Rada Libereckého kraje schválila návrh rozpočtu pro rok 2021

06.12.2020 15:49:53 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Rada Libereckého kraje schválila návrh rozpočtu pro rok 2021

Dopady koronavirové krize a schválení nového daňového balíčku se negativně promítly do vytváření návrhu krajského rozpočtu pro příští rok. Prioritou Libereckého kraje zůstává odpovědně hospodařit a zajistit rozpočtovou vyrovnanost. Liberecký kraj je také připraven pokrýt veškeré smluvní závazky a splácet jistiny úvěrů.

„Schválený daňový balíček může znamenat zásadní propad daňových příjmů Libereckého kraje, v nejhorší variantě až o 540 milionů korun oproti letošnímu roku, jehož výsledek je také nejistý. Proto jsme se rozhodli návrh rozpočtu znovu upravit. Hledali jsme intenzivně provozní úspory v rozpočtu samosprávy, krajského úřadu a příspěvkových organizací. Rozpočtové provizorium jsme využít nechtěli. Vítám posun v uvažování Ministerstva financí, které připouští diskuzi o kompenzacích. Pro všechny kraje je zásadní, aby se nejednalo o jednorázový krok, ale systémové řešení, a to nejlépe jako součást změn rozpočtového určení daní. Návrh rozpočtu neomezuje pro rok 2021 investice a podporu všech významných aktivit, ke kterým se kraj zavázal," uvedl hejtman Martin Půta.

Krajskými zastupiteli schválený střednědobý výhled (SVR) rozpočtu pro období 2021-2024, z něhož návrh rozpočtu vychází, se zrušením superhrubé mzdy a základní sazbou daně z příjmu 15 % nepočítal, obdobně jako s navrženým zvýšením slevy na poplatníka.

Na úterním jednání Rady Libereckého kraje byl původní návrh rozpočtu vzat pouze na vědomí. „Upravili jsme návrh tak, aby došlo zejména ke zreálnění a snížení očekávaných daňových příjmů pro rok 2021 s ohledem na poslaneckou sněmovnou přijatý daňový balíček a současně došlo k úsporám ve vybraných kapitolách rozpočtu týkajících se zastupitelstva, krajského úřadu, příspěvkových organizací kraje nebo dotačních aktivit kraje. Návrh rozpočtu na rok 2021 nyní počítá s daňovými příjmy na úrovni 2,97 miliardy korun. Pro srovnání: skutečné daňové příjmy byly v roce 2019 ve výši 3,6 miliardy korun. V roce 2020 odhadujeme daňové příjmy ve výši 3,3 miliardy," vysvětlil Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Schválený návrh počítá se snížením vybraných výdajů krajského úřadu, příspěvkových organizací kraje ve výši 65,8 milionu korun a dále s poklesem výdajů dotačního fondu o 27,4 milionu (snížení o 25 %). Celkový objem úspor tak činí 93,2 milionu korun, což odpovídá poměru 70/30. Celkové výdaje zahrnuté v návrhu rozpočtu kraje na rok 2021 zcela pokrývají veškeré smluvní a obdobné závazky kraje na rok 2021 tak jako v předchozích letech.

   

                                     v tis. Kč

Zdroje kraje 2021

RK (1. 12.)

mRK (4. 12.)

1. Daňové příjmy - sdílené daně

3.165.000

2.970.000

2. Ostatní příjmy

217.477

217.477

3. Financování

20.000

90.000

Celkem

3.402.477

3.277.477

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kraj hledá cesty, jak ušetřit. Rada jednala o návrhu rozpočtu 2021
Společnosti KORID LK a Silnice LK budou mít nové vedení
Kraj zvažuje kvůli zrušení superhrubé mzdy zastavení dotací a investic
Rada Libereckého kraje požaduje od státu kompenzace do rozpočtu
Ústecký a Liberecký kraj vyzývají vládu k podpoře dopravní obslužnosti
Rozpočtový výhled kraje do 2024 počítá se snížením finančních zdrojů
Krajští zastupitelé schválili návrh na zmírnění následků koronaviru
Koronavir už Liberecký kraj připravil o více než 90 milionů korun
Krajští radní schválili škrty v rozpočtu. Vyrovnají tím propad příjmů

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

V Liberci Vratislavicích na Prosečském hřebeni zasahovali hasiči v pátek 24. června u požáru lesa o rozloze cca 20x 20 metrů. Použili při akci hasicí D program a zařízení PRO/pak, které díky svým vlastnostem zefektivňuje využití hasební vody.

Pořadatelé významných sportovních akcí mohou žádat o dotaci do 30. září

Pořadatelé sportovních akcí mezinárodního významu, které se budou v roce 2023 konat na území Libereckého kraje, ale i organizátoři mistrovství světa, mistrovství Evropy nebo světových pohárů, si mohou požádat o poskytnutí dotace z rozpočtu Libereckého kraje. Pro události konané v roce 2023 tak musí učinit nejpozději do 30. září 2022. „Chtěli bychom vyzvat pořadatele, kteří na území našeho kraje v roce 2023 plánují uskutečnit sportovní akci mezinárodního významu a budou na tuto akci žádat o peněžní podporu z rozpočtu Libereckého kraje, aby si žádost o poskytnutí dotace podali nejpozději do konce září letošního roku," uvedl Dan Ramzer, náměstek hejtmana pro školství, mládež, tělovýchovu, sport a zaměstnanost.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kraj poskytne dotaci hasičům a přispěje obci Klokočí na sanaci skály
Osmý ročník turnaje O Pelechovský pohár vyhrál tým Proseč C. F.
Obrazem: Libštátský jarní běh 2022
Oprava střechy kostela Mistra Jana Husa v České Lípě pokračuje
Turnovská synagoga neslouží jen jako turistický cíl

Nejčtenější články

25.06.: Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
24.06.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 24. až 26. června
24.06.: Řeznictví U Hrabánků - tak trochu jiné řeznictví?

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT