Přehlídka v umění vyprávět Čteme všichni, vypráví jen někdo

01.11.2023 07:14:59 | Autor: Eva Kordová | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Přehlídka v umění vyprávět Čteme všichni, vypráví jen někdo

Dětské vyprávění baví v Turnově i v Jičíně, nejúspěšnější vypravěči se podívají i do Zrcadlové kaple Klementina v Praze. Letošní 19. ročník přehlídky byl věnován spisovateli Zbyňku Malinskému.

Již 19. ročník přehlídky vypravěčů pod názvem Čteme všichni, vypráví jen někdo, se uskutečnil v dubnu tohoto roku nejdříve v Městské knihovně Antonína Marka v Turnově. Zde proběhla místní kola v několika věkových kategoriích. Poprvé bylo zařazeno vyprávění nejmenších účastníků v rámci projektu Bookstart S knížkou do života. Malí vypravěči ve věku od 3 do 8 let byli skutečně výborní. Zapojena byla MŠ Výšinka Turnov, kde s velkým zaujetím připravila děti na vyprávění paní učitelka Barbora Drahoňovská. V této věkové kategorii se zapojili také prvňáčci ze ZŠ 28. října Turnov. Další skupinu vypravěčů tvořila věková kategorie od 9 do 15 let. Výborní vypravěči ze všech základních škol Turnova, Jenišovic a Gymnázia Turnov.

Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně je kolébkou vyprávění a před lety se právě zde konal první ročník přehlídky pod patronací spisovatelky a kmotry turnovské knihovny Marie Kubátové. Tato spisovatelka, která milovala krkonošské pohádky a příběhy, byla skvělou vypravěčkou a mladé talenty velmi podporovala. Dalším spisovatelem, který stál u zrodu přehlídky, byl také kmotr turnovské knihovny, spisovatel pohádkář Zbyněk Malinský. Poté následovali další osobnosti jako spisovatelé Jiří Kahoun, Ivona Březinová a také autor loga přehlídky, ilustrátor akademický malíř Jiří Fixl.

Jičínská knihovna této tradici vyprávění zůstala věrná a vždy společně s naší turnovskou knihovnou uspořádá oblastní kolo přehlídky. Dříve se přehlídka konala v rámci festivalu Jičín, město pohádky a nyní již několik ročníků probíhá vždy o Týdnu knihoven v říjnu. Letošní ročník byl na počest Zbyňka Malinského k 100. výročí jeho narození.

Vypravěči z Turnova, Jičína a dalších míst byli skvělí a přehlídku si všichni v Jičíně užili. Na turnovské vypravěče navíc za odměnu čekala návštěva Valdštejnova muzea a každý z účastníků si odnesl domů na památku vlastnoručně raženou minci.

Oblastním kolem zdaleka vypravěči neskončili, naopak měli možnost se zúčastnit přehlídky turnovské kultury Kulturnov. Před prázdninami nejlepší vypravěči ještě vystoupili na regionální přehlídce projektu Kde končí svět ve Dvoře Králové. A vyvrcholení nastalo v Zrcadlové kapli Klementina při pasování nejlepších účastníků projektu do Řádu rytířů krásného slova. Ve všech vystoupeních zažily děti velký úspěch.

Poděkování za přípravu dětí na přehlídku a další vystoupení náleží všem spolupracujícím pedagogům ze základních škol.

Věříme, že zájem o umění vyprávět bude trvat i nadále. V příštím roce by měl být vyhlášen 20. ročník přehlídky.

Eva Kordová, Městská knihovna Antonína Marka Turnov

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.

Liberecký kraj opět podpoří mateřská centra. Připravil pro ně dva miliony

Dva miliony korun. Přesně takovou částkou podpoří Liberecký kraj činnost mateřských center v regionu prostřednictvím dotačního programu. O příspěvek mohou žádat zástupci mateřských center od 15. do 30. ledna příštího roku. „Díky tomuto programu opět podpoříme základní činnost mateřských center, a to především komunitní setkávání s různými programy, vzdělávání pracovníků center i jejich návštěvníků, přípravu a pořádání mezigeneračních programů či poradenství a konzultace. Chceme tyto organizace, kterých je v našem kraji celá řada, podpořit v jejich práci a v tom, co nabízí rodinám. Jejich práce si já osobně velice vážím," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kino Varšava bude hostit přednášku k tématu rodin v digitálním světě
Podzim v Krkonoších láká na Zapadlé vlastence i Pojizerský Pacifik
Žoky se štěpkou hořely v průmyslovém objektu ve Zlaté Olešnici
Turnov bronzový v soutěži Přívětivý úřad 2023
Stovky návštěvníků přišly na den otevřených dveří turnovské Špéry

Nejčtenější články

25.11.: Kraj rozšíří nabídku na železnici o nové noční vlaky
26.11.: Stovky návštěvníků přišly na den otevřených dveří turnovské Špéry
25.11.: Kolem Dubé: mokřady, staré chalupy a svatý Jan z kamene vytesán

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT