Pracovníci infocenter zavítali do Krkonoš. Vzniká zde mapa řemeslníků

02.11.2019 14:55:57 | Autor: Dáša Palátková a Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Vrchlabí,Krkonoše

Pracovníci infocenter zavítali do Krkonoš. Vzniká zde mapa řemeslníků

Součástí projektu po stopách regionální výroby byla dvoudenní studijní cesta do východních Krkonoš ve dnech 22. a 23. října pro pracovníky informačních center, recepcí hotelů a penzionů i průvodců, s cílem osobní návštěvy šikovných lidí.

Krkonoše - svazek měst a obcí, ve spolupráci s Krkonošskou regionální rozvojovou agenturou, a.s. v Jelení Hoře a Okresní hospodářskou komorou v Jablonci nad Nisou, realizuje Projekt Po stopách regionální výroby a tradice v polsko-českém regionu Jelenohorské kotliny, Jizerských hor a Krkonoš.

„Protože vnímáme, že turisté mají chuť poznávat a zažívat tradice, že je život místních obyvatel regionu, kde tráví dovolenou zajímá, vycházíme jim vstříc. Výstupem snažení bude virtuální stezka, vydaná jak v tištěné podobě, tak elektronické podobě, umístěná na webových stránkách projektu a všech partnerů. Stane se nezávazným průvodcem po regionálních výrobcích, řemeslnících, technických památkách," uvedla Miroslava Chaloupská ze Svazku Krkonoše, která se projektu jako koordinátorka věnuje.

Virtuální stezka je rozdělena do pěti oblastí: 1. Sklářské a bižuterní firmy, 2. Tradiční řemesla vč. keramiky, 3. Výroba potravin a nápojů, 4. Technické památky, 5. Kultura, sport i zdraví.

„V zimním období je složitější cestování, ale v okamžiku, kdy bude virtuální stezka zveřejněna, bude jednodušší výrobce, po objednání termínu, navštívit a řemeslo si vyzkoušet," dodala Chaloupská.

Cílem cesty bylo právě osobní poznání tradičních řemesel, návštěva výrobců, technických památek a sportovních atraktivit ve východních Krkonoších. Při exkursi si účastníci prohlédli jednak prostory pro veřejnost, ale také do sebe nasáli zápal a entusiasmus všech aktérů, kteří se do projektu zapojili.

Takto cestu popsali účastníci:

Cestovat jsme začali v Jelení Hoře, kde k nám přistoupili do autobusu partneři z Polska. První den dopoledne jsme prohlédli vojenskou pevnost, resp. dělostřeleckou tvrz Stachelberg s blízkou rozhlednou Eliška nedaleko Žacléře. Po obědě jsme pokračovali exkursí do Muzea pod jasanem v Trutnově, kde jsme vyzkoušeli zpracování lnu a ovčí vlny. Odpoledne patřilo pěší turistice na Stezce v korunách stromů v Janských Lázních a večer exkurzi do výroby piva Fries v objektu Andula na Friesových boudách.

Další den dopoledne jsme měli možnost ochutnat kávu a nahlédnout do výrobny čokoládových pralinek v Trutnově v pražírně kávy firmy „Volkafe". Pokračovali jsme v Rudníku ve firmě „Apicor", specializující se na výrobu medoviny a dalších vynikajících likérů. Na odpoledne jsme se přemístili do Vrchlabí a absolvovali vycházku s průvodkyní po historicko-architektonicky zajímavých památkách města. Organizátor zajistil program, dopravu, stravu a ubytování, včetně tlumočníka.

Virtuální mapa výrobců, řemeslníků a šikovných lidí bude zpracována začátkem příštího roku. Během nadcházející zimní sezony bude umístěna na www.zaremeslem.cz a www.krkonose.eu.

Seminář s mezinárodní účastí v Krtkovi

Při té příležitosti proběhl jednodenní seminář s mezinárodní účastí z Polska, pro průvodce, pracovníky informačních center a hotelových recepcí na téma: Tradiční řemesla a výrobci východních Krkonoš. Představil několik zástupců z oborů: Sklářství a bižuterie, Výroba potravin a nápojů a Kultura, sport a zdraví.

Příhodným místem setkání se stalo Krkonošské centrum enviromentálního vzdělávání KRTEK Správy Krkonošského národního parku ve Vrchlabí, které jako budova svého času získalo svým mimořádným architektonickým ztvárněním několik ocenění.

Za hostitele Správy KRNAP představil Radek Drahný tříměsíční projekt Není zvěř jako zvěř, který se svým netradičním zpracováním věnoval výchově lidí k pořádku a úklidu v přírodě. Vzhledem k vysokému počtu návštěvníků, kteří ročně projdou územím národního parku je na místě výchovnou kampaní upozornit na nepořádek, který do přírody nepatří. Do kampaně byla zapojena krkonošská informační centra, vznikla řada výstupů a také mobilní aplikace s možností osobní angažovanosti. Když letos na podzim probíhal tradiční úklid Krkonoš, bylo konstatováno, že bylo nashromážděno daleko méně odpadu než v minulých letech.

Hana Šebková se věnuje výrobě vinutých skleněných perlí. Svoji dílničku, přístupnou veřejnosti, zřídila ve Špindlerově Mlýně. Koupila stůl a kahan, pracuje s ohněm o teplotě 600-1000 stupňů Celsia a pro skleněné tyče jezdí do nedaleké Desné u Tanvaldu. Kolem kahanu se může pohybovat několik lidí, mohou sledovat výrobu či sami vyzkoušet, jak se skleněné tyče mění na krásné korálky. Práce vyžaduje veliké soustředění a koncentraci. Když sedá ke kahanu ví, jak bude hotový šperk vypadat a jaké korálky na jeho kompletaci potřebuje. Z korálků hotové šperky sama vytváří. Pracuje ve speciálních brýlích, které pohlcují oranžový plamen (resp. oranžové sodíkové světlo). Broušené a pískované korálky nabízí překrásnou světelnou optickou hru.

Farmář Jan Franta představil rodinnou Krkonošskou kozí farmu v Rudníku. S manželkou chovají cca 60 koz ve dvou stádech. K chovu zřídil také malou výrobnu a v ní vyrábí tvaroh, kefír, pasterizované mléko, sýry. Jak sám říká, má prodáno dříve, než vyrobí. Produkty lze zakoupit přímo na farmě a v několika málo obchodech. Stáda koz pasoucí se v Rudníku a Horním Maršově jsou prý vděčným cílem hledáčku fotoobjektivů zde procházejících turistů. Farma spolu s výrobnou je vhodným místem pro příležitostné exkurse se řízeným populárně naučným programem.

Alice Sušková se ve Vrchlabí vrátila ke kořenům činnosti babiček a prababiček. Pronajala prostor a v něm zpracovává ze 70% celkové produkce regionální byliny, ale i další dary přírody, jako lípu, bezinku, kurkumu, čili, granátová jablka, aj. a mění je v cca 40 druhů Babiččiných sirupů. Zabývá se různými druhy slazení, včetně alternativních, tedy i pro diabetiky. Sirupy sladí mj. rostlinou stévií, kterou sama pěstuje. Silné koncentráty sirupů jsou zpracovány (macerovány) za studena, tudíž mimořádnou technologií, která neničí vitamíny a zdravé látky. V roce 2018 se Babiččiny sirupy staly vítězem soutěže „Potravina- potravinář" Královéhradeckého kraje.

Hynek Dvořák zastupoval kategorii sportovně rekreačních aktivit a představil firmu Yellow point ze Špindlerova Mlýna. Její činnosti souvisí s tradicí odvážných mužů a žen, kteří začali jezdit do hor a na takové cesty potřebovali odolnost a odvahu. Dvě desítky let se věnují lidem, kteří chtějí zažít netradiční okamžiky a zjistit, jak na tom jsou fyzicky i psychicky. Aktivity jsou soustředěny do dvou středisek se zázemím ve Špindlerově Mlýně pod Labskou přehradou s tzv. Zip line a druhým stanovištěm v Lanovém parku nedaleko Medvědína. Je vybaveno řadou aktivit a překážek, včetně obří 17 metrů vysoké houpačky. Lana, jako hlavní artikl všech aktivit, nakupují u výrobce s textilními lany v Poniklé. Vloni byl park zcela nově přebudován.

Závěrečným bodem programu byla exkurze do vrchlabské výrobny Alice Suškové, v níž vnikají Babiččiny sirupy, Krkonošský originální produkt.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

První ročník Dne informačních center je za námi
Krkonošská pivní stezka zahájí 1. června již svou šestou sezonu
Propagace Krkonoš probíhá společně a moderně
V krkonošských informačních centrech získáte zdarma mobilního průvodce

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě

Od pondělí 22. července se znovu otevřela ulice Luční v Jablonci nad Nisou. Ta byla neprůjezdná od začátku letošního dubna, kdy město začalo rekonstruovat most. Oproti předpokládanému termínu se podařilo nový most dokončit o více jak týden dříve. Stavba vyšla městský rozpočet na 3,2 milionu Kč bez DPH. Více podrobností na Našem Jablonecku

Turnovské prameny prošly rozbory a jsou oba pitné

Poslední laboratorní rozbory vody z pramenů pod Valdštejnem a Boží vody byly provedeny dne 10. července 2024. Výsledky rozboru obou pramenů vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V lomnickém klubu zazpívá Honza Křížek
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 26. až 28. července
Valdštejn se ponoří o víkendu do středověku
Den Geoparku UNESCO Český ráj bude v Kempu Sedmihorky
Motoseriál EDDA Cup zavítá po roce znovu na Cimbál

Nejčtenější články

25.07.: Po nehodě dvou aut u Jilemnice jsou tři zranění
25.07.: Motoseriál EDDA Cup zavítá po roce znovu na Cimbál
24.07.: Mostek přes Rudný potok v Obřím dole je již opraven

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT