První ročník festivalu Rokytnice zní propojí literaturu a hudbu

16.08.2022 21:15:59 | Autor: Anna Vašková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: KULTURA | Obce: Rokytnice nad Jizerou

První ročník festivalu Rokytnice zní propojí literaturu a hudbu

Rokytnici nad Jizerou od 19. do 22. srpna rozezní tóny živé klasické hudby, a to v rámci festivalu Rokytnice zní. Akci pořádá spolek pro obnovu tamního hudebního života.

„Cením si snahy místních obohatit kulturní život v Rokytnici kvalitní klasickou hudbou, literaturou, a to všechno s přeshraničním přesahem. Věřím, že se z nově pořádané akce stane tradice a časem si vybuduje skvělou pověst, díky které se budou sjíždět posluchači a diváci z široka daleka," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Slavnostní zahajovací koncert se uskuteční v kostele sv. Michaela, na němž budou spolupracovat němečtí a čeští hudebníci. Zazní hudba českých a německo-českých či česko-německých skladatelů z různých epoch. Záměrem dramaturgie je zdůraznit propojení obou kultur v hudební historii.

Vystoupí i německá mezzosopranistka Ulrike Malotta nebo zpěvák Karel Jakubů, sólista Musicy Bohemicy. Instrumentálně koncert povede BARLEN ensemble s houslistkou Lenkou Machovou, členkou České Filharmonie a s violistkou Barbarou Linke Holickou, uměleckou vedoucí festivalu.

Druhým představením bude hudebně-literární pásmo v kulturním domě. V letošním roce je program zaměřen na osud a dílo rokytnického rodáka Franze Fühmanna, východoněmeckého spisovatele dvacátého století, básníka a překladatele, držitele literárního ocenění der Geschwister-Scholl-Preis. Půjde o propojení čteného slova a hudby. Čtení z knihy Franze Fühmanna 22 dní aneb půle života se zhostí herec Libereckého divadla F. X. Šaldy Martin Polách.

Koncert začne představením Fühmanna a jeho rozporuplné životní cesty. Moderátorem bude Tomáš Petráň. Součástí programu bude také křest nově vydané publikace, která vznikla z podnětu Spolku pro obnovu hudebního života v Rokytnici nad Jizerou ve spolupráci s Germanistickou fakultou Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Knížka se jmenuje Návrat k sobě. Jde o první publikaci o Franzi Fühmannovi v češtině. K zhlédnutí bude i malá výstava knih rokytnického rodáka v češtině i v němčině.

Hudebně-literární pásmo se zopakuje 22. srpna 2022 v Domě Česko-německého porozumění Rýnovice v Jablonci nad Nisou.

Po druhé válce byla hudební tradice v Rokytnici převážně přerušena. Záměrem spolku je na tuto tradici navázat a hudební dění ve městě oživit. Rokytnice nabízí pro hudební aktivity ideální prostory - barokní kostel sv. Michaela a Kulturní dům -, který slouží i jako divadlo.

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 19. až 21. srpna

Aktuální hudební vystoupení v Pojizeří najdete v rubrice KULTURA - Koncerty

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Dlouholetý tiskový mluvčí horské služby Zeman odchází

Po téměř třinácti letech služby odchází z pozice tiskového mluvčího Horské služby ČR Radek Zeman, nahrazen bude profesionálním horským záchranářem. Rozhodnutí vedení HS o změnách na této pozici je důsledkem částečné reorganizace, kterou Horská služba ČR o.p.s. nyní prochází. „Chceme se přiblížit způsobu práce jiných složek Integrovaného záchranného systému. Například Zdravotnická záchranná služba má tiskové mluvčí řešené formou částečného úvazku při práci záchranáře. Stejným směrem půjdeme nyní i my," komentoval situaci René Mašín, náčelník Horské služby ČR. Dodal, že jméno a kontakty na nového mluvčího budou známy nejpozději 1. prosince. Radek Zeman (1963) působí v Horské službě od 1. února roku 2010 a postupně nastavil dnes používané způsoby mediální komunikace HS. V médiích působil od roku 1990, podílel se na denním zpravodajství i publicistice v tištených titulech i v televizních stanicích. Od roku 2001 pracoval jako konzultant v renomovaných PR agenturách.

Hlava v pohodě na semináři v Turnově

Duševní zdraví dospívajících je hlavním tématem nového projektu Vzdělávacího centra Turnov, o. p. s., který nese název Hlava v pohodě. Seminář Duševní obtíže a duševní nemoci dospívajících se koná ve středu 12. října 2022 od 15 do 18 hodin v budově OA, HŠ a SOŠ Turnov ve Zborovské ulici. Zaměřen je na pedagogické pracovníky, kteří pracují s žáky ve věku 11-16 let, vítáni jsou ovšem také rodiče a vůbec všichni, kdo se o problematiku zajímají. Přihlášky a případné dotazy zasílejte do 6. října na adresu tomanova@vctu.cz.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krkonošské muzeum v Jilemnici získalo Bludičku
Zpátky do života v železnobrodské galerii
V rámci Libštátského pozdního léta vystoupí Gentlemen Singers
I.A třída: Nebodovaly Bělá ani Semily. Košťálov nehrál
Krajský přebor: Sedmihorky vyhrály gólem v závěru ve Stráži

Nejčtenější články

05.10.: V Roprachticích otevřeli stezku nazvanou Vlček, který nekouše
03.10.: FOTO: Jezdci vzpomínali na Šestidenní v roce 1972 v Krkonoších
03.10.: Turnov je nakonec rád za bod z utkání s Dobrovicí

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT