Před 20 lety zemřel Pavel Tigrid

31.08.2023 20:38:16 | Autor: Renata Coufalová | Rubrika: SPOLEČNOST | Obce: Semily

Před 20 lety zemřel Pavel Tigrid

Před dvaceti lety, dne 31. srpna 2003, přišla česká politická scéna o nejvýznamnějšího představitele československého zahraničního disentu a protikomunistckého bojovníka slovem. Zemřel Pavel Tigrid, který má mnoho společného s městem Semily.

Pavel Tigrid, vlastním jménem Pavel Schönfeld, se narodil 27. 10. 1917 v Praze Františku a Erně Schönfeldovým. Otec byl inženýr chemie a pocházel z bohatého židovského rodu Schönfeldů ze Semil. Rodově byl spřízněn se spisovateli Antalem Staškem a Ivanem Olbrachtem.

Po absolvování gymnázia studoval Tigrid práva na UK v Praze, ale na začátku německé okupace v r. 1939 emigroval do Anglie. V letech 1939 - 45 pracoval jako hlasatel a redaktor čs. vysílání BBC v Londýně. Po návratu do vlasti jen krátce působil na ministerstvu zahraničních věcí a politicky se zařadil do Čs. strany lidové.

V únoru 1948 odešel do exilu a v letech 1951-52 se stal v Mnichově programovým ředitelem čs. vysílání rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Od r. 1956 začal v New Yorku vydávat časopis Svědectví, z USA odešel do Francie, kde od roku 1960-90 pokračoval v Paříži ve vydávání časopisu Svědectví, který byl tajně kolportován do Československa.

Do vlasti se Pavel Tigrid vrátil v roce 1990 a stal se poradcem prezidenta Václava Havla. Pak přijal místo ministra kultury v Klausově vládě (1994), ale hlavně psal politické eseje a články do novin a časopisů, často vystupoval v rozhlase i televizi a byly vydávány jeho publikace.

Do Semil přijel po „sametové revoluci" čtyřikrát, naposledy 13. 6. 2003 u příležitosti besedy a vernisáže obrazů J. Klápště v Pojizerské galerii. Za dva měsíce po poslední návštěvě Semil přišla z Héricy u Paříže nečekaně smutná zpráva o jeho skonu.

V roce 2013 se stal Čestným občanem města Semily in memoriam. K 100. výročí Tigridova narození uspořádalo město Semily, ve spolupráci se Státním okr. archivem, s příspěvkovými organizacemi, školami, Jizerkou, za vzácné účasti dvou dcer a syna P. Tigrida (Deborah, Catherine, Gregory) a dalších vzácných hostů „Dny Pavla Tigrida v Semilech". Široký vzpomínkový program, v němž nechyběly besedy, koncerty a výstavy vyvrcholil slavnostním pojmenováním nového náměstí jeho jménem a odhalením busty Pavla Tigrida od sochařky Terezy Pecinové Salabové v Muzeu a Pojizerské galerii. Při této příležitosti vydalo Muzeum a Pojizerská galerie ve spolupráci s městem Semily již 6. svazek edice Paměť Semilska s názvem Dny Pavla Tigrida v Semilech.

K letošnímu 20. výročí Tigridova úmrtí připravuje semilské muzeum výstavu a Spolek rodáků a přátel Semil komponovaný pořad o této významné osobnosti našich novodobých dějin a vydání poštovních celin s portrétem i symbolikou, která ji charakterizuje.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Ohlédnutí za Dny Pavla Tigrida v Semilech
FOTO: Dny Pavla Tigrida v Semilech završilo odhalení busty v muzeu
Semily už mají náměstí Pavla Tigrida
Sté výročí narození Pavla Tigrida připomenou v rámci čtyřdenních oslav
V Semilech ukázali návrhy Tigridova náměstí i autobusového nádraží
Nové semilské náměstí ponese jméno politika a novináře Pavla Tigrida

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Rok české hudby podpoří kraj téměř osmi sty tisíci korun

Téměř osm set tisíc korun věnuje Liberecký kraj na podporu české hudby: Děje se tak prostřednictvím speciálně zaměřeného dotačního programu 7.11 Rok české hudby. Celkem si pořadatelé kulturních akcí z oblasti klasické hudby rozdělí 769 015 korun. „Liberecký kraj se připojil tímto dotačním programem k oslavám české hudby, které Rok české hudby přináší. Jsem ráda, že v kraji vznikají kvalitní hudební projekty, které si podporu zaslouží a přinesou posluchačům a divákům radost a krásný kulturní zážitek," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Výkonná rada ODS v Liberci zrušila členství dvěma členům

Výkonná rada ODS v pátek 12. dubna 2024 v návaznosti na závažné pochybnosti a podezření z korupčního jednání v Liberci rozhodla přijatým usnesením o ukončení členství Petru Židkovi a Petru Syrovátkovi. „Petr Židek byl vyzván, aby z věci vyvodil patřičné důsledky, a rezignoval na své funkce, nicméně výzvu odmítl. Ve stejné věci byl Petr Syrovátko vyzván k pozastavení členství. Oba pánové výzev neakceptovali, proto Výkonná rada ODS využila těchto mimořádných nástrojů. Výkonná rada zároveň rozhodla o zrušení Místního sdružení Liberec, čímž došlo k jeho zániku," uvedl tiskový mluvčí ODS Jakub Skyva.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Slavíme Den Země
Přehled fotbalových výsledků a tabulek pátého jarního kola
Při akci Ukliďme Turnov sesbírali 330 kilo odpadu
Krkonošské Louky získaly Magnesii literu
Kraj vybral firmu, která provede rekonstrukci Lidových sadů

Nejčtenější články

21.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek pátého jarního kola
19.04.: V Semilech se běhalo pro Honzíka
21.04.: Při akci Ukliďme Turnov sesbírali 330 kilo odpadu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT