Příběhy místních pamětníků se stanou součástí Majálesu v Turnově

15.05.2019 07:45:12 | Autor: Vendula Kubín | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Turnov

Příběhy místních pamětníků se stanou součástí Majálesu v Turnově

Druhá světová válka, kolektivizace, perzekuce 50. let, období normalizace i politická zvůle konce osmdesátých let. To jsou historická období, která prostřednictvím životních vzpomínek a příběhů poznávají žáci základních škol a studenti gymnázia v Turnově.

V druhém ročníku projektu Příběhy našich sousedů děti zpracovávají výše zmíněné události, tak jak je prožili místní pamětníci.

Týmy žáků ze ZŠ Skálova se tak dozvěděly, že rodině pana Kamila Tyrychtra zkonfiskovali statek a jednu z nejmodernějších továren na cukrovinky v Evropě. Nemohl jít studovat ještě na konci osmdesátých let. Paní Květoslavu Wodzikovou vystěhovali v roce 1948 společně s matkou, sestrou a babičkou během jediného dne. Jejich moderní továrna Bartoň YORD čítající osmdesát zaměstnanců stála na místě dnešní Šroubárny. Pan Bartoň byl majitelem řady patentů, i elektrické pračky. Na jeden její exemplář se lze podívat v Technickém muzeu v Praze.

O mobilizaci, zatčení učitelů, smrti žen a dětí v posledních dnech války, znárodněném obchodu vyprávěl pan ing. Miroslav Flanderka. Tým ZŠ Žižkova vyslechl paní Věra Skrbkovou. Její otec za války na poště pálil dopisy adresované gestapu a ktovský mlynář prodával lidem mouku, čímž riskoval život.

Druhý tým ze stejné školy objevil příběh paní Hany Šimonové. Rodina po heydrichiádě ukrývala významné členy protifašistického odboje. Otec byl zatčen. Přesto se mu podařilo s K. H. Frankem vyjednat, že fašisti nevyhladí Rovensko pod Troskami stejně jako Lidice či Ležáky. Pan pplk. František Sedláček vyprávěl chlapcům z gymnázia, jak se vzdal zaměstnání pilota, jako skaut totiž nemohl vstoupit do KSČ.

Studentky gymnázia se zase dozvěděly od pana Mgr. Dalibora Sehnoutky, že aktivně vystoupil proti invazi vojsk v roce 1968. Musel přestat učit a nesměl pracovat nikde v celém okrese Semily.

„Děti pamětníky vyhledají, nahrají a naučí se příběh poutavě vyprávět prostřednictvím rozhlasové reportáže, videa, komiksu a fotoreportáže. Digitalizují také fotografie, bádají v archivech nebo odborné literatuře," popisuje průběh projektu koordinátorka Vendula Kubín z organizace Post Bellum.

Svá bádání představí žáci na slavnostní veřejné prezentací v sále SUPŠ, ve Skálově 373, 21. května 2019 v 16 hodin, která je letos zároveň součástí Majálesu. Děti představí před spolužáky, pamětníky, učiteli, zástupci města, Post Bellum a dalšími hosty výsledky své půlroční práce. Všechny natočené příběhy jsou už zveřejněny na webových stránkách www.pribehynasichsousedu.cz.

Projekt realizuje město Turnov ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum, která buduje Paměť národa, nejrozsáhlejší veřejnou pamětnickou sbírku v Evropě. Jak se kriticky ptát, jak zpracovat příběh a poutavě ho vyprávět, učí lidé z Post Bellum ve školách od roku 2012. Dosud se do projektu zapojily už stovky žáků a studentů z měst po celé České republice, kteří již zpracovali nebo v současnosti pokračují ve zpracovávání více než tisíce pamětnických příběhů.

Vendula Kubín, regionální koordinátorka projektu

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Skryté příběhy místních pamětníků objevují žáci turnovských škol
FOTO: Semilští studenti počtvrté prezentovali příběhy pamětníků
Šest týmů, šest pamětníků, šest příběhů 20. století z Turnova

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Architekt představí chystanou podobu parku u Severočeského muzea

Obnovou by měl v budoucnu projít park, který obklopuje Severočeské muzeum v Liberci. Bližší informace o této chystané akci se mohou zájemci dozvědět ve čtvrtek 19. května od 17 hodin. V tento den a čas se v muzeu uskuteční představení plánovaného projektu obnovy muzejního parku. „Severočeské muzeum prošlo v minulých letech z velké části náročnou rekonstrukcí. K nádherné budově patří také památkově chráněný park, který si zaslouží tomu odpovídající péči. Z toho důvodu jsme s obnovou oslovili jeden z nejlepších ateliérů nejen v České republice, ale i z hlediska evropského, a sice Ateliér Krejčiříkovi. Mají za sebou takové práce, jakými jsou revitalizace Lednicko-valtického areálu nebo park na Kuksu," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Uzavření registru a evidence obyvatel v Turnově ve středu 18. května

Odbor správní informuje občany Turnova, že ve středu 18. května 2022 bude po celý den uzavřen registr a evidence obyvatel z důvodu povinného školení v souvislosti s volbami 2022.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

O titul Vesnice roku 2022 se letos v kraji utká dvanáct obcí
Sekera v turnovském muzeu vypráví příběh starý sedm tisíc let
Přepeře jasnou výhrou potvrdily roli favorita na hřišti posledního Ústí
Rakouská knihovna v Liberci slaví třicítku přednáškou i výstavou
Kynologové Horské služby jsou plně připraveni na letní sezonu

Nejčtenější články

15.05.: FOTO: Od dubna probíhá rekonstrukce části Pojizerky
15.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek sedmého jarního kola
14.05.: Další turnovský Kulatý stůl měl ožehavé téma drogy na školách

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se sex shop staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT