Respirační onemocnění a chřipka budou tradičně útočit na přelomu roku

25.11.2022 19:21:53 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Vrchlabí,Malá Skála,Český ráj,Radvánovice,Hostinné,Přepeře,Záhoří,Kundratice,Háje nad Jizerou,Líšný,Železnice,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

Respirační onemocnění a chřipka budou tradičně útočit na přelomu roku

Jako každým rokem dochází v průběhu podzimu k postupnému a očekávanému nárůstu nemocnosti akutními respiračními infekcemi způsobenému cirkulací sezonních respiračních virů. V současné době vrcholí období, kdy je vhodné se očkovat proti chřipce.

„Očkování proti sezonní chřipce je stále nejlepší a nejlevnější způsob, jak snižovat nemocnost a úmrtnost a současně nejefektivnější způsob, jak omezovat šíření chřipky na další vnímavé osoby. Čím více osob je očkováno, tím méně se onemocnění v populaci šíří. Po očkování se přibližně za 14 dní vytvoří protilátky, které poskytují ochranu proti virům obsaženým ve vakcíně. Ochrana trvá obvykle 6-12 měsíců. Nejčastěji se viry chřipky začínají objevovat kolem Vánoc a začátkem ledna," uvedla tisková mluvčí KHS Libereckého kraje Zuzana Balašová.

K charakteristickým příznakům chřipky patří teplota, kašel, bolest v krku, rýma, bolest hlavy, svalů a kloubů, a malátností. Potvrdit chřipku a odlišit ji od infekcí způsobených jinými původci lze pouze laboratorním vyšetřením.

Rizikovými skupinami, u kterých častěji dochází k závažnému průběhu chřipky, jsou: těhotné ženy, děti mladší 5 let, senioři a osoby se základním onemocněním jako je astma, chronické onemocnění srdce, plic či HIV/AIDS.

Viry chřipky umí měnit svoji podobu, aby unikly obranným mechanismům lidského těla. Proto se každý rok na základě toho, jaké viry cirkulují v poslední sezóně, připravuje nová vakcína podle doporučení Světové zdravotnické organizace. V ČR jsou pro sezónu 2022/2023 dostupné vakcíny, které obsahují dva kmeny chřipky A a dva kmeny chřipky B (tetravalentní vakcíny). V porovnání s minulým rokem se mění dva ze čtyř kmenů, které vakcína proti chřipce obsahuje, aktualizace se týká viru chřipky typu A/H3N2 a viru chřipky typu B/Victoria.

Účinnost vakcinace se pohybuje v rozmezí 40-60 %, pokud se viry, ze kterých se připravila vakcína, shodují s viry, které v dané sezóně cirkulují.

Benefity očkování:

  • Očkování proti chřipce chrání před onemocněním chřipkou.
  • Očkování proti chřipce snižuje riziko hospitalizací spojených s chřipkou u dětí, dospělých i seniorů.
  • Očkování proti chřipce je důležitý preventivní nástroj pomocí kterého lze snížit riziko onemocnění chřipkou u osob se základním chronickým onemocněním.
  • Očkování proti chřipce chrání ženy v těhotenství a po porodu.
  • Očkování proti chřipce chrání životy dětí.
  • Očkování proti chřipce snižuje závažnost onemocnění chřipkou u osob, které byly očkovány, a přesto onemocněly chřipkou.
  • Očkování proti chřipce chrání před chřipkou i osoby kolem očkovaných osob, včetně těch, které jsou v riziku závažného průběhu onemocnění chřipkou, jako jsou novorozenci, malé děti, senioři a osoby se základním chronickým onemocněním.

 

Další návyky jako zakrývat si ústa a nos při kašlání či kýchání a často si mýt ruce pomáhají omezit šíření chřipky a dalších respiračních virů.

„Přísná protiepidemická opatření, zejména používání roušek a respirátorů, během pandemie covid-19 snížila cirkulaci jiných respiračních virů a nemocnost akutními respiračními infekcemi zůstala po většinu loňské chřipkové sezóny na neepidemické úrovni. Letošní situace bude zcela určitě jiná, již nyní dochází k rychlejšímu nárůstu počtu nemocných. Doporučujeme proto využít možnosti očkování proti chřipce a současně dodržovat tzv. nefarmakologická protiepidemická opatření, kam patří zejména efektivní větrání uzavřených prostor, mytí a dezinfekce rukou a užívání ochrany dýchacích cest," řekla Jana Loosová, Ph.D., ředitelka KHS LK a dále dodala: „V případě, že příznaky akutního onemocnění dýchacích cest propuknou pak zůstat doma a vyléčit se."

V Libereckém kraji evidujeme aktuálně 1481 nemocných na 100 000 obyvatel, nemocnost v celé ČR je 1269 nemocných na 100 000 obyvatel. Nejvyšší nemocnost v rámci Libereckého kraje je srovnatelně na úrovni cca 1500 na 100 000 obyvatel v okresech Liberec a Česká Lípa. V okresech Semily a Jablonec nad Nisou je nemocnost také srovnatelná na úrovni cca 1300 nemocných na 100 000 obyvatel.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hygienici kontrolovali zařízení pro výchovu a vzděláváních mladistvých
Hygienici zhodnotili kontroly kadeřnictví, manikúr, pedikúr i solárií
Zpráva o zdraví 2020: zvyšuje se délka dožití, více lidí má vysoký tlak
Jak probíhala letní dětská rekreace v našem kraji v roce 2022
Státní zdravotní dozor kontroloval předměty běžného užívání
Hygienici kontrolovali v polovině srpna letní dětské rekreace v kraji
KHS zhodnotila epidemiologickou situaci v Libereckém kraji 2021
Krajská hygiena provedla monitoring a odběr plžů kvůli dermatitidě
Krajští hygienici kontrolovali provozovny společného stravování
Krajská hygiena kontrolovala zařízení pro výchovu a vzdělání dětí
Začínají letní tábory, v Libereckém kraji se zúčastní přes 11 tisíc dětí
Krajská hygiena kontrolovala stažení nebezpečných panenek z obchodů
Krajská hygiena zhodnotila kontroly letní dětské rekreace
Hygienici v Libereckém kraji zkontrolovali už 45 dětských táborů
Průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji k 16. červenci
Děti v Libereckém kraji vyráží na letní tábory
Po prodělání covidu se nově můžete očkovat hned po skončení izolace
V kraji vyočkováno 300 tisíc dávek, polovina lidí má alespoň jednu
K navýšení účastníků na akcích a kapacity služeb dojde již 26. června
Krajská hygiena činí opatření proti šíření mutací koronaviru
Hygienici shrnuli výsledky kontrol dětských rekreací v kraji za rok 2020
Hygienici zkontrolovali již 69 dětských táborů, vše bez velkých závad

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Všedobr aneb vše dobré pro tělo i duši

Všedobr na Krásné je první ročník malého jednodenního festivalu, který navazuje na celoroční cyklus dílen a přednášek, které Kittelovo muzeum pořádá. Díky pozvaným hostům se zde v sobotu 10. srpna propojí tradiční léčitelství s novými léčebnými postupy, které zde lidé budou moci poznat nebo si i vyzkoušet. Podrobná pozvánka

Na Frýdlantsku vyjede dodávka na přepravu jízdních kol

S platností od 11. července 2024 posílí náhradní autobusovou dopravu na Frýdlantsku mimořádně zavedená linka „K". Nová linka ve formě dodávky jedoucí v trase vybraných spojů linky náhradní autobusové dopravy „C" je určena výhradně k přepravě jízdních kol. Spoj s vlekem na jízdní kola vyjíždí až do konce prázdnin denně v 8:25 z autobusového nádraží v Liberci jako zrychlený spoj do Frýdlantu a dále pak po své trase na Smědavu (s časovým posunem odjezdu na 9:00).


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 12. až 14. července
Bohemia Rally 2024 má téměř stovku přihlášených posádek
Po stopách filmařů: v kraji se točila Pyšná princezna i Léto s kovbojem
Závod světové série ve fourcrossu horských kol je zpátky v Jablonci
Léto přináší novinky a zajímavosti na hradech a zámcích

Nejčtenější články

11.07.: Tanečníci ILMA Turnov soutěžili v Řecku na mistrovství světa
12.07.: Krakonošovy letní podvečery podvacáté obsadí jilemnické náměstí
11.07.: Bouřky zaměstnaly hasiče v kraji, nejčastější bylo čerpání vody

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT