Rekonstrukce Krkonošského muzea ve Vrchlabí začíná

18.02.2020 11:31:29 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Vrchlabí

Rekonstrukce Krkonošského muzea ve Vrchlabí začíná

Po dlouhé přípravě začíná rekonstrukce bývalého kláštera augustiniánů ve Vrchlabí. Sídlo Krkonošského muzea Správy KRNAP projde rozsáhnou stavební rekonstrukcí a vznikne zde zcela nové hlavní Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku.

Tvůrci mají záměr rekonstrukcí stavby i samotné expozice dostat Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku mezi opět nejlepší a nejnavštěvovanější expozice v Evropě. Nové návštěvnické centrum by mělo být otevřeno na přelomu let 2022-2023.

„Do výběrového řízení na rekonstrukci objektu se přihlásili tři zájemci. Předpokládaná hodnota byla 83 004 002 korun. Vyhrála jej společnost Metrostav, a. s. s nabídkou 109 476 694 Kč. Stavbu přebírá 19. února a prakticky od té doby začíná rekonstrukce. Trvat by měla do léta 2021. Souběžně se stavebními pracemi budou probíhat přípravy na realizaci vnitřní expozice. Předpokládáme, že výběrové řízení na dodavatele proběhne začátkem roku 2021. Ve druhé polovině roku, po skončení stavebních prací, navážou práce na instalaci nové expozice," sdělil tiskový mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Nové Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku nahradí v minulosti oblíbené expozice Kámen a život a Člověk a hory, jejichž životnost již skončila. Správa KRNAP v tomto centru vytvoří expozici dokumentující příběh Krkonoš, a to jak s ohledem na jedinečnou přírodu, tak ve vztahu k soužití přírody a člověka.

„Po dobu rekonstrukce Krkonošského muzea ve Vrchlabí v budově bývalého augustiniánského kláštera zůstávají návštěvníkům nadále otevřené expozice Krkonošského muzea ve Čtyřech historických domcích na Náměstí Míru ve Vrchlabí, na zámku v Jilemnici a lesnicko-myslivecká expozice Šindelka v Harrachově," vysvětlil Radek Drahný.

Projekt je finančně podpořen z prostředků EU v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) zaměřeného na podporu muzeí (zefektivnění prezentace, posílení ochrany a rozvoje kulturního dědictví).

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí získá moderní depozitář na své sbírky
FOTO: Nové expozice v Jilemnici oživí komentované prohlídky
Krkonošské muzeum ve Vrchlabí projde proměnou
Krkonošská muzea čeká velká proměna
FOTO: Otevřeli veřejnosti vrchlabskou klášterní zahradu

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Měření prachu v okolí Turów pokračují. Loni nedošlo k překročení limitů

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou. „V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.

Oba sledované turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informuje o kvalitě vody v pramenech Boží voda a pod Valdštejnem. Oba prameny jsou v současné době pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem ze dne 16. ledna vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná. Výsledky rozboru pramene Boží voda ze dne 19. ledna také vyhovují hygienickým limitům.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dlaskův statek v Dolánkách znovu ožije masopustním rejem
Rada kraje schválila programy požární ochrany a prevence kriminality
V Turnově vyroste další Centrum odborného vzdělávání
Turistické oblasti v kraji obdrží 10 milionů, dvakrát víc než vloni
Putování za minerály pošesté čili geologicko-cestopisné přednášky

Nejčtenější články

27.01.: ODM zakončily štafety. Liberecký kraj je celkový vítěz podle medailí!
28.01.: Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
27.01.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. ledna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT