Proč se na náměstí staví v zimě?

22.12.2010 19:03:50 | Autor: | Rubrika: NÁZORY | Obce: Semily

Proč se na náměstí staví v zimě?

Přinášíme vyjádření Vladimíra Bělonohého, vedoucího odboru investic Městského úřadu Semily k problémové realizaci rekonstrukce semilského náměstí. 

Město Semily na jaře 2010 vypsalo výběrové řízení. Podmínky byly přísné, přesně definované, jediným hodnotícím kritériem tak mohla být cena. Vyhrála firma Stavby a.s., která se v průběhu realizace přejmenovala na CGM CZECH a.s.. Podepsala se smlouva s termínem dokončení 17. 12. 2010. Firma v okolí bez větších komplikací provedla rekonstrukci náměstí v Jilemnici, zámku a radnice v Lomnici nad Popelkou, výstavbu hasičárny v Tanvaldu.

Na počátku stavby byl předán městu a obchodníkům na náměstí harmonogram prací, který říkal, že na konci října bude vše dokončeno a tedy zbývající čas se stal jakousi rezervou. Tento harmonogram bohužel již v červenci přestával platit a na konci srpna měl již měsíční zpoždění. Firmě již v té době běželo penále za neplnění úkolů a nesplnění mezitermínů v řádu desítek tisíc. Přesto to s nimi vůbec nepohlo. Nechápu to.

Řekl bych spíše naopak. Některé práce se totiž zpomalily také z důvodů nekvality a několikerého předělávání (dlažba na terase, zábradlí před lékárnou, poloměry obrub,..). Veškeré předělávky jsou samozřejmě nákladem firmy a tedy město tyto práce neplatí. Opět nechápu systém řízení firmy.

V té době jsme požadovali přesný popis denní práce a nový harmonogram. Toto jsme obdrželi, ale už za týden to neplatilo, takže jsme požadovali další postup prací. Takto se to opakovalo několikrát až do listopadu. Penále v této době již dosahovalo řádů statisíců a firma nadále slibovala a neplnila. Opět to nechápu.

Z výše uvedených důvodů jsem hovořil s generálním ředitelem, který mi přislíbil nápravu, ale už bylo pozdě. Byl vyměněn stavbyvedoucí, začaly se stavět stany a topit (venku až -10°C, uvnitř +20°C), aby mohlo být dokončeno dláždění a další mokré procesy. Ano, mohl jsem vše zastavit a nechat práce na jaro, ale to jsme nemuseli sepisovat smlouvu s termínem a hlavně bych všem firmám a občanům do budoucna ukázal, že v Semilech vlastně na termínu dokončení nezáleží a že to vždy všem projde. Zároveň by musela být stále uzavřena polovina náměstí přes zimu, což by ještě více zkomplikovalo život ve městě a příjmy podnikatelských subjektů. Přes to všechno nás firma vyzvala k přejímce díla k 13.12.. To se bohužel pro několik nedokončených prací (dláždění, zábradlí,..) a sněhovou pokrývku nepodařilo. Byli jsme tedy ubezpečeni, že 17.12. bude vše dokončeno a sníh odklizen. Bohužel však stále chybělo zábradlí, část mobiliáře, zadláždění některých ploch,... - proto nemohlo být dílo převzato. A penále stále běží, opět to nechápu.

Protože chceme, aby náměstí bylo otevřené, museli jsme přistoupit na řešení „vstup na vlastní nebezpečí". Uvědomujeme si, že na jaře bude třeba několik věcí předělat, ale to vše bude nákladem firmy. Přestože jsem přesvědčen, že celkový průběh stavby je opravdu zaviněn provádějící firmou, chtěl bych se touto cestou omluvit všem dotčeným za veškeré komplikace způsobené průběhem stavby.

Vladimír Bělonohý, vedoucí odboru investic Městský úřad Semily

Fotogalerie z průběhu výstavby náměstí

Související článek: Semilské náměstí bude otevřeno v celé ploše ještě před Vánoci

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Omezená provozní doba sběrného dvora na Vesecku

Pozor na omezenou páteční provozní dobu sběrného dvora, 9. června se uzavře už v 15 hodin. „Informujeme občany, že z technických důvodů bude provoz sběrného dvora na Vesecku omezen, a to v pátek 9. června 2023, otevřeno bude pouze do 15:00. Děkujeme za pochopení," sdělily Turnovské odpadové služby, s. r. o.

Červnové uzavírky v Jablonci nad Nisou

Rekonstrukce tramvajové trati s sebou nesou uzavírky jabloneckých ulic. S postupem stavby se uzavírky mění. Aktuální změny od 7. června se dotknou jabloneckých ulic Tovární, Rýnovická, Liberecká, Poštovní, U Nisy, Vodní a Na Vršku. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vyhlídka v 17. patře krajského úřadu je opět otevřená pro veřejnost
Den dětí s Ponorkou opět v turnovském parku
Krkonoše jsou opět čistější
Víkend otevřených zahrad zve na statek, bylinky i do arboreta
Kino Jitřenka uvede dokument o režisérce Věře Plívové - Šimkové

Nejčtenější články

06.06.: Kino Jitřenka uvede dokument o režisérce Věře Plívové - Šimkové
05.06.: Nekrmte krkavce!
05.06.: V soutěži Kniha roku bodovali sudetští Němci i fotograf z místních novin

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT