Průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji k 16. červenci

19.07.2021 14:55:03 | Autor: Zuzana Balašová, KHS LK | Rubrika: KRIMI | Obce: Vyskeř,Jesenný,Hrubá Skála,Malá Skála,Rokytnice nad Jizerou,Liberecký kraj,Pojizeří

Průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji k 16. červenci

Ke dni 16. července 2021 je v Libereckém kraji nahlášeno celkem 187 táborů s 290 běhy. Předpokládaný počet rekreovaných dětí je 16 683. Dle okresů - Česká Lípa 65 táborů/ 6 177 dětí, Semily - 47 táborů/ 3 262 dětí, Jablonec n. N. - 38 táborů/ 3 597 dětí, Liberec - 37 táborů/ 3 647 dětí.

Dále evidují 35 jiných podobných akcí, které by měly proběhnout v 42 bězích. Předpokládaný počet rekreovaných dětí je 942. Za prvních čtrnáct dní letních prázdnin hygienici zkontrolovali 21 táborů a čtyři jiné podobné akce.

Kontrolně hygienici odebrali sedm vzorků pitné vody na sedmi tábořištích zásobovaných z individuálních zdrojů. Laboratorní výsledky z dosud vyšetřených vzorků potvrdily nevyhovující výsledek z jednoho zdroje, a to v mikrobiologických ukazatelích, na ostatní výsledky čekají. Provozovateli bude předáno rozhodnutí se zákazem používání pitné vody z individuálního zdroje (pramen/studánka) k přímé spotřebě, tj. k pití, čištěné zubů, vaření, mytí nádobí, čištění pracovních ploch v kuchyni, osobní hygieně osob vykonávajících činnost epidemiologicky závažnou a k provozu ošetřovny a izolace. Do doby, než budou provedena nápravná opatření a účinnost ověřena kontrolním rozborem, musí být zajištěno náhradní zásobování pitnou vodou (voda balená/cisterna).

„Průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji zatím hodnotíme jako relativně klidný. Kromě nevyhovujícího výsledku pitné vody jsme shledali jen několik závad. Jednalo se o závady ve stravovacím provozu při zotavovacích akcích a jiné podobné akci, spočívající v nedostatcích při skladování potravin - potraviny s prošlým datem minimální trvanlivosti, dodatečně zamrazené potraviny a dále o nesprávnou manipulaci s již hotovými pokrmy - odložené hrnce přímo v hlíně na zemi. Dále jsme zjistili závady v zajištění podmínek pro osobní hygienu dětí na zotavovacích akcích spočívající v malém počtu umyvadel, či výtokových kohoutů ve vztahu k počtu účastníků a v nedoložení potvrzení o zdravotní způsobilosti u fyzických osob, které vykonávaly dozor u dětí," řekla Kateřina Hochmalová, ředitelka odboru hygieny dětí a mládeže.

Při kontrolách letních táborů věnují největší pozornost zdravotnímu zabezpečení zotavovacích akcí, včetně mj. zajištění zásobování pitnou vodou, způsobu stravování, dodržování vhodné skladby jídelníčku, dodržování pitného režimu, ubytování, režimu dne či vybavenosti lékárničky.

Dosud uložili jednu sankci ve výši 3 000 Kč za závady při stravování účastníků jiné podobné akce. Neevidujeme žádný hromadný výskyt onemocnění ani horečnatá onemocnění. Ze zdravotních deníků a informací zdravotníků zatím nejsou patrné žádné, které by se vymykaly běžné praxi. Klíšťata se vyskytují více, či méně vzhledem k typu, programu a lokalitě tábora, uváděn je i vyšší výskyt komárů a ovádů. Zranění se omezují na odřeniny či vyvrtnutí.

Zatím hygienici žádný dětský letní tábor nezakázali a nezjistili žádný neohlášený. „Na táborech je patrná zvýšená míra úklidu a dezinfekce. Potvrzení o neexistenci příznaků infekce Covid-19 v rámci dokládaných potvrzení o bezinfekčnosti, záznamy o testování jak před konáním tábora, tak i v průběhu měli u dosud kontrolovaných vzorně všichni dospělí i děti. Zásoby antigenních testů jsou součástí výbavy zdravotníků. I přes snahu pořadatelů zajistit vše požadované jsme řešili výskyt onemocnění Covid-19 na jednom táboře, kde se u jednoho z dětí objevily zdravotní potíže a test PCR potvrdil onemocnění Covid-19. Všem účastníkům jsme vystavili žádanky na PCR testy, sdělili karanténu, pořadatel informoval rodiče a ti si svoje děti už prakticky na konci tábora odvezli domů. Ucelená informace o průběhu epidemiologického šetření pak byla předána příslušné KHS," vysvětlila Hochmalová.

Dětské tábory probíhají v tradičních atraktivních lokalitách Libereckého kraje. Jedná se zejména o tato místa - Českolipsko - Sloup v Č., Dolní Světlá, Stvolínky, Svor, Mařenice, Hamr na Jezeře, Holany, Dubá; Liberecko - Českodubsko, louky v okolí Raspenavy, Vápno, Ferdinandov, Bílý Potok, Lázně Libverda; Semilsko - Rakousy u Turnova, Jesenný, Vyskeř, Hrubá Skála, Rokytnice n. J., Benecko, Jablonecko - Malá Skála, Bedřichov, Kořenov, Janov n. N., Splzov, Frýdštejn.

„Na rozdíl od proměnlivého počasí a dost možná i vzhledem k předchozím zkušenostem pořadatelů ve smyslu těch spojených s výskytem onemocněním Covid-19, kdy už vědí, co je případně čeká a mají dostatek informací, vnímáme při kontrolách dobrou náladu a radost dětí i dospělých z toho, že můžou trávit čas společně, a to prakticky bez omezení," uzavřela Hochmalová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Děti v Libereckém kraji vyráží na letní tábory
Po prodělání covidu se nově můžete očkovat hned po skončení izolace
V kraji vyočkováno 300 tisíc dávek, polovina lidí má alespoň jednu
K navýšení účastníků na akcích a kapacity služeb dojde již 26. června
Krajská hygiena činí opatření proti šíření mutací koronaviru
Hygienici shrnuli výsledky kontrol dětských rekreací v kraji za rok 2020
Hygienici zkontrolovali již 69 dětských táborů, vše bez velkých závad

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Udržitelný rozvoj podpoří kraj šestisty tisíci korun

Poskytnutí příspěvku z krajského dotačního fondu, jehož cílem je naplňování zásad udržitelného rozvoje, schválilo Zastupitelstvo Libereckého kraje schválilo Na podporu místní Agendy 21 je v něm připraveno 600 tisíc korun. „Smyslem této podpory je popularizace a propagace konceptu udržitelného rozvoje, který chceme přenášet v konkrétních projektech do obcí, měst, mikroregionů, místních akčních skupin, podnikatelských subjektů i nestátních neziskových organizací v Libereckém kraji. Program je také zaměřen na podporu zapojování veřejnosti do plánování rozvoje regionu," popsal Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Uzavírka na I/35 omezí provoz na Kyselovsku

Ve dnech 19. a 20. června 2024 bude v Turnově, Kyselovsku probíhat oprava silnice číslo I/35 v úseku kolem křižovatky se silnicí číslo III/27927 směr Pelešany. Tato křižovatka bude ve středu 19. června 2024 neprůjezdná od zhruba 7:30 hodin do asi 15:30 hodin. Ve čtvrtek 20. června 2024 od zhruba 7:30 hodin do asi 22:30 hodin. Dojde k frézování a pokládce nového povrchu, doprava v místě bude řízena semafory.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Turnovská radnice poděkovala odcházejícím ředitelkám mateřských škol
Začínají prázdniny: připomeňme si základní pravidla KRNAP
Pěšky, na kole, po vodě i z výšky: Liberecký kraj stokrát jinak
Hasiči v Libereckém kraji mají za sebou nejnáročnější červnový víkend
Z kavalíra se vyklubal zloděj, který okradl 90letou seniorku

Nejčtenější články

22.06.: Hasiči během bouřlivé noci vyjížděli k více než stovce událostí
22.06.: Kraj pořídil svým organizacím dalších šestnáct elektromobilů
22.06.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 21. až 23. června

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT