Pozor na podvodníky vydávající se za policisty!
10.05.2025 21:35:17 | Autor: redakce | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj
Policie upozorňuje občany na podvodníky vydávající se za policisty, kteří zasílají své údajné služební průkazy, což policisté nikdy za žádných okolností nedělají.
„V poslední době jsme v Libereckém kraji zaevidovali čtyři případy, ve kterých hlavní roli hrají podvodníci vydávající se policisty. Tři případy, o kterých se dověděli jablonečtí kriminalisté, dopadly pro majitelky účtů naštěstí dobře, jelikož včas rozumně usoudili, že nátlak, který je na ně veden, je podezřelý a naštěstí tak nedošlo k žádným převodům peněz z údajně napadeného účtu na údajný bezpečný účet," sdělila tisková mluvčí Policie ČR Dagmar Sochorová.
Tyto příběhy vždy začaly tím, že všechny tři ženy telefonicky kontaktoval neznámý muž, který se představil jako policista z kriminální služby v Praze. Neznámý muž ženám sdělil, že peníze na jejich účtech jsou v ohrožení a je nutný jejich převod na bezpečný účet zřízený Českou národní bankou. K tomu dvěma z nich jako důkaz o tom, že se nejedná o podvod, zaslal fotografii svého údajného služebního průkazu Policie České republiky, který byl samozřejmě falešný. Třetí žena zaslání tohoto průkazu odmítla s tím, že pokud jí chce něco poslat, ať jí to pošle na policii do Jablonce s tím, že si to tam vyzvedne a hovor s ním ukončila. Poté si jen už ověřila na své bance, že jí nevznikla žádná škoda.
Do výše uvedených dvou případu údajný policista ještě zapojil údajného pracovníka České národní banky, který po ženách požadoval to, aby si u svých bank vzaly půlmilionové půjčky. Na jednu z nich vedl takový nátlak, že mu naštěstí ze strachu nadiktovala špatné osobní údaje a úvěr nebyl bankou schválen. Neznámý bankéř to ovšem nevzdal a oznámil ženě, že jí zavolá ještě druhý den. To už ale žena stačila jednat a o celé pro ni nepříjemné záležitosti se došla poradit na obecní úřad v obci, kde bydlí.
Druhá žena pak ještě od neznámého policisty obdržela „Výzvu k podání vysvětlení" s tím, že se má dostavit v jednom z následujících dnů na služebnu do Prahy. Tento údajný policista využil ještě ke svému podvodnému jednání policejní databázi „Pátrání po osobách", ve které si našel konkrétního hledaného muže a ženě ho zaslal s údaji ve vytvořeném formuláři jako toho, kdo se snaží jí napadnout účet a připravit o peníze. Po ženě pak žádal další její údaje, na což zareagovala tím, že mu po telefonu nic sdělovat nebude a vše mu řekne až v Praze, kam je na základě zaslané výzvy ochotna přijet a hovor ukončila. Naštěstí ani tato žena nepřišla o žádné své peníze uložené svém účtu.
„Ovšem né všechny tyto případy, v nichž podvodníci vyvíjejí obrovský nátlak na lidi, mají takové dobré konce jako uvedené tři případy z Jablonecka. Ten čtvrtý jsme tento týden zaevidovali v Semilech. Kriminalisté v tomto případu již zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu podvod, kterého se dopustili zatím neznámí pachatelé vystupující pod falešnou identitou policisty a falešnou identitou bezpečnostního specialisty České národní banky. Těmto neznámým pachatelům se podařilo přesvědčit ženu, aby z několika údajně napadených účtů převedla peníze na údajně zabezpečený účet České národní banky. Žena tímto způsobem podvodníkům poslala více jak 3 miliony korun," upřesnila policejní mluvčí.
V souvislosti se všemi uvedenými případy policie opakovaně upozorňuje občany, aby byli v podobných situacích obezřetní. Pokud má kdokoliv podezření na to, že by jeho účet mohl být nějak napaden, ať kontaktuje pracovníky své banky, kde si tuto skutečnost může zcela jistě ověřit. Samozřejmě v případě podezření na podvodné jednání kontaktujte linku tísňového volání 158 dřív, než vás naprosto důmyslně podvodníci připraví i například o celoživotní úspory.
„Na závěr ještě musíme upozornit na jednu skutečnost. Policisté a kriminalisté nikdy nikomu neposílají fotografie svých služebních průkazů. Takto opravdu nikdo z nich nepracuje. Pokud vám tedy někdo takto posílá svůj služební průkaz, aby vás přesvědčil, že je skutečně policista, tak je velmi velká pravděpodobnost, že se jedná o podvodníka, který chce ve vás vzbudit jen důvěru. Buďte proto v takových situacích opravdu obezřetní!," dodala Dagmar Sochorová.
Související články
Policejní pes Fantom dostal zloděje opět za mříže
O svůj lup se šel přihlásit na obecní úřad ke starostovi
Zloděje zlákal sklad alkoholu ve sklepě domu v Košťálově
Policisté zasahovali na I/35 při pronásledování odcizeného mercedesu
Služební pes Max vypátral v lese u Harrachova dva zloděje
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Fúze českolipské a liberecké nemocnice nepotřebuje schválení
Jako bezproblémové hodnotí fúzi liberecké a českolipské nemocnice Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten v pondělí 8. propsince po posouzení transakce dospěl k závěru, že fúze nepodléhá povolení antimonopolního úřadu. Záměr fúze obou organizací, Krajské nemocnice Liberec, a. s. s Nemocnicí s poliklinikou Česká Lípa, a. s. ve kterých je Liberecký kraj majoritním vlastníkem, pokračuje bez problému dál. ÚOHS pravomocně v souladu se zákonem ukončil správní řízení v této záležitosti. Podle sdělení, které v dané věci vydal, totiž obě nemocnice nejsou samostatnými soutěžiteli, protože již době před realizací plánované fúze jsou kontrolovány Libereckým krajem.
Adventní koncert nejen pro seniory z Turnova
Odbor sociálních věcí Městského úřadu Turnov srdečně zve seniory a osoby se zdravotním postižením na tradiční adventní koncert pěveckého sboru Musica Fortuna. Začíná v úterý 9. prosince 2025 v 18 hodin v Městském divadle Turnov.
Nejnovější články
Liberecký kraj jmenoval nové ředitele škol a školských zařízení
Kraj si připomíná rok od připojení k Chartě proti domácímu násilí
Prezident republiky Petr Pavel a jeho manželka navštíví Liberecký kraj
Maloskalští volejbalisté a volejbalistky dál drží první příčky druhé ligy
Kultura v Železném Brodě v prosinci
Nejčtenější články
07.12.: V Turnově rozsvítili vánoční strom a postavili městský betlém
08.12.: Liberecký kraj podpoří 16 sportovních projektů v regionu
09.12.: Prezident republiky Petr Pavel a jeho manželka navštíví Liberecký kraj
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.