Přijímací řízení na střední školy nově: uchazeči podávali až tři přihlášky

20.03.2024 19:48:57 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Přijímací řízení na střední školy nově: uchazeči podávali až tři přihlášky

V letošním školním roce budou uchazeči do středních škol přijímáni podle nových pravidel. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy změnilo systém přijímacího řízení. Uchazeči mohli podat až 3 přihlášky do oborů vzdělání bez talentové zkoušky a až 2 přihlášky do oborů vzdělání s talentovou zkouškou. Možnosti pro jejich podávání byly celkem tři: prostřednictvím celorepublikového informačního systému ministerstva (DiPSy), výpisem nebo papírovou formou. Jednotné přijímací zkoušky začínají letos v dubnu, výsledky pak budou známé 15. května.

V Libereckém kraji střední školy bez rozdílu zřizovatele nabízí 6.046 míst. Uchazeči podali 16.437 přihlášek. Počet uchazečů z 9. tříd je 4.791 (4.585 z běžných tříd a 206 ze speciálních tříd). Gymnázia (včetně víceletých) nabízí 800 míst, bylo na ně podáno 2.670 přihlášek (čtyřletá gymnázia mají 446 míst ku 1.518 přihlášek), lycea disponují 206 místy na 762 přihlášek, ostatní maturitní obory 2.843 místy na 7.641 přihlášek, ostatní nematuritní obory pak mají 2.197 míst na 5.364 přihlášek.

„Naším cílem je zachovat a rozvíjet školy i v menších městech, všechny typy vzdělávání jsou pro nás stejně důležité. Jakožto průmyslový kraj se také snažíme investovat do technologií ve školách," vysvětlil hejtman Martin Půta.

Liberecký kraj v reakci na zvýšený zájem o všeobecné vzdělávání od školního roku 2023/2024 rozšířil nabídku oborů, a to o Technické lyceum se specializací na 3D technologie, webové aplikace a multimédia s kapacitou 240 žáků. Od příštího školního roku se tam otevřou 2 třídy s 60 místy. Kromě Technického lycea na Střední průmyslové škole a Vyšší odborné škole Liberec kraj otvírá také obor Technická zařízení budov na Střední škole strojní, stavební a dopravní Liberec a obor Průmyslová ekologie na Střední škole strojní, stavební a dopravní Liberec.

„Lyceum je čtyřleté středoškolské odborně zaměřené studium ukončené maturitní zkouškou. Má vyšší podíl všeobecného vzdělávání a můžeme ho proto připodobnit ke gymnáziu. Ovšem plánujeme také rozšíření kapacity gymnaziálních oborů na libereckém Gymnáziu F. X. Šaldy," dodal hejtman Martin Půta. „I přes rozšiřování míst na libereckém gymnáziu je nutné říci, že ne všechny děti mohou gymnázia studovat. I samotní ředitelé škol nám další rozšiřování kapacit nedoporučují, a to s ohledem na jejich zkušeností, kdy žáci z posledních míst výsledkových listin při přijímacím řízení stačí na gymnaziální vzdělávání jen obtížně a často se trápí nároky na ně kladenými."

Liberecký kraj se věnuje střednímu vzdělávání komplexně. Pokračuje také v projektu Center odborného vzdělávání. Napříč regionem jich vzniklo doposud osm; celkové náklady činily 700 milionů korun. Ve čtvrtek 21. března se otevře další z nich, a to při Střední průmyslové škole technické v Jablonci nad Nisou za 89.420.666,17 korun. „Pracujeme také na dalších projektech. Centrum odborného vzdělávání zdravotnicko-sociální vznikne na střední zdravotnické škole v Turnově, Centrum odborného vzdělávání pro obrábění kovů a vstřikování plastů při Střední škole strojní stavební a dopravní v Liberci a Centrum odborného vzdělávání stavebnictví na Střední škole v Semilech. Náklady se dohromady odhadují na 368 milionů korun," uzavřel hejtman Martin Půta.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hudební nástroje v knihovně? Nová služba v Liberci!
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola
Výstavu drahých kamenů v Lomnici obohatí model hradu Trosky
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 14. až 16. června
V Krkonošském muzeu otevřou výstavu o místních hasičích

Nejčtenější články

13.06.: Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2024
14.06.: V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec
14.06.: Muzejní noc v Jilemnici naváže na oslavy 150 let místních hasičů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT