Proč se na náměstí staví v zimě?

22.12.2010 19:03:50 | Autor: | Rubrika: NÁZORY | Obce: Semily

Proč se na náměstí staví v zimě?

Přinášíme vyjádření Vladimíra Bělonohého, vedoucího odboru investic Městského úřadu Semily k problémové realizaci rekonstrukce semilského náměstí. 

Město Semily na jaře 2010 vypsalo výběrové řízení. Podmínky byly přísné, přesně definované, jediným hodnotícím kritériem tak mohla být cena. Vyhrála firma Stavby a.s., která se v průběhu realizace přejmenovala na CGM CZECH a.s.. Podepsala se smlouva s termínem dokončení 17. 12. 2010. Firma v okolí bez větších komplikací provedla rekonstrukci náměstí v Jilemnici, zámku a radnice v Lomnici nad Popelkou, výstavbu hasičárny v Tanvaldu.

Na počátku stavby byl předán městu a obchodníkům na náměstí harmonogram prací, který říkal, že na konci října bude vše dokončeno a tedy zbývající čas se stal jakousi rezervou. Tento harmonogram bohužel již v červenci přestával platit a na konci srpna měl již měsíční zpoždění. Firmě již v té době běželo penále za neplnění úkolů a nesplnění mezitermínů v řádu desítek tisíc. Přesto to s nimi vůbec nepohlo. Nechápu to.

Řekl bych spíše naopak. Některé práce se totiž zpomalily také z důvodů nekvality a několikerého předělávání (dlažba na terase, zábradlí před lékárnou, poloměry obrub,..). Veškeré předělávky jsou samozřejmě nákladem firmy a tedy město tyto práce neplatí. Opět nechápu systém řízení firmy.

V té době jsme požadovali přesný popis denní práce a nový harmonogram. Toto jsme obdrželi, ale už za týden to neplatilo, takže jsme požadovali další postup prací. Takto se to opakovalo několikrát až do listopadu. Penále v této době již dosahovalo řádů statisíců a firma nadále slibovala a neplnila. Opět to nechápu.

Z výše uvedených důvodů jsem hovořil s generálním ředitelem, který mi přislíbil nápravu, ale už bylo pozdě. Byl vyměněn stavbyvedoucí, začaly se stavět stany a topit (venku až -10°C, uvnitř +20°C), aby mohlo být dokončeno dláždění a další mokré procesy. Ano, mohl jsem vše zastavit a nechat práce na jaro, ale to jsme nemuseli sepisovat smlouvu s termínem a hlavně bych všem firmám a občanům do budoucna ukázal, že v Semilech vlastně na termínu dokončení nezáleží a že to vždy všem projde. Zároveň by musela být stále uzavřena polovina náměstí přes zimu, což by ještě více zkomplikovalo život ve městě a příjmy podnikatelských subjektů. Přes to všechno nás firma vyzvala k přejímce díla k 13.12.. To se bohužel pro několik nedokončených prací (dláždění, zábradlí,..) a sněhovou pokrývku nepodařilo. Byli jsme tedy ubezpečeni, že 17.12. bude vše dokončeno a sníh odklizen. Bohužel však stále chybělo zábradlí, část mobiliáře, zadláždění některých ploch,... - proto nemohlo být dílo převzato. A penále stále běží, opět to nechápu.

Protože chceme, aby náměstí bylo otevřené, museli jsme přistoupit na řešení „vstup na vlastní nebezpečí". Uvědomujeme si, že na jaře bude třeba několik věcí předělat, ale to vše bude nákladem firmy. Přestože jsem přesvědčen, že celkový průběh stavby je opravdu zaviněn provádějící firmou, chtěl bych se touto cestou omluvit všem dotčeným za veškeré komplikace způsobené průběhem stavby.

Vladimír Bělonohý, vedoucí odboru investic Městský úřad Semily

Fotogalerie z průběhu výstavby náměstí

Související článek: Semilské náměstí bude otevřeno v celé ploše ještě před Vánoci

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
22.04.: Slavíme Den Země
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT