Přednáška Evy Ulrychové prozradí více o osmičkách v české historii

25.10.2018 11:41:59 | Autor: MMaG | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Lomnice nad Popelkou

Přednáška Evy Ulrychové prozradí více o osmičkách v české historii

Osmičkové roky v českém středověku a raném novověku (1108 - 1648) shrne a zmapuje v rámci své přednášky v lomnickém muzeu PhDr. Eva Ulrychová z Jičína.

Tématem budou výrazné události s celostátním významem a dopadem pro české knížectví a království. Například vyvraždění rodu Vršovců jako konkurentů českých přemyslovských knížat v toce 1108, další významnou událostí byla korunovace knížete Vladislava II. českým králem v roce 1158, která následovala  po úspěšných bojích českého oddílu v německém vojsku v Itálii. Tragický rok 1278 a smrt krále železného a zlatého Přemysla Otakara II. na Moravském poli byla pro celé království pohromou s následky až do závěru  13. století.

Naopak zlatým písmem se do našich dějin zapsal velmi významný rok 1348, kdy císař a král Karel IV. založil v Praze vysoké učení - tedy Karlovu universitu. A nejen ji. Dobrým rokem s blahodárnými dopady pro české království byl také rok 1458, kdy došlo na zvolení Jiřího z Poděbrad hlavou království. Úzce lokálním, s přesahem do středních Čech, byly roky 1506 - 1508, kdy šlechtic Jiří z Kopidlna vedl soukromou válku s kupci Starého města pražského. Spor musel v roce 1508 řešit až český král Vladislav II.

Období třicetileté války má nejvýznamnější osmičkové roky 1618 (v pořadí třetí pražská defenestrace)  a rok 1648, kdy bylo toto kruté období ukončeno evropským mírem. Závěr přednášky bude patřit filosofické úvaze o osudovosti a predestinaci osmičkových roků i faktu jejich častého opakování v české historii. Vítané budou také dotazy na dané téma z řad posluchačů. Akce se koná ve čtvrtek 25. října od 17 hodin. Vstupné dobrovolné.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Muzejní výstava připomene Lomnicko za první republiky

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jubilejní 30. ročník Eurionu nabídne Midi Lidi i Bruna Ferrariho

Již 30. ročník festivalu Eurion Smržovka je tady! Každý rok v polovině srpna, bez jediného přerušení po třicet let, nabízí unikátní program, který ho výrazně odlišuje od okolních festivalů. Páteční večer 19. 8. nabídne vystoupení tuzemských kapel Midi Lidi, Bruno Ferrari, Kolektivní halucinace, Koně a prase, Povodí Ohře a Jirka Belmondo. Akce vypukne v 18 hodin již tradičně u Parkhotelu Smržovka. Vstupné je dobrovolné. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Výstavba zemního valu v Uhelné zastíní pohled na důl Turów

Krajský úřad Libereckého kraje obdržel od Polska zpracovanou dokumentaci projektu výstavby zemního valu v blízkosti obce Uhelná. Ten má částečně zabránit některým negativním vlivům dolu na příhraniční oblasti a zejména vylepší vizuální vjem při pohledu směrem k těžební jámě, kterou zastíní. Součástí vybudování zemního valu bude také výsadba několika tisíc listnatých a jehličnatých stromů i křovinatého podrostu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled fotbalových výsledků a tabulek druhého podzimního kola
25. Šermířské loučení s létem chystají na Rotštejně
Rekonstrukce koupaliště v Košťálově pokračuje i o prázdninách
Štěpánův jarmark chystají k výročí 130 let rozhledny Štěpánka
Obrazem: Jak postupuje stavba mostu na semilské sídliště V Řekách

Nejčtenější články

14.08.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek druhého podzimního kola
12.08.: Vzpomínky a příběhy opanovaly Den otevřených dveří v Hornychově vile
11.08.: V Sychrově hořely balíky slámy

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT