Respirační onemocnění a chřipka budou tradičně útočit na přelomu roku

25.11.2022 19:21:53 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Vrchlabí,Malá Skála,Český ráj,Radvánovice,Hostinné,Přepeře,Záhoří,Kundratice,Háje nad Jizerou,Líšný,Železnice,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

Respirační onemocnění a chřipka budou tradičně útočit na přelomu roku

Jako každým rokem dochází v průběhu podzimu k postupnému a očekávanému nárůstu nemocnosti akutními respiračními infekcemi způsobenému cirkulací sezonních respiračních virů. V současné době vrcholí období, kdy je vhodné se očkovat proti chřipce.

„Očkování proti sezonní chřipce je stále nejlepší a nejlevnější způsob, jak snižovat nemocnost a úmrtnost a současně nejefektivnější způsob, jak omezovat šíření chřipky na další vnímavé osoby. Čím více osob je očkováno, tím méně se onemocnění v populaci šíří. Po očkování se přibližně za 14 dní vytvoří protilátky, které poskytují ochranu proti virům obsaženým ve vakcíně. Ochrana trvá obvykle 6-12 měsíců. Nejčastěji se viry chřipky začínají objevovat kolem Vánoc a začátkem ledna," uvedla tisková mluvčí KHS Libereckého kraje Zuzana Balašová.

K charakteristickým příznakům chřipky patří teplota, kašel, bolest v krku, rýma, bolest hlavy, svalů a kloubů, a malátností. Potvrdit chřipku a odlišit ji od infekcí způsobených jinými původci lze pouze laboratorním vyšetřením.

Rizikovými skupinami, u kterých častěji dochází k závažnému průběhu chřipky, jsou: těhotné ženy, děti mladší 5 let, senioři a osoby se základním onemocněním jako je astma, chronické onemocnění srdce, plic či HIV/AIDS.

Viry chřipky umí měnit svoji podobu, aby unikly obranným mechanismům lidského těla. Proto se každý rok na základě toho, jaké viry cirkulují v poslední sezóně, připravuje nová vakcína podle doporučení Světové zdravotnické organizace. V ČR jsou pro sezónu 2022/2023 dostupné vakcíny, které obsahují dva kmeny chřipky A a dva kmeny chřipky B (tetravalentní vakcíny). V porovnání s minulým rokem se mění dva ze čtyř kmenů, které vakcína proti chřipce obsahuje, aktualizace se týká viru chřipky typu A/H3N2 a viru chřipky typu B/Victoria.

Účinnost vakcinace se pohybuje v rozmezí 40-60 %, pokud se viry, ze kterých se připravila vakcína, shodují s viry, které v dané sezóně cirkulují.

Benefity očkování:

  • Očkování proti chřipce chrání před onemocněním chřipkou.
  • Očkování proti chřipce snižuje riziko hospitalizací spojených s chřipkou u dětí, dospělých i seniorů.
  • Očkování proti chřipce je důležitý preventivní nástroj pomocí kterého lze snížit riziko onemocnění chřipkou u osob se základním chronickým onemocněním.
  • Očkování proti chřipce chrání ženy v těhotenství a po porodu.
  • Očkování proti chřipce chrání životy dětí.
  • Očkování proti chřipce snižuje závažnost onemocnění chřipkou u osob, které byly očkovány, a přesto onemocněly chřipkou.
  • Očkování proti chřipce chrání před chřipkou i osoby kolem očkovaných osob, včetně těch, které jsou v riziku závažného průběhu onemocnění chřipkou, jako jsou novorozenci, malé děti, senioři a osoby se základním chronickým onemocněním.

 

Další návyky jako zakrývat si ústa a nos při kašlání či kýchání a často si mýt ruce pomáhají omezit šíření chřipky a dalších respiračních virů.

„Přísná protiepidemická opatření, zejména používání roušek a respirátorů, během pandemie covid-19 snížila cirkulaci jiných respiračních virů a nemocnost akutními respiračními infekcemi zůstala po většinu loňské chřipkové sezóny na neepidemické úrovni. Letošní situace bude zcela určitě jiná, již nyní dochází k rychlejšímu nárůstu počtu nemocných. Doporučujeme proto využít možnosti očkování proti chřipce a současně dodržovat tzv. nefarmakologická protiepidemická opatření, kam patří zejména efektivní větrání uzavřených prostor, mytí a dezinfekce rukou a užívání ochrany dýchacích cest," řekla Jana Loosová, Ph.D., ředitelka KHS LK a dále dodala: „V případě, že příznaky akutního onemocnění dýchacích cest propuknou pak zůstat doma a vyléčit se."

V Libereckém kraji evidujeme aktuálně 1481 nemocných na 100 000 obyvatel, nemocnost v celé ČR je 1269 nemocných na 100 000 obyvatel. Nejvyšší nemocnost v rámci Libereckého kraje je srovnatelně na úrovni cca 1500 na 100 000 obyvatel v okresech Liberec a Česká Lípa. V okresech Semily a Jablonec nad Nisou je nemocnost také srovnatelná na úrovni cca 1300 nemocných na 100 000 obyvatel.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hygienici kontrolovali zařízení pro výchovu a vzděláváních mladistvých
Hygienici zhodnotili kontroly kadeřnictví, manikúr, pedikúr i solárií
Zpráva o zdraví 2020: zvyšuje se délka dožití, více lidí má vysoký tlak
Jak probíhala letní dětská rekreace v našem kraji v roce 2022
Státní zdravotní dozor kontroloval předměty běžného užívání
Hygienici kontrolovali v polovině srpna letní dětské rekreace v kraji
KHS zhodnotila epidemiologickou situaci v Libereckém kraji 2021
Krajská hygiena provedla monitoring a odběr plžů kvůli dermatitidě
Krajští hygienici kontrolovali provozovny společného stravování
Krajská hygiena kontrolovala zařízení pro výchovu a vzdělání dětí
Začínají letní tábory, v Libereckém kraji se zúčastní přes 11 tisíc dětí
Krajská hygiena kontrolovala stažení nebezpečných panenek z obchodů
Krajská hygiena zhodnotila kontroly letní dětské rekreace
Hygienici v Libereckém kraji zkontrolovali už 45 dětských táborů
Průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji k 16. červenci
Děti v Libereckém kraji vyráží na letní tábory
Po prodělání covidu se nově můžete očkovat hned po skončení izolace
V kraji vyočkováno 300 tisíc dávek, polovina lidí má alespoň jednu
K navýšení účastníků na akcích a kapacity služeb dojde již 26. června
Krajská hygiena činí opatření proti šíření mutací koronaviru
Hygienici shrnuli výsledky kontrol dětských rekreací v kraji za rok 2020
Hygienici zkontrolovali již 69 dětských táborů, vše bez velkých závad

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

O dotace pro obce je zájem. Krajský seminář se přesune do většího sálu

Velký ohlas provází seminář na téma Jak pomocí dotací rozvíjet obec, který připravuje sekretariát Regionální stálé konference Libereckého kraje. Původně se měl konat v zastupitelském sále krajského úřadu, kvůli množství zájemců se jej pořadatelé však rozhodli přesunout do Krajské vědecké knihovny. Uskuteční se 1. února od 10 hodin ve velkém konferenčním sálu ve 2. patře.

Měření prachu v okolí Turów pokračují. Loni nedošlo k překročení limitů

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou. „V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Městský parlament mládeže jednal na turnovské radnici
V liberecké knihovně začínají Krajské týdny pro neziskový sektor
Vstupné do Krkonošských muzeí zdražuje
Liberecký kraj zaštiťuje celkem 18 vědomostních olympiád
Florbal Turnov: Další výsledkově zajímavý víkend

Nejčtenější články

29.01.: V Turnově vyroste další Centrum odborného vzdělávání
31.01.: Muži převáželi přes Harrachov kradená jízdní kola z Rakouska
30.01.: Dlaskův statek v Dolánkách znovu ožije masopustním rejem

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT