První rok ředitele botanické zahrady: lepší služby i akce pro návštěvníky

15.01.2024 21:34:39 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

První rok ředitele botanické zahrady: lepší služby i akce pro návštěvníky

Rok plný práce, plánování, jednání se spoustou odborníků z řad architektů přes specialisty na marketing až po kolegy z branže má za sebou Václav Lenk, který nastoupil do funkce ředitele Botanické zahrady v Liberci 1. ledna 2023. Pod jeho vedením hlásí zahrada za minulý rok nejvyšší návštěvnost od roku 2011.

Lenk převzal vedení zahrady po botanikovi Miloslavu Studničkovi, který v ní působil 32 let. Pod jeho vedením se zahrada stala uznávanou institucí, a to díky botanickým sbírkám vysoké kvality. Současný ředitel chce tuto kvalitu udržet a navázat tak na dlouholetou práci svého předchůdce. Jeho snahou je navíc přiblížit tyto odborné sbírky veřejnosti a posunout Botanickou zahradu Liberec do nového tisíciletí. Pro svůj cíl si vymezil základní tematické pilíře, kterými se spolu se svými kolegy zabývá.

„Volba nového ředitele nebyla snadná. Po mnoha letech vysoce ceněné práce pana doktora Studničky jsme však dospěli k závěru, že zahrada potřebuje nový impulz a také se výrazně otevřít veřejnosti. Před ředitelem a jeho kolegy je samozřejmě velký kus práce, ale myslím, že se vydali správným směrem," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Odborná péče a výzkum

Hlavní funkcí botanické zahrady je odborná péče o vzácné a ohrožené druhy rostlin. Botanická zahrada Liberec se v roce 2023 stala členem Unie botanických zahrad České republiky. Aktivní spolupráce s ostatními botanickými zahradami v celostátním rámci se projevila v podobě aktivní výměny rostlin a rozšířila tak místní botanické sbírky.

Povedlo se navázat kontakt s Agenturou ochrany přírody a krajiny České republiky, s níž botanická zahrada jedná ohledně spolupráce na záchraně ohrožených terestrických orchidejí vyskytujících se v Českém ráji. Dále pak chce zahrada pomoci se záchrannou masožravé rostliny tučnice české, která je endemitem vyskytujícím se na Českolipsku.

Vedle nových aktivit zahrada i nadále udržuje kontakty se zahraničními botanickými zahradami díky výměnám semen přes Index seminum. „Při zářijové návštěvě botanické zahrady v Nancy jsem měl velkou radost, když mě kurátor tamních sbírek upozornil na mladé rostliny vzácného zmijovce titánského. Radost byla o to větší, že se jednalo o rostliny vypěstované z našich semen," dodal Václav Lenk.

Vzdělávání a interaktivní zážitky

Od října 2023 má zahrada svoje edukační oddělení, které se v tuto chvíli zaměřuje na vzdělávací programy pro mateřské a základní školy. Postupně by botanická zahrada ráda jeho činnost zaměřila i na další stupně vzdělávání a veřejnost. Ve dnech 9. a 10. února se uskuteční přednášky na téma Jablka s příběhem. V jejich rámci bude možné prožít jedinečný zážitek - komentovanou degustaci speciálně vybraných jablečných odrůd. Na letní sezónu plánuje botanická zahrada například zpracování naučné stezky zahradou nebo sérii komentovaných prohlídek expozicemi.

„Důležitou součástí naší vzdělávací činnosti je práce se zážitky, se zapojováním všech smyslů, protože věříme, že tak vzniká silné pouto mezi zahradou a návštěvníky," řekl Lenk. Další rozvoj vzdělávacího oddělení zahrady však závisí na větších investičních akcích, jelikož v zahradě není v tuto chvíli dostatečné zázemí. „V rámci investičních projektů bych v zahradě rád vybudoval speciální vzdělávací prostor, ve kterém by byla laboratoř a odborná učebna, což by naše vzdělávací programy posunulo na vyšší úroveň. Zároveň bychom také chtěli doplnit jednotlivé expozice o moderní, interaktivní prvky, které by sbírky přiblížily i dětem," poznamenal Václav Lenk.

Odpočinek a harmonie

Botanická zahrada je místem, které v dnešní uspěchané době nabízí zklidnění. Odpočinkových zón v areálu však stále není tolik, kolik by si jich návštěvníci zasloužili. To bude jedním z témat zpracovávaného generelu rozvoje organizace; již nyní se pracuje na úpravě parkové části.

„Je potřeba vybudovat nový vstup, který by návštěvníkům nabídl něco více než jen pokladnu. Rádi bychom vylepšili nabídku suvenýrů, a to i o možnost prodeje vybraných druhů rostlin a semen. Mým velkým přáním je mít v zahradě i kvalitní občerstvení. Nicméně při stávajícím rozložení to zatím není možné," svěřil se ředitel

Celková modernizace zahrady

Botanická zahrada Liberec musí projít výraznou modernizací. Kromě velkých investic do skleníků a zázemí, které po letech jejich fungování pomalu dosluhuje, pracuje Lenk, za podpory kolegů z Libereckého kraje, na již zmíněném generelu rozvoje zahrady pro následující roky. „Ten nám pomůže efektivně navrhnout a naplánovat další kroky rozvoje jako například zachytávání a následné využití dešťových srážek, již dříve zmíněné zázemí pro edukaci, občerstvení nebo nový vstup do botanické zahrady," sdělil Lenk.

Vedle stavebních akcí chce zahrada projít také takzvaným rebrandigem: v průběhu následujícího roku chce připravit soutěž na nový grafický manuál. „Na jaře bychom rádi rozšířili tým o novou posilu, která se bude věnovat marketingu zahrady na plný úvazek," podotkl Lenk.

Posun v marketingových aktivitách už ale veřejnost mohla zaznamenat na konci roku, kdy botanická zahrada spustila nový web a přejmenovala sociální sítě. Nově se v on-line světě nalézá na adrese www.botanickaliberec.cz.

„Je před námi ještě velká spousta práce. Přeměna botanické zahrady je prací celého týmu lidí, který kolem sebe mám a za to bych jim chtěl moc poděkovat," uzavřel ředitel.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Botanická zahrada Liberec představí jablka s příběhem
Botanická zahrada Liberec má nové edukační oddělení
Nové lavičky v botanické nabídnou paletu barev i vůni pryskyřice
Výstava kaktusů se vrací do botanické zahrady. Po dvaceti letech
Do botanické za půlrok pod novým vedením zavítalo 32 tisíc návštěvníků
Botanická zahrada otevřela pavilon tropických leknínů
Akvárium v botanické zahradě přiblíží živočichy z jezera Malawi
Botanická zahrada pomůže studentům Technické univerzity v praxi
Do botanické zahrady v Liberci připutovaly nové masožravé rostliny
Pryšec zapeklitý dorazil do Libereckého kraje
Novinky v zoo: bistro, víc místa pro žirafy i údolí ohrožené divočiny
Evropská rarita: v liberecké botanické zahradě vykvete žlutokap
Žirafy, zebry i levharti v novém. Kraj pomáhá zoologické zahradě
Fotokroužek Fokusu Semily vystavuje snímky z českých zoo
Botanická zahrada má nové vedení, v zoologické zůstává její ředitel
V botanické zahradě vykvetly mexická agáve i lilie z Karibiku
Botanická zahrada láká na klauny. Jsou to filmové hvězdy
Botanická zahrada Liberec vydala sadu nových pohlednic
Oddělení mokřadů v Botanické zahradě rozkvetlo květy řetězovky
Botanická láká na obří viktorii královskou i nejmenší leknín světa
Botanická zahrada ukazuje květenu mokřad Krkonoš i Jizerských hor
Hledají se noví ředitelé botanické zahrady a zoo. Kraj vypisuje konkurz
Kudy za krásami Venezuely? Do botanické zahrady v Liberci
Otesánek v botanické zahradě: rostlina toulitka vyroste a zesílí
Železnec a marhaník. V liberecké botanické zahradě vykvetly bonsaje
Vstup zdarma i dobití telefonů. Krajské organizace pomáhají uprchlíkům
Masožravou láčkovku pěstuje na světě jen botanická zahrada v Liberci
Kam v zimě za vůní a exotikou? Na orchideje do botanické zahrady
Díky spolupráci kraje a města se liberecká ZOO dočká rozvoje
Žhavé léto uprostřed zimy: v botanické zahradě v Liberci kvetou kamélie
Zoo a botanická zahrada jdou pod kraj, dva domovy pro seniory Liberci
Dotace z kraje pomůže libereckým divadlům, botanické zahradě i zoo

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přírodu na Sněžce opět chrání ochranné sítě
Policie šetří případ smrti mladého muže v Semilech
Memorandum o Ještědu má otevřít kraji možnost koupě objektu
Křížem krážem Semilskem až na Myší skálu
V Maloskalské galerii zahájí výstavu nazvanou Mařka

Nejčtenější články

17.06.: Policie šetří případ smrti mladého muže v Semilech
16.06.: Hořela skládka odpadu v Košťálově
16.06.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT