Pracovníci infocenter zavítali do Krkonoš. Vzniká zde mapa řemeslníků

02.11.2019 14:55:57 | Autor: Dáša Palátková a Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Vrchlabí,Krkonoše

Pracovníci infocenter zavítali do Krkonoš. Vzniká zde mapa řemeslníků

Součástí projektu po stopách regionální výroby byla dvoudenní studijní cesta do východních Krkonoš ve dnech 22. a 23. října pro pracovníky informačních center, recepcí hotelů a penzionů i průvodců, s cílem osobní návštěvy šikovných lidí.

Krkonoše - svazek měst a obcí, ve spolupráci s Krkonošskou regionální rozvojovou agenturou, a.s. v Jelení Hoře a Okresní hospodářskou komorou v Jablonci nad Nisou, realizuje Projekt Po stopách regionální výroby a tradice v polsko-českém regionu Jelenohorské kotliny, Jizerských hor a Krkonoš.

„Protože vnímáme, že turisté mají chuť poznávat a zažívat tradice, že je život místních obyvatel regionu, kde tráví dovolenou zajímá, vycházíme jim vstříc. Výstupem snažení bude virtuální stezka, vydaná jak v tištěné podobě, tak elektronické podobě, umístěná na webových stránkách projektu a všech partnerů. Stane se nezávazným průvodcem po regionálních výrobcích, řemeslnících, technických památkách," uvedla Miroslava Chaloupská ze Svazku Krkonoše, která se projektu jako koordinátorka věnuje.

Virtuální stezka je rozdělena do pěti oblastí: 1. Sklářské a bižuterní firmy, 2. Tradiční řemesla vč. keramiky, 3. Výroba potravin a nápojů, 4. Technické památky, 5. Kultura, sport i zdraví.

„V zimním období je složitější cestování, ale v okamžiku, kdy bude virtuální stezka zveřejněna, bude jednodušší výrobce, po objednání termínu, navštívit a řemeslo si vyzkoušet," dodala Chaloupská.

Cílem cesty bylo právě osobní poznání tradičních řemesel, návštěva výrobců, technických památek a sportovních atraktivit ve východních Krkonoších. Při exkursi si účastníci prohlédli jednak prostory pro veřejnost, ale také do sebe nasáli zápal a entusiasmus všech aktérů, kteří se do projektu zapojili.

Takto cestu popsali účastníci:

Cestovat jsme začali v Jelení Hoře, kde k nám přistoupili do autobusu partneři z Polska. První den dopoledne jsme prohlédli vojenskou pevnost, resp. dělostřeleckou tvrz Stachelberg s blízkou rozhlednou Eliška nedaleko Žacléře. Po obědě jsme pokračovali exkursí do Muzea pod jasanem v Trutnově, kde jsme vyzkoušeli zpracování lnu a ovčí vlny. Odpoledne patřilo pěší turistice na Stezce v korunách stromů v Janských Lázních a večer exkurzi do výroby piva Fries v objektu Andula na Friesových boudách.

Další den dopoledne jsme měli možnost ochutnat kávu a nahlédnout do výrobny čokoládových pralinek v Trutnově v pražírně kávy firmy „Volkafe". Pokračovali jsme v Rudníku ve firmě „Apicor", specializující se na výrobu medoviny a dalších vynikajících likérů. Na odpoledne jsme se přemístili do Vrchlabí a absolvovali vycházku s průvodkyní po historicko-architektonicky zajímavých památkách města. Organizátor zajistil program, dopravu, stravu a ubytování, včetně tlumočníka.

Virtuální mapa výrobců, řemeslníků a šikovných lidí bude zpracována začátkem příštího roku. Během nadcházející zimní sezony bude umístěna na www.zaremeslem.cz a www.krkonose.eu.

Seminář s mezinárodní účastí v Krtkovi

Při té příležitosti proběhl jednodenní seminář s mezinárodní účastí z Polska, pro průvodce, pracovníky informačních center a hotelových recepcí na téma: Tradiční řemesla a výrobci východních Krkonoš. Představil několik zástupců z oborů: Sklářství a bižuterie, Výroba potravin a nápojů a Kultura, sport a zdraví.

Příhodným místem setkání se stalo Krkonošské centrum enviromentálního vzdělávání KRTEK Správy Krkonošského národního parku ve Vrchlabí, které jako budova svého času získalo svým mimořádným architektonickým ztvárněním několik ocenění.

Za hostitele Správy KRNAP představil Radek Drahný tříměsíční projekt Není zvěř jako zvěř, který se svým netradičním zpracováním věnoval výchově lidí k pořádku a úklidu v přírodě. Vzhledem k vysokému počtu návštěvníků, kteří ročně projdou územím národního parku je na místě výchovnou kampaní upozornit na nepořádek, který do přírody nepatří. Do kampaně byla zapojena krkonošská informační centra, vznikla řada výstupů a také mobilní aplikace s možností osobní angažovanosti. Když letos na podzim probíhal tradiční úklid Krkonoš, bylo konstatováno, že bylo nashromážděno daleko méně odpadu než v minulých letech.

Hana Šebková se věnuje výrobě vinutých skleněných perlí. Svoji dílničku, přístupnou veřejnosti, zřídila ve Špindlerově Mlýně. Koupila stůl a kahan, pracuje s ohněm o teplotě 600-1000 stupňů Celsia a pro skleněné tyče jezdí do nedaleké Desné u Tanvaldu. Kolem kahanu se může pohybovat několik lidí, mohou sledovat výrobu či sami vyzkoušet, jak se skleněné tyče mění na krásné korálky. Práce vyžaduje veliké soustředění a koncentraci. Když sedá ke kahanu ví, jak bude hotový šperk vypadat a jaké korálky na jeho kompletaci potřebuje. Z korálků hotové šperky sama vytváří. Pracuje ve speciálních brýlích, které pohlcují oranžový plamen (resp. oranžové sodíkové světlo). Broušené a pískované korálky nabízí překrásnou světelnou optickou hru.

Farmář Jan Franta představil rodinnou Krkonošskou kozí farmu v Rudníku. S manželkou chovají cca 60 koz ve dvou stádech. K chovu zřídil také malou výrobnu a v ní vyrábí tvaroh, kefír, pasterizované mléko, sýry. Jak sám říká, má prodáno dříve, než vyrobí. Produkty lze zakoupit přímo na farmě a v několika málo obchodech. Stáda koz pasoucí se v Rudníku a Horním Maršově jsou prý vděčným cílem hledáčku fotoobjektivů zde procházejících turistů. Farma spolu s výrobnou je vhodným místem pro příležitostné exkurse se řízeným populárně naučným programem.

Alice Sušková se ve Vrchlabí vrátila ke kořenům činnosti babiček a prababiček. Pronajala prostor a v něm zpracovává ze 70% celkové produkce regionální byliny, ale i další dary přírody, jako lípu, bezinku, kurkumu, čili, granátová jablka, aj. a mění je v cca 40 druhů Babiččiných sirupů. Zabývá se různými druhy slazení, včetně alternativních, tedy i pro diabetiky. Sirupy sladí mj. rostlinou stévií, kterou sama pěstuje. Silné koncentráty sirupů jsou zpracovány (macerovány) za studena, tudíž mimořádnou technologií, která neničí vitamíny a zdravé látky. V roce 2018 se Babiččiny sirupy staly vítězem soutěže „Potravina- potravinář" Královéhradeckého kraje.

Hynek Dvořák zastupoval kategorii sportovně rekreačních aktivit a představil firmu Yellow point ze Špindlerova Mlýna. Její činnosti souvisí s tradicí odvážných mužů a žen, kteří začali jezdit do hor a na takové cesty potřebovali odolnost a odvahu. Dvě desítky let se věnují lidem, kteří chtějí zažít netradiční okamžiky a zjistit, jak na tom jsou fyzicky i psychicky. Aktivity jsou soustředěny do dvou středisek se zázemím ve Špindlerově Mlýně pod Labskou přehradou s tzv. Zip line a druhým stanovištěm v Lanovém parku nedaleko Medvědína. Je vybaveno řadou aktivit a překážek, včetně obří 17 metrů vysoké houpačky. Lana, jako hlavní artikl všech aktivit, nakupují u výrobce s textilními lany v Poniklé. Vloni byl park zcela nově přebudován.

Závěrečným bodem programu byla exkurze do vrchlabské výrobny Alice Suškové, v níž vnikají Babiččiny sirupy, Krkonošský originální produkt.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

První ročník Dne informačních center je za námi
Krkonošská pivní stezka zahájí 1. června již svou šestou sezonu
Propagace Krkonoš probíhá společně a moderně
V krkonošských informačních centrech získáte zdarma mobilního průvodce

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Noc v jabloneckém muzeu přináší bohatý program

V pátek 17. května se navečer otevřou brány muzeí a galerií v Liberci, Jablonci nad Nisou a Vratislavicích a otevřené zůstanou až do 23 hodin. Proběhne oblíbená Muzejní noc! Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo odhalení výtvarného díla na fasádě Pelantova schodiště a další doprovodný program. Podrobná pozvánka

Hladina podzemních vod v okolí dolu Turów za poslední dva roky vzrostla

Česká geologická služba předložila výsledky měření hladin podzemních vod v okolí dolu Turów na českém území a v okolí podzemní těsnící stěny. Vyplývá z nich, že roste jejich hodnota podél těsnící stěny na polském území, v hlubších kolektorech mezi stěnou a státní hranicí Polské a České republiky a také mezi podzemní stěnou v samotném dole Turów. Oproti tomu od září 2020 až do dubna 2024 hladiny podzemních vod v hlubších kolektorech na českém území nadále klesaly a na konci dubna 2024 jsou na nejnižší úrovni. V okolí Uhelné od srpna 2023 hladiny podzemní vody převážně stagnují a od února 2024 nepatrně rostou. „Výsledky jsou nyní mírně pozitivní. Stoupání hladin vrtů za těsnící stěnou má setrvalou tendenci a propisuje se již do několika hlubinných vrtů na českém území," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsem rád, že se také připravuje nový hydrogeologický model, který pohyb podzemních vod podrobně zmapuje. Budeme tak mít kromě čísel z měření i konkrétnější přehled vývoje a chování podzemních vod."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jezdíme okolo - pozůstatky historického silničního značení na Lomnicku
Krkonošskému národnímu parku je 61 let, obhájil certifikát FSC
Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
Pohádkový les v Semilech bude letos O ohni a vodě
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 17. do 19. května

Nejčtenější články

17.05.: Hořela elektroprodejna v Semilech
16.05.: Policie hledá svědky a druhého účastníka dopravní nehody v obci Všeň
17.05.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 17. do 19. května

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT