Před 20 lety zemřel Pavel Tigrid

31.08.2023 20:38:16 | Autor: Renata Coufalová | Rubrika: SPOLEČNOST | Obce: Semily

Před 20 lety zemřel Pavel Tigrid

Před dvaceti lety, dne 31. srpna 2003, přišla česká politická scéna o nejvýznamnějšího představitele československého zahraničního disentu a protikomunistckého bojovníka slovem. Zemřel Pavel Tigrid, který má mnoho společného s městem Semily.

Pavel Tigrid, vlastním jménem Pavel Schönfeld, se narodil 27. 10. 1917 v Praze Františku a Erně Schönfeldovým. Otec byl inženýr chemie a pocházel z bohatého židovského rodu Schönfeldů ze Semil. Rodově byl spřízněn se spisovateli Antalem Staškem a Ivanem Olbrachtem.

Po absolvování gymnázia studoval Tigrid práva na UK v Praze, ale na začátku německé okupace v r. 1939 emigroval do Anglie. V letech 1939 - 45 pracoval jako hlasatel a redaktor čs. vysílání BBC v Londýně. Po návratu do vlasti jen krátce působil na ministerstvu zahraničních věcí a politicky se zařadil do Čs. strany lidové.

V únoru 1948 odešel do exilu a v letech 1951-52 se stal v Mnichově programovým ředitelem čs. vysílání rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Od r. 1956 začal v New Yorku vydávat časopis Svědectví, z USA odešel do Francie, kde od roku 1960-90 pokračoval v Paříži ve vydávání časopisu Svědectví, který byl tajně kolportován do Československa.

Do vlasti se Pavel Tigrid vrátil v roce 1990 a stal se poradcem prezidenta Václava Havla. Pak přijal místo ministra kultury v Klausově vládě (1994), ale hlavně psal politické eseje a články do novin a časopisů, často vystupoval v rozhlase i televizi a byly vydávány jeho publikace.

Do Semil přijel po „sametové revoluci" čtyřikrát, naposledy 13. 6. 2003 u příležitosti besedy a vernisáže obrazů J. Klápště v Pojizerské galerii. Za dva měsíce po poslední návštěvě Semil přišla z Héricy u Paříže nečekaně smutná zpráva o jeho skonu.

V roce 2013 se stal Čestným občanem města Semily in memoriam. K 100. výročí Tigridova narození uspořádalo město Semily, ve spolupráci se Státním okr. archivem, s příspěvkovými organizacemi, školami, Jizerkou, za vzácné účasti dvou dcer a syna P. Tigrida (Deborah, Catherine, Gregory) a dalších vzácných hostů „Dny Pavla Tigrida v Semilech". Široký vzpomínkový program, v němž nechyběly besedy, koncerty a výstavy vyvrcholil slavnostním pojmenováním nového náměstí jeho jménem a odhalením busty Pavla Tigrida od sochařky Terezy Pecinové Salabové v Muzeu a Pojizerské galerii. Při této příležitosti vydalo Muzeum a Pojizerská galerie ve spolupráci s městem Semily již 6. svazek edice Paměť Semilska s názvem Dny Pavla Tigrida v Semilech.

K letošnímu 20. výročí Tigridova úmrtí připravuje semilské muzeum výstavu a Spolek rodáků a přátel Semil komponovaný pořad o této významné osobnosti našich novodobých dějin a vydání poštovních celin s portrétem i symbolikou, která ji charakterizuje.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Ohlédnutí za Dny Pavla Tigrida v Semilech
FOTO: Dny Pavla Tigrida v Semilech završilo odhalení busty v muzeu
Semily už mají náměstí Pavla Tigrida
Sté výročí narození Pavla Tigrida připomenou v rámci čtyřdenních oslav
V Semilech ukázali návrhy Tigridova náměstí i autobusového nádraží
Nové semilské náměstí ponese jméno politika a novináře Pavla Tigrida

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Výzkum, vývoj a inovace podpoří kraj více než čtyřmi miliony

Více než čtyři miliony korun rozdělí Liberecký kraj na podporu inovativních a neotřelých nápadů, začínajících podnikatelů nebo spolupráce podniků s výzkumnými centry v rámci svého Regionálního inovačního programu. Úspěšným projektům tyto finanční prostředky rozdělí formou inovačních, startovacích a technologických voucherů až do výše 200 tisíc korun. Záměr musí ještě schválit krajské zastupitelstvo. Žádat mohli zájemci od 1. května do 14. června. Konzultovat myšlenky a projekty bylo možné s pracovníky Libereckého kraje i podnikatelského inkubátoru Lipo.ink. Kraj přijal celkem 35 žádostí v celkové výši 6.254.504 korun do všech typů voucherů.

Bojíte se o své kolo? Zabezpečte ho!

Forenzní značení jízdních kol syntetickou DNA je moderní a dnes již velmi rozšířená identifikační metoda, která funguje jako prevence krádeží. Používá se především pro jízdní kola a elektrokola (jiné předměty a prostředky jsou značeny pouze výjimečně, po dohodě). Pro označení jízdního kola je použit certifikovaný gel s mikrotečkami, který je viditelný pouze pod ultrafialovým světlem. Tímto gelem je bodově označeno kolo na deseti místech. Termíny forenzního značení jízdních kol v Turnově jsou pátek 22. září a sobota 23. září vždy od 10 do 14 hodin u služebny MP Turnov. Označení kola a zavedení do registru trvá přibližně 20 minut. Je tedy potřeba si rezervovat termín s časem na telefonu Městské policie Turnov: 723 389 122.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zahraniční štáb natáčí dokument o kynologovi Václavovi Vančurovi
Fokus Fest 2023 míří do Semil
V Rokytnici zahraje na varhany Vladimír Roubal
VIDEO: Ohlédnutí za Slavnostmi města Desná 2023
Den architektury 2023 připravují i v Turnově

Nejčtenější články

24.09.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek sedmého podzimního kola
25.09.: Žitavská úzkokolejka ukáže českým fanouškům zákulisí naposled
24.09.: Roboti v knihovně aneb Meet and Code Semily 2023

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT