Pryšec zapeklitý dorazil do Libereckého kraje

16.03.2023 14:55:47 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Pryšec zapeklitý dorazil do Libereckého kraje

Řada exponátů se nalézá v herbářích v přírodovědných sbírkách Severočeského muzea v Liberci. Jejich obsah kontrolují a revidují specialisté. Herbář přírodovědného oddělení loni navštívil specialista na určování pryšců - rod Euphorbia - z Národního muzea v Praze. Jeho návštěva přinesla nečekané odhalení.

Při revizi objevil první lokalitu pryšce zapeklitého neboli Euphorbia saratoi v Libereckém kraji. Pryšec zapeklitý je druhem v České republice nepůvodním, pochází z východní Evropy a Asie. První údaje ze zdejšího území pochází z počátku 20. století. Jeho celkové rozšíření v Česku není doposud zcela zmapováno.

„Sbírky našich muzeí jsou stále živé a otevřené novým poznatkům. Ta herbářová je vynikajícím příkladem toho, že se jedná o nekončící sbírkotvornou činnost, jejíž výsledky jsou využitelné do budoucna," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Herbářové sbírky jsou důležité, protože poskytují fyzický záznam o rostlinných druzích, které se vyskytují v určité oblasti. Tyto záznamy lze pak využít ke sledování změn místní flóry v průběhu času, což pomůže pochopit, jak se různé rostlinné druhy vzájemně ovlivňují a jak působí na své prostředí.

S mapováním aktuálního rozšíření tohoto druhu může výrazně pomoci i veřejnost. Jelikož se jedná o druh dobře poznatelný i z fotografií, pořízením fotografické dokumentace při svých toulkách přírodou a nahráním fotografií na komunitní server inaturalist.org, kde je uvidí specialisté, mohou lidé výrazně pomoci k odhalení nových lokalit nejen pryšce zapeklitého, ale i jiných zajímavých druhů rostlin.

„Spolupráce veřejnosti s odborníky je v našem oboru klíčová a plně zapadá do konceptu takzvané občanské vědy neboli citizen science, který tvoří jeden z důležitých pilířů vědy a výzkumu v 21. století," uvedl Pavel Kúr, botanik z přírodovědného oddělení Severočeského muzea.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Sbírka Krabice od bot prodlužuje provoz sběrných míst do 14. prosince

Diakonie ČCE se rozhodla prodloužit sbírku vánočních dárků Krabice od bot do 14. prosince. Pro štědré dárce tak bude ještě necelý týden otevřeno 66 sběrných míst, jejichž přehled je k dispozici na webu sbírky krabiceodbot.cz. V jejím patnáctém ročníku se během dvou týdnů na přelomu listopadu a prosince podařilo vybrat už 58 000 dárků pro děti z rodin ohrožených chudobou, stále však chybí dárky pro 7 000 dětí. Více podrobností

Silnice z Kuřívod na hranici kraje se dočkala rekonstrukce

Řidiči již mohou projet po 4,3 kilometru dlouhém zrekonstruovaném úseku silnice III/27235 od Kuřívod po hranici se Středočeským krajem. Stavbu za 53,5 milionu korun dokončila společnost Kuřívody SaM - COLAS, vzniklá spoluprací firem SaM silnice a mosty a COLAS CZ. Úsek je nyní bezpečný a připravený na každodenní provoz. „Jsem rád za další zrekonstruovanou silnici v Libereckém kraji. Naším cílem je zajistit bezpečné a plynulé silniční spojení v regionu. Letos kraj do oprav silnic a mostů investoval zhruba 1,27 miliardy korun, včetně prostředků ze Státního fondu dopravní infrastruktury a evropských zdrojů," uvedl Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Biotop v Dolánkách se pomalu rýsuje
Vánoční sbírka Krabice od bot opět i v Libereckém kraji
Kam za sportem a zábavou o víkendu 13. a 14. prosince
Zimní sezonu v Harrachově odstartuje Skiopening
Hygodomu.cz – profesionální čistota u vás doma

Nejčtenější články

12.12.: Hygodomu.cz – profesionální čistota u vás doma
12.12.: Jilemnické náměstí obsadí tradiční vánoční jarmark
11.12.: Analýza odhalila 42 rizikových míst, kde hrozí obcím zaplavení bahnem

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT