Prvních sedm měsíců roku přineslo v kraji vyšší počet nehod

14.08.2023 08:00:18 | Autor: TZ Tým Silniční bezpečnosti | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj

Prvních sedm měsíců roku přineslo v kraji vyšší počet nehod

Počet nehod v Libereckém kraji se od začátku ledna do konce července letošního roku zvýšil. V porovnání s prvním pololetím roku 2022 policie řešila o skoro 265 nehod více. Za většinu z nich může nepozornost za volantem, další příčinou je pak nepřiměřená rychlost. Roste také počet viníků dopravních nehod posilněných alkoholem a nezanedbatelný je i podíl těch pod vlivem drog.

Celkem se za první pololetí tohoto roku stalo v České republice 52 098 nehod, což je o 4 464 méně než za stejné období loňského roku. Počet nehod na silnicích Libereckého kraje byl ale v tomto období vyšší než v roce 2022. Policie v kraji řešila o 265 nehod více, celkem se jich stalo od začátku ledna do konce června 2 869. Podle policejních statistik se bohužel také zvýšil počet lidí, kteří při nehodách přišli o život (celkem 9, nárůst o 3).

Nezanedbatelný podíl na nehodách mají řidiči, kteří si před jízdou neodpustí sklenku alkoholu „na posilněnou". Ve 155 případech, což je o 11 více než vloni, byl u viníka dopravní nehody zjištěný alkohol. Podle statistik Policie České republiky to není u řidičů většinou zbytkový alkohol z předešlého dne. Nejsou to promile malá, která řidič nadýchá. Je alarmující, že nejpočetnější skupinou řidičů s alkoholem jsou ti, kteří nadýchali 1,5 a více promile alkoholu (88), druhou pak s jedním až 1,5 promile (26). Výjimečné nejsou případy, kdy policie u řidiče, který zavinil nehodu, odhalí drogy. Testy prokázaly například THC obsažené v marihuaně, metamfetamin, který obsahuje například pervitin nebo opiáty.

Pokud se v policejních statistikách nehod zaměříme na příčiny, pak je na prvním místě nesprávný způsob jízdy (1 497), na pomyslné stříbrné příčce to je nepřiměřená rychlost (331) a bronzové místo patří nedání přednosti v jízdě (212). Ve všech případech se počet v letošním prvním pololetí zvýšil o desítky případů oproti stejnému období roku minulého. Pod pojmem „nesprávný způsob jízdy" se v policejních statistikách ukrývá prakticky vše, co za volantem dělat nemáme, a přesto děláme. Patří sem třeba nedodržení bezpečné vzdálenosti nebo nevěnování se řízení. „Přestože to nedoporučuji vůbec, telefonovat za volantem podle zákona smíme pouze v případě, že máme hands-free. Potkávám na silnicích řidiče, kteří jezdí ve vozech evidentně vybavených sadou pro telefonování, a přesto drží jednou rukou telefon u ucha a druhou ledabyle přidržují volant. Co mě ale opravdu děsí, když vidím řidiče, a jsou to i šoféři kamionů, kteří mají na volantu položený telefon nebo tablet a píší zprávu nebo na něm něco sledují," upozornil ředitel Týmu silniční bezpečnosti Jan Polák.

Početné jsou srážky se zvěří. V Libereckém kraji se jich stalo za první pololetí celkem 549. Stále platí, že rizikovou skupinou na českých silnicích jsou motorkáři, ale také cyklisté. Je to skupina, která mívá z nehod i vážnější následky. Letos se v policejních statistikách objevila také čísla k nehodám dopravních prostředků s elektropohonem a nejde pouze o automobily, ale také o kola a koloběžky. „Elektrokola i elektrokoloběžky jezdí vyšší rychlostí než standardní šlapací kolo nebo běžná koloběžka a málokterý uživatel si uvědomí, že má také naprosto odlišné jízdní vlastnosti," sdělil statutární náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták a pokračoval: „I řidiči těchto dopravních prostředků mají dodržovat pravidla silničního provozu, ale zároveň by měli dbát o vlastní bezpečnost. Cyklistická přilba by měla být samozřejmostí, i když ji podle zákona od plnoletosti nosit nemusíte."

Za 23 nehod v kraji, které se staly v první polovině tohoto roku, mohou děti, ať už jako chodci nebo cyklisté. Proto je nutné pokračovat ve vzdělávání dětí, ale i dospělých. Tým silniční bezpečnosti se společně s Libereckým krajem a dalšími partnery i letos věnuje dopravní výchově dětí (Markétina dopravní výchova), podporuje dopravní hřiště i dopravně-bezpečnostní projekty a aktivity ve školách. „Liberecký kraj nejen tyto aktivity dlouhodobě podporuje, ale zapojil se už tradičně do projektu Učme se přežít, což jsou bezplatné kurzy pro motocyklisty, a stejně tak do projektu Na kole jen s přilbou, který se věnuje prevenci a bezpečné cyklistice," upozornil Jan Polák a závěrem dodal: „Je velmi důležité věnovat se vzdělávání v dopravní výchově dětem, ale také chceme pokračovat ve vzdělávání jejich rodičů."

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Všedobr aneb vše dobré pro tělo i duši

Všedobr na Krásné je první ročník malého jednodenního festivalu, který navazuje na celoroční cyklus dílen a přednášek, které Kittelovo muzeum pořádá. Díky pozvaným hostům se zde v sobotu 10. srpna propojí tradiční léčitelství s novými léčebnými postupy, které zde lidé budou moci poznat nebo si i vyzkoušet. Podrobná pozvánka

Na Frýdlantsku vyjede dodávka na přepravu jízdních kol

S platností od 11. července 2024 posílí náhradní autobusovou dopravu na Frýdlantsku mimořádně zavedená linka „K". Nová linka ve formě dodávky jedoucí v trase vybraných spojů linky náhradní autobusové dopravy „C" je určena výhradně k přepravě jízdních kol. Spoj s vlekem na jízdní kola vyjíždí až do konce prázdnin denně v 8:25 z autobusového nádraží v Liberci jako zrychlený spoj do Frýdlantu a dále pak po své trase na Smědavu (s časovým posunem odjezdu na 9:00).


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Po stopách filmařů: v kraji se točila Pyšná princezna i Léto s kovbojem
Závod světové série ve fourcrossu horských kol je zpátky v Jablonci
Léto přináší novinky a zajímavosti na hradech a zámcích
Krakonošovy letní podvečery podvacáté obsadí jilemnické náměstí
Hudebník Paulie Garand láká do kraje. Video zaujalo desetitisíce lidí

Nejčtenější články

10.07.: Výměna povrchů v turnovské ulici 5. května začne 15. července
11.07.: Tanečníci ILMA Turnov soutěžili v Řecku na mistrovství světa
11.07.: Bouřky zaměstnaly hasiče v kraji, nejčastější bylo čerpání vody

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT