Referendum v Bělé: Remíza na projektu kravína nic nemění

06.10.2019 18:17:40 | Autor: Hugo Trkal | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Bělá

Referendum v Bělé: Remíza na projektu kravína nic nemění

Referendum v Bělé u Staré Paky o výstavbě velkokapacitního kravína skončilo přesnou remízou. Společnost DS Agro Libštát vnímá výsledek tak, že se odpůrcům kravína projekt zastavit nepodařilo.

„Referendum na projektu kravína nic nezměnilo. Samozřejmě bych byl radši za širší podporu. Nemůžeme se ale zavděčit všem. Vzhledem k předchozímu pozitivnímu stanovisku obce počítáme s tím, že projekt pokračuje dál. Všem lidem, co nás podpořili, děkuji," řekl po referendu jednatel DS Agro Libštát Josef Chuchlík.

Do volební místnosti přišlo 168 lidí, tedy 76,4 % všech oprávněných voličů, kterých je v obci 220. Na otázku Má obecní zastupitelstvo dát souhlas v územním a stavebním řízení k umístění a provedení stavby kravína v lokalitě VA 205 v k.ú. Bělá u Staré Paky? odpovědělo 84 občanů ANO a 84 občanů NE. „Vždy se snažím vidět na všem to lepší. Volební účast byla skvělá. Vyšší než v posledních parlamentních, komunálních i krajských volbách. Jsem rád, že se snad i díky naší snaze podařilo mezi místními vyvolat velký občanský zájem," komentoval volební účast Josef Chuchlík.

Referendum platí, protože k urnám dorazilo více než 35 % oprávněných voličů. Na svých webových stránkách obec uvedla, že referendum je platné, bez výsledku a není pro zastupitelstvo závazné. „Obecní zastupitelstvo v červnu 2019 projekt stavby kravína posvětilo. Stavební řízení běží a výsledek referenda v podobě remízy na celém procesu z našeho pohledu nic nemění. Chtěl bych poděkovat všem, kteří k referendu přišli a samozřejmě zejména těm, kteří nás podpořili," říká jednatel DS Agro Libštát Josef Chuchlík.

Osobní setkání s občany Bělé

Petici za konání referenda podepsalo více než 100 občanů. „Je zcela evidentní, že se nám podařilo některým lidem vysvětlit, že není potřeba se kravína bát," doplnil Chuchlík. V průběhu uplynulého měsíce se jednatel DS Agro Libštát pokusil osobně obejít všechny občany v obci. Návštěvou se snažil především rozptýlit obavy některých místních lidí z nárůstu dopravy, ničení silnic, zápachu nebo z přílišného zvětšování areálu družstva.

Část areálu stávajícího kravína v Bělé<br />Autor: Archiv Navimedia „Nárůst dopravy bude pouze minimální v objemu zhruba 0,7 nákladního auta na den. K ničení silnic to určitě nepovede. Navíc hodláme pokračovat v praxi, kdy se obecní silnice opravují za použití naší techniky a obec hradí pouze materiál. Zároveň pomůžeme vybudovat 14 vyhýbacích zálivů na trase z Libštátu. Obavy ze zápachu jsou také zbytečné, protože studie potvrzují, že díky přestěhování kravína dál od centra obce a využití moderních technologií se případný zápach rezidenčním částem obce vyhne. Areál se určitě rozšiřovat nebude, protože část starého kravína se už zbourala a odstranění odchovny mladého dobytka je v plánu. Navíc se z pozice investora zavazujeme přenechat za výhodných podmínek část areálu družstva obci a souběžně se zprovozněním nového kravína ukončit provoz peletkárny, který některé obyvatele obce rušil," vypočítal hlavní argumenty Josef Chuchlík. Cílem kampaně je i vysvětlení pozitivních dopadů výstavby na celou obec.

Mezi benefity patří například odklízení sněhu v obci pouze za režijní ceny, disponibilní těžká technika družstva pro případ krizových stavů jako jsou povodně, sponzorský dar na výstavbu cyklostezky ve výši 1 milion korun nebo třeba možnost koupit si přímo v kravínu čerstvé mléko. K dodržení podmínek výstavby kravína se investor již zavázal v memorandu podepsaném zástupci obce i investora v červnu letošního roku.

„Jsme přesvědčeni, že krávy a zemědělská prvovýroba k našemu kraji patřila, patří a vždy patřit bude. Napomáhá k zachování krajiny tak, jak ji známe. Nízká výkupní cena mléka zvyšuje nároky na efektivitu výroby. Efektivní jsme schopni být, pouze když centralizujeme dobytek na jedno místo, kde bude mít díky moderním technologiím také mnohem lepší péči a komfort. Pokud chceme od krav více kvalitního mléka, musejí se u nás mít dobře. Toto nelze nijak ošidit. Ruku v ruce s efektivitou jde také ekologie, například budeme umět využít teplo vzniklé při ochlazování nadojeného mléka," vysvětlil Josef Chuchlík. Mimo osobních návštěv v domech obyvatel Bělé zorganizoval investor v pondělí 30. září veřejnou diskusi v obecním sále, které se zúčastnilo více než 60 občanů.

Moderní technologie a ekologický přístup

Nový kravín má měřit včetně zázemí a dojírny 151,48 metru na délku a 52,59 metru na šířku. Jeho výška bude v nejvyšším bodě 15 metrů. Zahájení stavby, která by měla trvat 2-3 roky, je naplánováno na jaro 2020. Hodnota investice se pohybuje kolem 100 milionů korun. Použité technologie snižují emise čpavku i riziko ohrožení povrchových vod. Projekt počítá s použitím bezpečného media pro chlazení mléka i ekologických mycích a desinfekčních prostředků. Chovatelé také dostanou možnost ke snížení dávek antibiotik a hormonů. Souběžně se zahájením provozu nového kravína by se měl zrušit provoz kravínů v Libštátu, Košťálově a Svojku.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Bělou u Staré Paky čeká referendum o kravínu

Ke stažení

Výsledek referenda v Bělé

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Panovnici Marii Terezii připomene v lomnickém muzeu Zbyněk Sviták
Děti pečují o vzácné botanické lokality
Hasiči zasahují u požáru paneláku v Železném Brodě
Přehled fotbalových výsledků a tabulek čtvrtého jarního kola
Ve 20. ročníku Krajský výrobek roku se ucházelo o titul 123 produktů

Nejčtenější články

15.04.: Hasiči zasahují u požáru paneláku v Železném Brodě
14.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek čtvrtého jarního kola
13.04.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 12. až 14. dubna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT