Projekt Hlava v pohodě se loučí, výstupy zůstávají zdarma k dispozici

29.02.2024 23:29:03 | Autor: Miluše Tomanová | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Turnov

Projekt Hlava v pohodě se loučí, výstupy zůstávají zdarma k dispozici

Cílem projektu Hlava v pohodě Vzdělávacího centra Turnov byla podpora duševního zdraví, osvěta a prevence. Zaměřil se na dospívající ve věku 11-16 let. Vzdělávací moduly i podcasty, které díky projektu vznikly, jsou nadále k dispozici zdarma.

Projekt Hlava v pohodě byl 31. prosince 2023 ukončen. Vznikl v květnu 2021 proto, že v souvislosti s covidovou izolovaností dětí a dospívajících se začalo ukazovat, že jejich duševní zdraví není v dobré kondici. Zaměřili jsme se na děti a dospívající ve věku 11-16 let, pedagogické pracovníky, rodiče dětí a komunitu obecně. Cílem byla podpora duševního zdraví, osvěta a prevence.

Realizace projektu byla zahájena 1. prosince 2021, ukončen byl na konci roku 2023. Hlavními aktivitami byla tvorba vzdělávacího programu, podcastů, organizace dvou seminářů a závěrečné online konference.

Vzdělávací program Hlava v pohodě

Vytvořili jsme podklady pro vedení výuky na 2. stupni ZŠ. Vzdělávací program zahrnuje 8 tematicky zaměřených modulů, je možné je realizovat jako celek nebo i samostatně. Každý modul je kompletním návodem na vedení dvouhodinové výuky na dané téma (včetně her, audiopříloh, pracovních listů apod.). Moduly mohou využít všichni pedagogové se zájmem o duševní zdraví. Veškeré podklady jsou zdarma k dispozici ke stažení na www.hlava-v-pohode.cz/vzdelavaci-program/

Projekt Hlava v pohodě 2023<br />Autor: Archiv Vzdělávací centrum TurnovVzdělávací program obsahuje tyto moduly:

  • • Duševní zdraví a psychohygiena
  • • Meditace a cvičení pro zdraví
  • • Mindfulness - Jak být vědomě tady a teď
  • • Zdravý životní styl
  • • Vztah k sobě
  • • Soužití s okolím
  • • Emoce a jak s nimi zacházet
  • • Stres a jak s ním zacházet

 

Podcasty Hlava v pohodě

V podcastech mluví naši mladí moderátoři o potížích a o tom, co řeší dnešní dospívající. Snažili jsme se nabídnout řešení, říct jim, že nejsou sami, kam se můžou obrátit pro pomoc a že se nemají bát si o ni říct. Poradili jsme, jak se starat o duševní zdraví a jak zvládat výzvy, se kterými se můžou setkat. Cílová skupina jsou dospívající ve věku 11-16 let, ale mohou poslouchat i rodiče a další věkové kategorie. Podcasty vznikaly ve spolupráci s odborníky na daná témata a s dětskými psychology, natáčení se zúčastnilo mnoho zajímavých hostů.

Celkem bylo zveřejněno 20 podcastů: O Kyberšikaně; Proč se nebát psychologa; Sebepřijetí; Rozvod 1/2; Rozvod 2/2; Já a ti druzí; Meditace a relaxace; Digitální závislost; Jak nezblbnout na netu; Jak mluvit o závislostech; Kdo jsem, kdo se mi líbí a kdo se v tom má vyznat?!; O sebepoškozování a prevenci; Domácí násilí aneb Když to doma není OK; Šikana a její svědci; Stres; Úzkost a deprese; Čas na spánek; Psychická odolnost; Jak na zdravé vztahy a Závěrečné ohlédnutí.

Podcasty si můžete poslechnout na Spotify: https://open.spotify.com/show/3RqTMbIQH3nffKNtF9PJ1z

Projekt Hlava v pohodě 2023<br />Autor: Archiv Vzdělávací centrum TurnovSemináře Hlava v pohodě

Zorganizovali jsme dva semináře zaměřené na duševní zdraví dětí. První seminář se uskutečnil 12. října 2022, nesl název Duševní obtíže a duševní nemoci dospívajících. Druhý seminář Hlava v pohodě v Turnově se konal 19. května 2023 ve spolupráci s Fokus Turnov, z. s. Seminář se konal v rámci akce města Turnov Hravě jak žít zdravě a kampaně A DOST... Mgr. Lenka Meixnerová pohovořila o tom, jak si zachovat duševní zdraví a jak o něj pečovat, a také o tom, kam je možné se v případě duševních obtíží v Turnově a okolí obrátit pro pomoc.

Studijní materiály z obou seminářů najdete na www.hlava-v-pohode.cz/seminare/.

Závěrečná online konference Duševní zdraví dětí a dospívajících

Mezinárodní online konference se konala 15. listopadu 2023, byla určena pro odbornou i širokou veřejnost. V rámci konference zazněly příspěvky zástupců Technické univerzity v Liberci, Univerzity ve Stavangeru a prezentovali jsme projekt Hlava v pohodě, jeho výstupy a možnost použití. Prezentace z konference jsou zveřejněny na www.hlava-v-pohode.cz/konference/.

Projekt Hlava v pohodě (ZD-MGS1-014) realizovalo Vzdělávací centrum Turnov, o.p.s., byl financován z Fondů EHP 2014-2021 z programu Zdraví. Partnery projektu byla Technická univerzita v Liberci a Univerzita ve Stavangeru. Veškeré informace o projektu a výstupy nejdete na www.hlava-v-pohode.cz a na www.vctu.cz.

Děkujeme všem, kteří se na projektu podíleli a podporovali nás. Věříme, že duševní zdraví je velké téma a každá pomoc a možnost zlepšení je důležitá.

Všem přejeme hlavu v pohodě :-).

Za tým Hlava v pohodě Miluše Tomanová

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kampaň A dost… aktuálně pro seniory
(Ne)blázni, Turnove! počtvrté
Kampaň A dost… po prázdninách opět v turnovských školách
Šest měsíců s kampaní A dost… v Turnově
Natoč A dost... nová soutěž inspirovaná turnovskou kampaní
V turnovských školách se rozbíhá preventivní kampaň
Kulaté stoly otevřely diskuzi o sociálních otázkách současného Turnova
Další turnovský Kulatý stůl měl ožehavé téma drogy na školách
Co zajímalo Turnováky na setkání v ZŠ Žižkova?
Město Turnov zve ke kulatému stolu
Další setkání občanů se starostou Turnova proběhlo v Koškově ulici
Setkání s obyvateli Turnova tentokrát proběhlo v centru města
Na turnovské radnici proběhla setkání v rámci kulatých stolů

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

VIDEO: Zbourali most u Čtveřína
V Libereckém kraji se loni vytřídilo 1581 tun elektrozařízení
Oficiál Tříška i loupežník Karaba. Za pohádkou do Lužických hor
Panovnici Marii Terezii připomene v lomnickém muzeu Zbyněk Sviták
Děti pečují o vzácné botanické lokality

Nejčtenější články

15.04.: Hasiči zasahují u požáru paneláku v Železném Brodě
14.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek čtvrtého jarního kola
14.04.: Ve 20. ročníku Krajský výrobek roku se ucházelo o titul 123 produktů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT