Prvním běžeckým závodům v Česku kralovali Novák a Nývltová

12.12.2010 19:09:47 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Jilemnice

Prvním lyžařským závodem na území České republiky byla o víkendu Velká cena Jilemnice. V sobotním závodě klasickou technikou i v neděli volnou zvítězili favorité Eva Nývltová a Petr Novák.

Už 15. ročník tohoto závodu se jel v areálu v Horních Mísečkách zároveň jako závod Kontinentálního poháru - Slavic cupu a také Českého poháru  v běhu na lyžích dospělých.

„V sobotu nám celou dobu sněžilo, v neděli byly podmínky ještě obtížnější, když se ke sněžení přidal hlavně v pozdějším závodě mužů silný poryv větru. Účastnili se členové reprezentačních týmů Česka, Polska a Slovenska, kteří nebyli nominováni k závodu Světového poháru v Davosu. Závod byl dobrým testem především pro juniory, kteří si mohli zazávodit s předními závodníky," řekl Stanislav Henych, předseda pořádajícího oddílu ČKS SKI Jilemnice.

V klasice měla česká reprezentantka Eva Nývltová celkem pohodlný náskok 44 vteřin před druhou Helenou Erbenovou z Jablonce, třetí doběhla rovněž jablonecká Klára Moravcová. Druhý den ve volném závodě měla Nývltová kromě počasí mnohem obtížnější soupeřku v Ivaně Janečkové z Jablonce, která nejela první závod. V polovině trati běželi pouze s vteřinovým odstupem, na jeho konci zvítězila Erbenová o 3,6 vteřiny. Třetí byla znovu Moravcová.

Nejlepší česká juniorka byla členka pořádajícího ČKS SKI Jilemnice Ludmila Horká, která ještě loni závodila za HSK Benecko. V závodě klasickou technikou a poté i volně doběhla shodně na pěkném osmém místě. V nedělním závodě doběhla dokonce o pouhých 7 vteřin za reprezentantkou Helenou Erbenovou.

Oběma závodům mužů dominoval dálkový běžec Petr Novák, člen širší České reprezentace. Dvakrát druhý za ním doběhl jeho oddílový kolega z Dukly Liberec Ondřej Horyna, který startoval na prvním závodě po dvouletém trestu za doping. V klasice byl třetí Aleš Razým, rovněž z Dukly. Ve volném závodě doběhl třetí jablonecký Radek Šretr. Nejlepší z juniorů byl Jakub Gräf z Dukly, jedenáctý celkově v sobotu a šestý v neděli.

Velká cena Jilemnice

Sobota - Ženy a juniorky (5 km klasicky): 1. Nývltová (Olfin Car - Vella Trutnov) 14:49,6, 2. Erbenová -44,7, 3. Moravcová (obě SKI klub Jablonec n. N.) -56,1, 4. Grohová (Krkonoše Vrchlabí) -1:06,2, 5. Chrástková -1:06,2, 6. Skalníková (obě SK Nové Město na Moravě) -1:25,3, 7. Kozielska (Polsko - nejlepší juniorka) -1:31,6, 8. Horká (SKI Jilemnice -2. juniorka) -1:43,5, 9. Schützová (HSK Benecko - 3. juniorka) -1.43,9, 10. Slowiok (Polsko) -1.49,6, ...24. Charvátová (SKI Jilemnice - 10. juniorka) - 2:35,3. Startovalo 57 závodnic.

Muži a junioři (10 km klasicky): 1. Novák 27:11,6, 2. Horyna -14,1, 3. Razým (všichni Dukla Liberec) -23,0, 4. Krška (Nové Město na Moravě) -41,2, 5. Horčička (Dukla Liberec) -42,1, 6. Kupilík (Slovan Karlovy Vary) -45,6, 7. Ročárek (Nové Město na Moravě) -57,2, 8. Šretr (SKI klub Jablonec n. N.) -1:00,5, 9. Mlynár (Slovensko) - 1:12,6, 10. Novotný (Fenix Jeseník) -1:25,1, 11. Gräf (Dukla Liberec - nejlepší junior) - 1:37,2. Startovalo 120.

Neděle - Ženy a juniorky (10 km volně): 1. Nývltová (Olfin Car - Vella Trutnov) 29:30,1, 2. Janečková -3,6, 3. Moravcová (obě SKI klub Jablonec n. N.) - 37,6, 4. Mordarska (Polsko) -57,4, 5. Chrástková (SK Nové Město na Moravě) -1:27,7, 6. Kozielska (Polsko - nejlepší juniorka) -1:29,9, 7. Erbenová (SKI klub Jablonec n. N.) -1:40,5, 8. Horká (SKI Jilemnice -2. juniorka) -1:47,6, 9. Grohová (Krkonoše Vrchlabí) -1:51,3, 10. Randáková (SKI Jilemnice) -1:52,0, ...19. Schützová (HSK Benecko - 5. juniorka) -3:27,0. Startovalo 51 závodnic.

Muži a junioři (15 km volně): 1. Novák 38:26,4, 2. Horyna (oba Dukla Liberec) -56,4, 3. Šretr (SKI klub Jablonec n. N.) -1:17,2, 4. Razým (Dukla Liberec) -1:41,0, 5. Antolec (Polsko) -1:53,4, 6. Gräf (Dukla Liberec - nejlepší junior) - 2:19,9,  7. Ročárek (Nové Město na Moravě) -2:34,5, 8. Ligocki (Polsko) -2:41,1, 9. Novotný (Fenix Jeseník) -2:42,4, 10. Horčička (Dukla Liberec) -2:46,6. Startovalo 105.