Poznámka: Kdo může za přeplněné kontejnery?

07.01.2021 21:13:57 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Poznámka: Kdo může za přeplněné kontejnery?

Legislativa schválená pro letošní rok zdražila poplatek za skládkování odpadu o 300 korun za tunu na 800 korun! Na stejnou částku zvýšilo zastupitelstvo města Semily po debatě i poplatek za svoz na jednu osobu za rok. To je zdražení o 63% z 500 korun, což byla cena ještě v roce 2019. Město samo odůvodňuje razantní nárůst ceny zvýšením množství odpadu v domácnostech, které je prý způsobeno epidemií Covid-19...

Jednak je toto zvýšení jasně antiekologické, protože hodně lidí si řekne: „Když platíme tolik, tak kašlu na třídění," ale hlavně i pokud by to bylo současnou epidemií, tak za to přece nemůžou občané a je nespravedlivé je dále za Covid-19 trestat! Tunu směsného odpadu přitom vyprodukují zhruba dva až tři lidé za rok, ale náklady města na jednoho člověka jsou prý aktuálně 1034 korun, takže i přes toto zvýšení bude město doplácet až 600 tisíc korun.

Koronavirem však bude navýšení odpadů jen z velmi malé části, v posledních letech se totiž změnilo osazenstvo na semilských sídlištích, kde jsou mladší rodiny, které mají více odpadu díky malým dětem (jednorázové plenky), ale i mají aktivnější život a více věcí logicky vyhazují, než starší lidé, kteří už své zvyky nechtějí měnit. Za hlavní příčinu ale považuju změnu obalové politiky firem (používá se jiná struktura obalů než před 10 lety, natož před 20 lety!) i zvyklostí domácností.

Zaplněné kontejnery na sídlišti Oleška v Semilech 5. ledna 2021Tím prvním je nárůst obrovských krabic na všechno, stálý vzrůst PET obalů a lahví, ale třeba i nárůst plechovek piva, protože při nižších cenách než ve skle, logicky hodně narostl jejich prodej a moc lidí je i přes dostupné pytle na plech netřídí. Za změnu zvyklosti domácností považuju to, že mladé rodiny už sami nevaří ze základních potravin, ale nechávají si zasílat nebo kupují polotovary ve velkých plastových krabicích, které se rozkládají na skládkách stovky let. Přitom ekologové řeší nesmyslně igelitové pytlíky, jejichž rozkladnost je rychlá, a hlavně také nejsou odpadovým problémem z hlediska objemu.

Konkrétně na sídlišti Oleška v Semilech je problém s přeplněnými kontejnery už mnoho let, ale přes stížnosti občanů i poukázání například ve Výboru pro regeneraci sídliště Oleška k navýšení objemu kontejnerů nedošlo. Podobně jako letos přitom vypadaly kontejnery o Vánocích na tomto sídlišti už v roce 2017, jak můžete vidět v našem starším článku zde.

Přitom by byl problém mnohem horší, kdyby nebylo stálé činnosti dobrovolníků, kteří odnášejí ze směsného odpadu množství papírových krabic do papíru, PET lahví do PET kontejnerů, skleněných lahví do nádob na sklo a plechovek do pytlů na plechovky. Jen já osobně jsem za poslední měsíc takto odnesl do tříděného odpadu po jiných lidech odhadem objem celé jedné popelnice (10 větších krabic, 30 petek, 10 skleněných lahví a 30 plechovek)! Ale tak konají i další lidé, takže bez těchto "třídičů po jiných" by bylo směsného odpadu o 50% víc! Přitom při odvozu Severočeské komunální služby - Marius Pedersen odvezou jen obsah kontejnerů a popelnic, co je za pytle vedle, to neodvezou, dobrovolníci to sice poté nahází do kontejneru, ale ten je proto už třetí den po odvozu téměř plný, a tak pořád dokola...

Možná by pomohlo už odmala lidi učit, jak se vyhazuje odpad do kontejneru, což někteří zjevně neumí. Podíl na tom může mít i kultura házení všeho do obrovských pytlů a jejich odnášení ke kontejneru, nikoli do něj (tam to pak někdo jiný musí hodit), ale když dřív téměř všichni měli menší plastový tuhý odpadový koš, tak sami už vložený odpad částečně slisovali a pak je v objemu odpadu z jedné domácnosti až 50% rozdíl.

Zaplněné kontejnery na sídlišti Oleška v Semilech 5. ledna 2021<br />Autor: Petr Ježek V Turnově se k tomu postavili jinak, poplatek za svoz odpadů pro letošek nezvýšili, ale zůstal 660 korun a na konci roku v rámci projektu, který je podpořen významnou dotací, poskytnou zdarma všem domům čtyři popelnice na tříděný odpad s tím, že směsný odpad se bude vyvážet méně často. Uvidíme, jak toto bude fungovat, v Semilech radnice také zvažuje nový systém a inspirací je prý právě Turnov, ale určitě není řešením navýšit cenu za odpad bez toho, aby svoz probíhal častěji nebo alespoň důsledněji i s odvezením pytlů okolo.

Ve fotogalerii najdete přeplněné kontejnery a popelnice na většině míst na sídlišti Oleška v Semilech před svozem v úterý 5. ledna, podobně to vypadalo celý prosinec.

Petr Ježek, šéfredaktor zpravodajských portálů Naše Pojizeří a Naše Jablonecko, a zároveň obyvatel sídliště Oleška v Semilech.

Článek je zveřejněn v rubrice Názory, která je určena pro články, glosy, komentáře a názory redakce i čtenářů.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Poplatek za svoz odpadu v Turnově zůstal 660 korun, připravují změny
V Semilech zvýší poplatek za odpady na 800 korun na osobu
Harrachovští rozhodli o poplatku za odpady, rozpočet určí až později
Město Semily druhé v Odpadovém Oskarovi 2020
Zlatá popelnice 2019: nejlíp třídí odpady v Jablonečku a Rokytnici
Město Turnov šetří energii díky tříděnému sběru odpadů
Odpadového Oskara 2019 mají Dalešice, Malá Skála a Jablonec
Poplatek za komunální odpad je v roce 2017 v Turnově 660 korun
K vánočním tradicím už asi patří i přeplněné popelnice
Na semilském sídlišti vyrostly přístřešky pro kontejnery a popelnice
Odpadová hnízda v Semilech jsou nyní pod drobnohledem
Výše poplatku za odpady zůstane v Semilech pro rok 2014 stejná

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 22 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Festival Karoliny Světlé se koná 28. května ve Světlé pod Ještědem

Šestý ročník Festivalu Karoliny Světlé nabídne imerzivní zážitek, plné ponoření do literárního díla i období života Karoliny Světlé. Kulisou je autentická krajina Podještědí, která spisovatelku zrodila. Festival pořádá v sobotu 28. května 2022 ve Světlé pod Ještědem spolek Stopy v krajině. Více podrobností

Linka důvěry Liberec slaví 30 let

Dne 15. března 2022 Linka důvěry Liberec oslavila 30 let od svého založení. Za toto období jejího nepřetržitého fungování přijali pracovníci linky přes 150 tisíc kontaktů, a to telefonicky nebo e-mailem. Průměrný roční počet kontaktů je více než 5 tisíc. Nejvíce kontaktů LD zaznamenala v roce 2016, kdy bylo přes 10 tisíc kontaktů. Po celou dobu své existence funguje linka v nepřetržitém provozu. „Velice mě těší, že již dlouhá léta funguje v České republice tak významná a velice potřebná organizace, kterou Linka bezpečí bezesporu je. Děti i dospělí jsou dnes vystaveni velkému množství nástrah. Pomoc od odborníků v těch nejvypjatějších momentech, kdy se lidská duše potřebuje vyzpovídat ze svých trápení, je nesmírně důležitá," uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
Obrazem: Vítání občánků v Libštátě 2022
V jilemnickém muzeu zahájili výstavbu o pohřbech a spiritismu
Big Bang Lo.mni.ce 2022 přivítá sedm různorodých kapel
První červnový týden přinese objížďky. Liberecký tunel čeká údržba

Nejčtenější články

26.05.: Studenecké míle se letos vydají do lázní
27.05.: Turnov hostí o víkendu popětadvacáté Staročeské řemeslnické trhy
27.05.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. května

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT