Revitalizace má vrátit vodu a život do mokřadů u Sedmihorek

28.04.2019 11:20:34 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Karlovice - Sedmihorky,Český ráj

Revitalizace má vrátit vodu a život do mokřadů u Sedmihorek

Mezi obcemi Turnov-Pelešany a Karlovice-Sedmihorky v CHKO Český ráj se nachází jedinečné území Sedmihorských mokřadů, které byly v minulosti poškozeny činností člověka necitlivým odvodňováním. Na jejich záchraně se domluvily ekologicky zaměřené organizace a postarají se o to, aby se jim vrátila přirozená funkce zadržovaní vody v krajině.

V letošním roce získávají souhlasy majitelů pozemků s realizací projektu revitalizace celého území, ke které by rády přistoupily v dalších letech. Lokalita také slouží jako biotop řady vzácných rostlin a živočichů včetně unikátního hnízdiště ptáků, například ohroženého jeřába popelavého, slavíka modráčka nebo bekasiny otavní.

„Za posledních několik desítek let mokřady zůstaly na pospas přírodě a vzniklo tu přírodně velice hodnotné území. Je to ráj ptáků. Vyskytují se tu dokonce i impozantní jeřábi popelaví," představil lokalitu Vojtěch Šťastný z pozemkového spolku Sedmihorské mokřady, který se dlouhodobě věnuje výzkumu a ochraně území. Ačkoliv lokalita hostí větší počet druhů vzácných živočichů, převažující část území vlivem melioračních prací z 60. a 70. let ztratila svůj přírozený charakter. Smysluplné hospodářské využití této plochy kvůli přetrvávajícímu podmáčení není možné, a proto je moudrým krokem dát právě zde kvalitnímu přírodnímu prostředí přednost.

Bekasina otavní<br />Autor: Jiří Šťastný Přístup lidí k nakládaní s vodou v krajině se za poslední roky mění. Dřívější snahy odvést vodu co nejrychleji pryč, se jasně ukazují jako nevhodné. V plné síle to ukázala nedávná suchá léta, kdy voda v krajině citelně chyběla a stále ještě chybí. Nedostatečná retenční schopnost půdy se zase projevuje během přívalových dešťů, kdy se voda nemá kam vsakovat a pustoší rozsáhlá území.

„Naším dlouhodobým cílem je náprava vodního režimu krajiny, k čemuž patří podpora a zachování mokřadů jako klíčových ekosystémů v krajině a vytváření tůní jako cenných biotopů vzácných živočichů a rostlin. Voda je totiž to nejcennější, co v přírodě máme. Projekt záchrany Sedmihorských mokřadů pomůže území opětovně plnit své životadárné funkce a zadržovat vodu v krajině," řekl Ondřej Petrovský, ředitel Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody, která nyní projekt z části hradí a bude zajišťovat i spolufinancování v případě získání uvažované dotace z Operačního programu Životní prostředí.

Pro navrácení přirozených funkcí, které zdravý mokřad člověku a krajině poskytuje, vyžaduje území Sedmihorských mokřadů opětovný zásah ze strany člověka. „Sedmihorské mokřady jsou hodnotnou a perspektivní mokřadní lokalitou," uvedl Jan Květ, uznávaný vědec a specialista na mokřady z Třeboně, s tím, že revitalizace tohoto území si podle něho zaslouží co největší podporu. Zadržováním vody v krajině se dlouhodobě zabývá i Agentura ochrany přírody a krajiny, která CHKO Český ráj spravuje a na projekt odborně dohlíží. „Je to pro nás důležité téma, kterému věnujeme náležitou pozornost. Vítám tedy každý projekt, který rozumné nakládání s vodou v krajině řeší a jsem rád, že jsme u jeho příprav byli hned od počátku," sdělil Jiří Hušek, ředitel územního pracoviště AOPK ČR.

Jeřábi popelaví v lokalitě<br />Autor: Jiří Šťastný Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody se na obdobné projekty v posledních letech intenzivně soustředí. „Podstatná je právě struktura naší krajiny, aby voda hned neodtekla. V posledních letech jsme podpořili několik projektů na obnovu a údržbu mokřadů. Ty fungují jako houba, když prší a vody je dost, tak ji nasají a zadrží. V období beze srážek vodu pomalu uvolňují a jsou významným prvkem pro uchování biodiverzity ohrožených druhů rostlin a živočichů, které vlhké prostředí potřebují k životu," doplnil František Pelc, předseda správní rady nadace.

Projekt záchrany Sedmihorských mokřadů začal letos na jaře a potrvá několik let. První fáze spočívá ve výkupu dotčených pozemků pozemkovým spolkem, případně alespoň získání souhlasů vlastníků s realizací projektu. Vzhledem k roztříštěné vlastnické struktuře bude tento úkol časově náročný, ale zcela nezbytný pro zachování trvalé ochrany této lokality. „Za poslední dva měsíce jsme obeslali všechny dohledatelné majitele pozemků a s naprostou většinou jsem se již osobně sešel. Mile mě překvapilo, že většina majitelů s revitalizací souhlasí a projekt chápou tak, že jeho uskutečnění místu výrazně prospěje. Věříme v pokračující přízeň vlastníků pozemků a v podporu dotčených státních subjektů včetně obcí při dalších krocích přípravy projektu," přiblížil aktuální situaci Šťastný.

V projektu na revitalizaci Sedmihorských mokřadů se pak počítá se zahrazením odvodňovacích příkopů, vybudováním soustavy tůní a mokřin, průřezem a drobnou dosadbou vhodných dřevin. Dále pak s vybudováním ptačí pozorovatelny a informační tabule pro návštěvníky mokřadů. Odhadovaná výše všech nákladů činí zhruba 8 miliónů korun.

Centrální část mokřadu<br />Autor: Vojtěch Šťastný „Chceme zajistit, aby Sedmihorské mokřady byly skutečně hodnotné v celé své rozloze, dávaly okolní krajině vláhu a byly tak přínosem pro nás všechny. Jen co budeme mít souhlasy majitelů pozemků s projektem a bude zpracována projektová dokumentace, podáme žádost do Operačního programu Životní prostředí a do několika let bychom Sedmihorské mokřady rádi vrátili přírodě. V projektu však počítáme i s tím, že pohled na ně zprostředkujeme citlivým způsobem i veřejnosti," řekla Kateřina Bednářová, ředitelka Společnosti pro Jizerské hory, jež bude žadatelem o evropskou dotaci.

Pokud byste na záchranu Sedmihorských mokřadů chtěli přispět, můžete tak učinit na stránkách nadace - www.nadaceivanadejmala.cz. Ta se obrací i na místní firmy a věří, že se jí peníze podaří sehnat. „Každý dar je pro nás cenný a mnohokrát děkuji všem, kdo se rozhodnou nám v naší snaze pomoci," uzavřel Petrovský.

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Multiinstrumentalisté Radim Zenkl a Ondra Kozák vystoupí v Jablonci

Duo vynikajících hudebníků Radim Zenkl & Ondra Kozák s autorským repertoárem, doplněným o bluegrassové, jazzové, swingové, keltské, lidové a „world music" tradicionály v osobitých aranžích, se představí v jabloneckých Tyršových sadech v neděli 21. července od 15 hodin v rámci festivalu Jablonecké tóny 2024. Pozvánka s rozhovorem

Výstava ve Smržovce představí vzpomínky pamětníků 20. století

Ve čtvrtek 25. července 2024 zakotví výstava Příběhy severních Čech - Zlomové okamžiky 20. století ve Smržovce na Lidickém náměstí a setrvá zde až do 15. srpna 2024. Tato exteriérová expozice regionální pobočky Paměti národa Severní Čechy přináší vzpomínky pamětnic a pamětníků na události 20. století, které pobočka dokumentuje v Libereckém a Ústeckém kraji pro sbírku Paměť národa. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nádrže, aleje, úpravny vody. Česko-polská dohoda přináší výsledky
Mostek přes Rudný potok v Obřím dole je již opraven
Africký mor prasat: kdo najde uhynulého kance, ať volá veterinu
Maškova zahrada zažila Karibský den
První kompostovací toalety jsou i v Českém ráji

Nejčtenější články

23.07.: První kompostovací toalety jsou i v Českém ráji
23.07.: Africký mor prasat: kdo najde uhynulého kance, ať volá veterinu
22.07.: Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT