schmitt k továrně přišel všechny diváky dokonale odrovnala a naladila na to, co mohou čekat dál. S prostorem si  pořadatelé poradili skvěle tím, že návštěvníky nevodili po celém areálu, ale zhruba po jedné pětině - původní nové budově přádelny. Z toho důvodu ani nevadilo, že na těchto sálech se nevyráběly pleny, ale příze.

Neodbyli přípravu a věděli co ztvárňují

Bar U dvou přadlen Fidel a MáriaNejvětším osobním překvapením pro mě bylo, že pořadatelé v žádném případě neodbyli přípravu a zpovídali několik bývalých zaměstnanců, aby zjistili, „jak to tu doopravdy probíhalo".

 Zřejmě více byly zpovídané ženy (projekt zašťiťovaly především autorky), což se možná trochu projevilo v některých představeních. Přitom po roce 1990 zde byla až třetina zaměstnanců muži. Také jakoby nikdo nevěděl, že zdejší provoz jel ještě v roce 2005, takže ne vždy muselo jít o dávnou minulost. Jako jedinou ze všech jsem pak ne zcela pochopil „umývárkovou" scénku, což je ale výborná bilance z deseti zastavení.

Dohromady vše ladilo

To vše jsou pouze malé výtky, celé to vše dohromady ladilo a fungovalo. Připomněl jsem si své první zaměstnání, poznal svou skříňku v šatně a na svém místě stále byl „Temelín",  zásobovač mykacích strojů, kam jsem každý den až ke stropu lezl vybírat bavlněný prach.

I ty velké budovy vypadaly zvenčí přes svou oprýskanost najednou docela pěkně. Sám jsem se přistihl, že se mi nechce odejít z posledního sálu a radši bych zůstal déle. V baru u Dvou přadlen Mária a Fidel bude jistě zásob dost...

PS: Co pro mě nejvíce připomínalo staré časy? Když si hezké holky v tmavých tričkách oblékly nevzhledné a nepraktické pracovní zástěry a staly se z nich tančící přadlenky!

Fotogalerie z akce v semilské továrně: Kolora ožila zábavou i nostalgií

FOTO: Kolora ožila zábavou i nostalgií

Režisérka projektu Kolora 01: Předáváme nyní štafetu lidem

Režisérka projektu Kolora 01: Předáváme nyní štafetu lidem

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Měření prachu v okolí Turów pokračují. Loni nedošlo k překročení limitů

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou. „V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.

Oba sledované turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informuje o kvalitě vody v pramenech Boží voda a pod Valdštejnem. Oba prameny jsou v současné době pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem ze dne 16. ledna vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná. Výsledky rozboru pramene Boží voda ze dne 19. ledna také vyhovují hygienickým limitům.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dlaskův statek v Dolánkách znovu ožije masopustním rejem
Rada kraje schválila programy požární ochrany a prevence kriminality
V Turnově vyroste další Centrum odborného vzdělávání
Turistické oblasti v kraji obdrží 10 milionů, dvakrát víc než vloni
Putování za minerály pošesté čili geologicko-cestopisné přednášky

Nejčtenější články

27.01.: ODM zakončily štafety. Liberecký kraj je celkový vítěz podle medailí!
28.01.: Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
27.01.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. ledna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT