Průběh letní dětské rekreace v kraji z pohledu hygieny

23.07.2023 23:09:23 | Autor: Zuzana Balašová, KHS LK | Rubrika: KRIMI | Obce: Vyskeř,Hrubá Skála,Malá Skála,Český ráj,Turnov,Rokytnice nad Jizerou,Pojizeří

Průběh letní dětské rekreace v kraji z pohledu hygieny

Za prvních čtrnáct dní letních prázdnin zkontrolovali zaměstnanci odboru hygieny dětí a mladistvých 26 letních dětských táborů a dvě jiné podobné akce. Žádný tábor nezakázali a nezjistili žádný neohlášený. V rámci kontrol odebrali sedm vzorků pitné vody na sedmi tábořištích zásobovaných ze čtyř individuálních vodních zdrojů a na tři s dovážkou z veřejného vodovodu. Uložili jednu pokutu ve výši 1 000 Kč za mikrobiologicky závadnou vodu dováženou v barelech.

V Libereckém kraji je k 15. 7. 2023 nahlášeno celkem 156 táborů s 237 běhy. Předpokládaný počet rekreovaných dětí je 13 407. V porovnání s loňským rokem ve stejnou dobu jsou počty ohlášených akcí i dětí zatím nižší.

Nicméně provozovatelé akcí konajících se v srpnu mají na splnění povinnosti akci ohlásit 30 dní před jejím začátkem ještě pár dní čas. Nejvíce táborů již tradičně evidujeme v okrese Česká Lípa konkrétně 60 táborů/5 382 dětí, následují okresy Jablonec n/N - 35 táborů/3 173 dětí, Liberec - 33 táborů/2 802 dětí a Semily - 28 táborů/2 050 dětí. Dále hygienici evidují 28 jiných podobných akcí, které by měly proběhnout v 37 bězích. Předpokládaný počet rekreovaných dětí je 918.

Laboratorní výsledky z dosud vyšetřených vzorků potvrdily nevyhovující výsledek u jedné vody dovážené, a to v mikrobiologických ukazatelích. Neprodleně byla provedena nápravná opatření, barely s vodou byly vyčištěny, vypláchnuty, přesunuty do chladnějšího místa k vodoteči a byla domluvena větší četnost její obměny.

„V tomto horkém počasí je třeba vodě, obzvlášť té dovážené věnovat zvýšenou pozornost z pohledu manipulace a skladování, což spočívá zejména v její pravidelné obměně. Je lepší raději pořizovat menší zásoby a skladovat je na co nejchladnějším a zastíněném místě. Před opakovaným napouštěním je důležité nádoby důkladně vymýt," apeluje Ing. Kateřina Hochmalová, ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých KHS LK a dodává: „Na co se často příliš nemyslí, je péče o různé naběráky a manipulaci s nimi. Používané hrnečky či konvičky, které zpravidla leží poblíž, na pracovních plochách či židli mohou vnést do barelů nečistoty, které jim ulpí na spodním vnějším povrchu. Ideální je mít vyčleněný naběrák, zavěšený a čištěný společně s nádobami. Nejlépe s dlouhou rukojetí, která usnadní manipulaci tak, aby nedošlo k nechtěnému namočení rukou do vody."

Při státním zdravotním dozoru nad letní dětskou rekreací věnuje KHS pozornost vybavení tábořišť s důrazem na hygienická zařízení (počty WC, umývárny), zásobování tábořišť pitnou vodou, doložení laboratorních rozborů pitné vody, pokud je tábořiště zásobováno vodou z individuálního vodního zdroje, vybavení kuchyní. Zaměřuje se také na plnění režimových požadavků, skladbu jídelníčku a zdravotnické zajištění - vybavení lékárniček, doložení prohlášení o bezinfekčnosti, posudky o zdravotní způsobilosti dětí a dospělých, vedení zdravotnické dokumentace.

„Při kontrole jídelníčků se v letošním roce více zaměřujeme na jeho složení ve smyslu pestrosti, kdy hodnotíme zastoupení jednotlivých potravin, surovin a porovnáváme je dle stanovené metodiky s pyramidou správné výživy, diskutujeme zdali je na jídelníčku dostatek ovoce, zeleniny, mléčných výrobků, obilovin, zda jsou zastoupeny luštěniny, maso, bezmasé pokrmy, dále zda i v připravovaném pitném režimu jsou zastoupeny nápoje neslazené, ideálně vody, mléko, ovocné šťávy aj.," popisuje Hochmalová a pokračuje: „dosud jsme vyhodnotili 19 jídelníčků a můžeme říci, že se pořadatelé opravdu snaží. Ovoce a zeleniny je dostatek, v rámci pečiva děti dostávají nejčastěji chléb a rohlíky, pitný režim vždy obsahuje čistou vodu a málo slazené nápoje. Hlavní pokrmy jsou pestré, dokonce ani ryby a luštěniny nejsou výjimečné. Samozřejmě tím nejdůležitějším kritériem pro volbu surovin pro přípravu pokrmů je jejich bezpečnost, zdravotní nezávadnost a až poté skladba jídelníčku. Jiné možnosti včetně technologického vybavení bude mít tábor na louce s polní kuchyní než vybavená kuchyně v pevném objektu. Na tvorbě jídelníčku by se měl podílet zdravotník, a to z pohledu uváděných alergií či intolerancí, denního programu a v neposlední řadě také s ohledem na počasí zejména pokud jde o teploty."

Neevidujeme žádný hromadný výskyt onemocnění ani horečnatá onemocnění. Ze zdravotních deníků a informací zdravotníků zatím nejsou patrné žádné, které by se vymykaly běžné praxi až na únavu z horka. Výskyt přisátých klíšťat je nižší zřejmě v důsledku preventivních opatření (vhodný oděv, repelenty). Zranění se omezují na drobné běžné úrazy u dětí - podvrtnutí, odřeniny a pořezání.

„Prozatím hodnotíme průběh táborů jako klidný. Požadovaná zdravotnická dokumentace je v pořádku, nedostatky nejsou zjišťovány, táborníci jsou spokojení. Programově je režim dne upravován zejména s ohledem na horké počasí, většina aktivit se přesouvá do stinných míst, k rybníkům, koupalištím, voda je v tomto období hlavní hrací prvek," uzavírá prvních 14 dní prázdnin Hochmalová.

Dětské tábory se uskuteční v již tradičních atraktivních lokalitách Libereckého kraje. Jedná se zejména o tato místa - Českolipsko - Sloup v Č., Dolní Světlá, Stvolínky, Svor, Mařenice, Hamr na Jezeře, Holany, Dubá; Liberecko - Českodubsko, louky v okolí Raspenavy, Vápno, Ferdinandov, Bílý Potok, Lázně Libverda; Semilsko - Rakousy u Turnova, Jesenný, Vyskeř, Hrubá Skála, Rokytnice n/J, Benecko, Jablonecko - Malá Skála, Bedřichov, Kořenov, Janov n/Nisou, Splzov, Frýdštejn.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Startuje letní dětská rekreace v Libereckém kraji
Hygienici kontrolovali stánky na Železnobrodském jarmarku
Hygienici informují o projektu Klíšťata ve městě
Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2023
Na Světový den bez tabáku vyhlásili kreativní kampaň pro děti
Krajští hygienici kontrolovali velikonoční trhy
Informace o pylové aktivitě v Libereckém kraji
Počet případů onemocnění svrabem v posledních letech vzrůstá
Hygienici kontrolovali provozovny pro děti a mladistvé
Respirační onemocnění a chřipka budou tradičně útočit na přelomu roku
Hygienici kontrolovali zařízení pro výchovu a vzděláváních mladistvých
Hygienici zhodnotili kontroly kadeřnictví, manikúr, pedikúr i solárií
Zpráva o zdraví 2020: zvyšuje se délka dožití, více lidí má vysoký tlak
Jak probíhala letní dětská rekreace v našem kraji v roce 2022
Státní zdravotní dozor kontroloval předměty běžného užívání
Hygienici kontrolovali v polovině srpna letní dětské rekreace v kraji
KHS zhodnotila epidemiologickou situaci v Libereckém kraji 2021
Krajská hygiena provedla monitoring a odběr plžů kvůli dermatitidě
Krajští hygienici kontrolovali provozovny společného stravování
Krajská hygiena kontrolovala zařízení pro výchovu a vzdělání dětí
Začínají letní tábory, v Libereckém kraji se zúčastní přes 11 tisíc dětí
Krajská hygiena kontrolovala stažení nebezpečných panenek z obchodů
Krajská hygiena zhodnotila kontroly letní dětské rekreace
Hygienici v Libereckém kraji zkontrolovali už 45 dětských táborů
Průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji k 16. červenci
Děti v Libereckém kraji vyráží na letní tábory
Po prodělání covidu se nově můžete očkovat hned po skončení izolace
V kraji vyočkováno 300 tisíc dávek, polovina lidí má alespoň jednu
K navýšení účastníků na akcích a kapacity služeb dojde již 26. června
Krajská hygiena činí opatření proti šíření mutací koronaviru
Hygienici shrnuli výsledky kontrol dětských rekreací v kraji za rok 2020
Hygienici zkontrolovali již 69 dětských táborů, vše bez velkých závad

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Všedobr aneb vše dobré pro tělo i duši

Všedobr na Krásné je první ročník malého jednodenního festivalu, který navazuje na celoroční cyklus dílen a přednášek, které Kittelovo muzeum pořádá. Díky pozvaným hostům se zde v sobotu 10. srpna propojí tradiční léčitelství s novými léčebnými postupy, které zde lidé budou moci poznat nebo si i vyzkoušet. Podrobná pozvánka

Na Frýdlantsku vyjede dodávka na přepravu jízdních kol

S platností od 11. července 2024 posílí náhradní autobusovou dopravu na Frýdlantsku mimořádně zavedená linka „K". Nová linka ve formě dodávky jedoucí v trase vybraných spojů linky náhradní autobusové dopravy „C" je určena výhradně k přepravě jízdních kol. Spoj s vlekem na jízdní kola vyjíždí až do konce prázdnin denně v 8:25 z autobusového nádraží v Liberci jako zrychlený spoj do Frýdlantu a dále pak po své trase na Smědavu (s časovým posunem odjezdu na 9:00).


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 12. až 14. července
Bohemia Rally 2024 má téměř stovku přihlášených posádek
Po stopách filmařů: v kraji se točila Pyšná princezna i Léto s kovbojem
Závod světové série ve fourcrossu horských kol je zpátky v Jablonci
Léto přináší novinky a zajímavosti na hradech a zámcích

Nejčtenější články

11.07.: Tanečníci ILMA Turnov soutěžili v Řecku na mistrovství světa
12.07.: Krakonošovy letní podvečery podvacáté obsadí jilemnické náměstí
11.07.: Bouřky zaměstnaly hasiče v kraji, nejčastější bylo čerpání vody

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT