Poznámka: Je náš hrdina Putler nebo Bandera?

08.06.2014 09:32:26 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: NÁZORY | Obce: Semily

Poznámka: Je náš hrdina Putler nebo Bandera?

Vydal jsem se ve čtvrtek 5. června na besedu o současné Ukrajině do semilského Kina Jitřenka s tím, že chci osobní účastí zamezit možnému zkreslení případným zprostředkovaným předáním.

Nečekal jsem příliš konstruktivní debatu, ale že se možná dozvím pár nových informací o zemi procházející krizí. I v dnešní přeinformované době totiž z Ukrajiny přicházejí zcela protichůdné zprávy, ze kterých si laik, ale ani regionální novinář, nedokáže sestavit kompromisní obraz.

Součástí besedy byl 15 minutový dokument o událostech na Majdanu novináře a fotografa Igora Gilba, který byl v Semilech osobně přítomen. Po zhlédnutí jsem si pro sebe říkal cosi o důsledcích jednání davu, který začal házet kostky a poté i zápalné lahve na obrněné policisty, z nichž poté zřejmě několik uhořelo. Nejvíce mi to tak připomínalo běsnící ostravské fanoušky nebo ještě více Izrael v době Palestinské intifády.

K mému údivu ale představitelka Ukrajinské evropské perspektivy Galina Andrejceva začala mluvit o sounáležitosti Ukrajinců a bratrskosti všech na Majdanu. Bohužel jen velmi málo jsme se dozvěděli o událostech, které tomu předcházely a proč byl onen dav tolik rozběsněn po třech měsících poklidných protestů.

Videospojení s novinářkou Petrou Procházkovou se nezdařilo, to se může stát, ale chybějící profesionální překladatel a nevedení diskuze moderátorem Danielem Mackem posouvalo besedu hloub do hospodského řečnění a hlavně tlachání monologů bez konkrétních otázek. Jedna z mála na federativní uspořádání Ukrajiny byla smetena ze stolu s tím, že to není možné.

Až po besedě mě napadlo mnohem více otázek než odpovědí. Co měl znamenat výkřik Bandera je náš hrdina jedné z přítomných? Sám si odpovím například „westernem" Františka Vláčila Stíny horkého léta, ale právě tohle měl někdo vysvětlit těm několika přítomným mladým lidem. Proč nikoho nenapadlo se zeptat hostů jak to vidí s Krymem, bylo ono referendum svobodné? Jak se mohlo stát, že si Ukrajinci sami zvolili ve svobodných volbách Janukoviče a za pár let mluví o diktátorovi a totalitě v jejich zemi?

Bohužel odpovědí tato beseda moc nepřinesla, i kvůli tomu mi reklama na ni formou hodně kontroverzního plakátu nazvaného Putler nepřišla moc důstojná a hlavně ani nutná...

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na semilském náměstí vlaje transparent s Putlerem

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na Smržovce počtrnácté pořádají Prolínání - Sen o Jizerských horách

Jizerskohorské pochoutky, výrobky s označením regionální produkt, ruční zpracování vlny, zdobení perníčků, šikovné ruce dráteníka a košíkáře, hospodářská zvířata, sokolníky, bosoviště a mnoho dalšího nabídne 14. ročník akce Prolínání - Sen o Jizerských horách aneb Smržovský jarmark, která se koná 21. května 2022 v lesoparku na Smržovce. Podrobná pozvánka

Architekt představí chystanou podobu parku u Severočeského muzea

Obnovou by měl v budoucnu projít park, který obklopuje Severočeské muzeum v Liberci. Bližší informace o této chystané akci se mohou zájemci dozvědět ve čtvrtek 19. května od 17 hodin. V tento den a čas se v muzeu uskuteční představení plánovaného projektu obnovy muzejního parku. „Severočeské muzeum prošlo v minulých letech z velké části náročnou rekonstrukcí. K nádherné budově patří také památkově chráněný park, který si zaslouží tomu odpovídající péči. Z toho důvodu jsme s obnovou oslovili jeden z nejlepších ateliérů nejen v České republice, ale i z hlediska evropského, a sice Ateliér Krejčiříkovi. Mají za sebou takové práce, jakými jsou revitalizace Lednicko-valtického areálu nebo park na Kuksu," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Pohádkový les v Semilech bude letos O stromech a bytostech
Okresní soutěž: V duelu o první místo Zálesní Lhota vyhrála v Tatobitech
Okresní přebor: Libštát vyhrál jasně 5:0 na trávníku prvních Roztok
Májový jarmark opět oživí jilemnické náměstí
Nabitý program květnového Týdne oslav v Turnově

Nejčtenější články

18.05.: Řidič vlivem mikrospánku přejel v Železném Brodě do protisměru
18.05.: I.A třída: Košťálov/ Libštát doma udolal Rynoltice
17.05.: Krajský přebor: Turnov i Sedmihorky si přesvědčivě připsaly tři body

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT