Rána, kterou slyšeli v Pojizeří, nebyl výbuch ani meteorit, ale Gripen

16.04.2020 16:15:03 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Vrchlabí,Malá Skála,Český ráj,Radvánovice,Hostinné,Přepeře,Záhoří,Kundratice,Háje nad Jizerou,Líšný,Železnice,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

Rána, kterou slyšeli v Pojizeří, nebyl výbuch ani meteorit, ale Gripen

Aktualizováno: Ve středu 15. dubna po 19. hodině mnoho lidí vyděsila nezvyklá rána, která silně zatřásla okny. Zvukový otřes slyšeli lidé od Hostinného až po Turnov, tedy v celém Pojizeří, Podkrkonoší i Českém ráji. Vysvětlení přišlo až ve čtvrtek odpoledne, kdy se k otřesu s omluvou přiznala letecká základna Čáslav.

„Včera ve večerních hodinách probíhal v Severních Čechách výcvik tří letounů Jas-39 Gripen. V rámci výcviku pilotů byly prováděny i tři nadzvukové lety, ty probíhají s minimální výškou 11 kilometrů. Při specifických atmosférických podmínkách (síla, směr větru, vyšší vlhkost vzduchu) se může zdát tento sonický třesk mnohem hlasitější pro lidi na zemi. Všechny bezpečnostní předpisy a nařízení byly dodrženy. Za případné komplikace v souvislosti s provozem letecké techniky se omlouváme," zní čtvrteční vysvětlení a omluva 21. základny taktického letectva Čáslav „Zvolenská".

Ještě předtím se přitom mnoho lidí na otřes ptalo a řešili ho na internetu a sociálních sítích v Semilech, Lomnici nad Popelkou či Turnově. Tomáš Malý‎ ve skupině Rovensko pod Troskami přišel například s hypotézou spadlého meteoritu: „Dne 15. 4. 2020 došlo okolo 19:18 k mohutné tlakové vlně, která silně zatřásla s okny v Rovensku po Troskami. Chvíli poté byl ve vzduchu cítit zvláštní kovově-sírový zápach. Dosud jsem na internetu nenarazil o zprávu, že by někde v okolí vybuchla benzínka a Temelín stále stojí na svém místě. Jedno z možných vysvětlení by mohl být rozpad meteoritu v okolí Rovenska. Vysvětlilo by to mohutnou tlakovou vlnu i následný zápach po síře. Pokud se nemýlím, tak tlaková vlna měla směr zhruba od Trosek na Kozákov. Doufám, že nebudu popoháněn za poplašné zprávy, spíše mě tato událost velmi zaujala z profesního hlediska."

Fotografie: prap. Martin Král se svolením 21. základna taktického letectva Čáslav „Zvolenská".

Aktuální doplnění:

Hodně podobná rána byla slyšet i v pondělí 20. dubna po 14. hodině!

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Češi a Poláci chtějí společně zlepšit přeshraniční silniční spojení

Bezpečně a plynule přes hranice. Takový je název chystaného česko-polského projektu, jehož cílem je modernizace přeshraničních silničních spojení mezi těmito dvěma zeměmi. O plánovaných možnostech a vizích rokovali na krajském úřadu zástupci Libereckého kraje, zhořeleckého okresu, měst Hrádek nad Nisou a Bogatynia, ministerstva pro místní rozvoj, Euroregionu Nisa a dalších zúčastněných organizací. V rámci projektu je možné uvažovat o dvou propojeních, která by zkvalitnila dopravu a přeshraniční cestování v kraji. Prvním z nich je trasa z Rynoltic do Hrádku nad Nisou a přes česko-polský hraniční přechod dál do polského Porajówa. Druhá trasa by pak vedla z polské Bogatynie přes hraniční přechod Bogatynia/Kunratice na Frýdlant. Mělo by se jednat o úpravy silnic včetně mostů.

Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

V Liberci Vratislavicích na Prosečském hřebeni zasahovali hasiči v pátek 24. června u požáru lesa o rozloze cca 20x 20 metrů. Použili při akci hasicí D program a zařízení PRO/pak, které díky svým vlastnostem zefektivňuje využití hasební vody.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Benecko Freeride 2022
Skleněná šatna představí v Železném Brodě modely i šperky z přehlídek
Fotbalisté FK Přepeře zažili nejúspěšnější sezonu ve své historii
Kraj podpoří opravu věže kostela svatého Mikuláše v Horní Branné
Do lomnického Aionu přijede Honza Křížek

Nejčtenější články

25.06.: Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
26.06.: Obrazem: Libštátský jarní běh 2022
26.06.: Osmý ročník turnaje O Pelechovský pohár vyhrál tým Proseč C. F.

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT