Přírodní koupání v Dolánkách se bude dál rozvíjet

04.06.2016 19:27:32 | Autor: TZ města Turnov | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Dolánky,Turnov

Přírodní koupání v Dolánkách se bude dál rozvíjet

Ve středu 1. června byl spuštěn provoz nového koupaliště v Maškově zahradě. Již po otevření letní části areálu na začátku května se začalo diskutovat nad minulostí i přítomností koupání v Dolánkách u Turnova.

Na počátku šedesátých let minulého století bylo v Dolánkách postaveno koupaliště, které se svou popularitou stalo vyhlášené po celém Libereckém kraji. Konce svého působení se koupaliště dočkalo po povodních v roce 2000, kdy bylo kompletně zatopeno. Přírodní koupání v Dolánkách je však stále atraktivní a v minulém teplém létě se mnoho turistů i místních vydávalo právě na ostrůvek zeleně mezi náhonem a Jizerou.

Radnice má v tomto roce nový záměr vytvořit zde architektonickou studii, která bude řešit právě prostor mezi tzv. malou a velkou Jizerou. Vize vedení města je vybudovat plnohodnotný sportovní a rekreační prostor v oblíbené části. „V současnosti již máme v této oblasti začleněny některé prvky, které by bylo záhodno pospojovat mezi sebou, aby vznikl ucelený prostor," uvedl starosta Tomáš Hocke.

Bruslařská stezka, která vede od elektrárny podél náhonu je vysoce frekventovaným místem nejen sportovci všeho zaměření, ale také chodci, pejskaři a maminkami s kočárky. Odlehčení této stezky by mohla přinést podobná komunikace na druhé straně u velké Jizery, která by celý prostor spojila v okruh.

Vyústění bruslařského okruhu není pouze v Dolánkách, kde je celá oblast přehlcená, ale také na centrálním parkovišti v Turnově. U hasičské zbrojnice v Turnově bude další nástupní místo na Greenway Jizera, které by si zasloužilo i doplňující zázemí, jako je občerstvení nebo toalety.

V blízké době dojde k rozšiřování koryta Jizery u Juty. „Toho chceme využít a zapojit více řeku do dění ve městě," podotkl starosta. Na začátku opěrné zdi z obrovských kamenných balounů vznikne široké schodiště, které zajistí občanům pohodlný vstup do vody. Koupání v této části Jizery je zachyceno na dobových fotografiích, kde byla nejstarší turnovská plovárna. Na řece byly tehdy umístěny čtyři mola, která umožnovala vstup do Jizery. „Plovárna tady byla dávno před tím, než se postavilo v roce 1969 koupaliště v Dolánkách. Obdobná situace byla i v prostoru loděnice," poznamenal starosta.

Prostor mezi toky Jizery od Dolánek k Turnovu má veliký potenciál a je velice hojně navštěvovaný. „I přes zátopovou oblast bychom chtěli využít tento veliký fenomén a rozvíjet jej." připomněl Tomáš Hocke. Nově otevřený areál v Maškově zahradě je se všemi atrakcemi uměle vytvořené prostředí, a proto by tento pří-rodní prostor na koupání a volný čas měl utvářet určitou protiváhu.

Na závěr se starosta podělil o vizi areálu, jak by mohla říční niva vypadat. „Bylo by pěkné vytvořit na vzniklém okruhu zastavení, kde by byly sportovní či posilovací prvky. Mohli bychom se inspirovat u rakouských jezer. Stávající sportovní a dětské volnočasové prvky bychom mohli doplnit třeba i přírodní posilovnou."

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Koupaliště a letní areál v Maškově zahradě v Turnově doplnil i skatepark
FOTO: Nové koupaliště v Turnově pokřtilo skokem do vody vedení města
Při oslavách Dne vítězství otevřou v Turnově nové koupaliště
Dolánky jsou pro Turnováky znovu křižovatkou letních radovánek

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
22.04.: Slavíme Den Země
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT