Revitalizace má vrátit vodu a život do mokřadů u Sedmihorek

28.04.2019 11:20:34 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Karlovice - Sedmihorky,Český ráj

Revitalizace má vrátit vodu a život do mokřadů u Sedmihorek

Mezi obcemi Turnov-Pelešany a Karlovice-Sedmihorky v CHKO Český ráj se nachází jedinečné území Sedmihorských mokřadů, které byly v minulosti poškozeny činností člověka necitlivým odvodňováním. Na jejich záchraně se domluvily ekologicky zaměřené organizace a postarají se o to, aby se jim vrátila přirozená funkce zadržovaní vody v krajině.

V letošním roce získávají souhlasy majitelů pozemků s realizací projektu revitalizace celého území, ke které by rády přistoupily v dalších letech. Lokalita také slouží jako biotop řady vzácných rostlin a živočichů včetně unikátního hnízdiště ptáků, například ohroženého jeřába popelavého, slavíka modráčka nebo bekasiny otavní.

„Za posledních několik desítek let mokřady zůstaly na pospas přírodě a vzniklo tu přírodně velice hodnotné území. Je to ráj ptáků. Vyskytují se tu dokonce i impozantní jeřábi popelaví," představil lokalitu Vojtěch Šťastný z pozemkového spolku Sedmihorské mokřady, který se dlouhodobě věnuje výzkumu a ochraně území. Ačkoliv lokalita hostí větší počet druhů vzácných živočichů, převažující část území vlivem melioračních prací z 60. a 70. let ztratila svůj přírozený charakter. Smysluplné hospodářské využití této plochy kvůli přetrvávajícímu podmáčení není možné, a proto je moudrým krokem dát právě zde kvalitnímu přírodnímu prostředí přednost.

Bekasina otavní<br />Autor: Jiří Šťastný Přístup lidí k nakládaní s vodou v krajině se za poslední roky mění. Dřívější snahy odvést vodu co nejrychleji pryč, se jasně ukazují jako nevhodné. V plné síle to ukázala nedávná suchá léta, kdy voda v krajině citelně chyběla a stále ještě chybí. Nedostatečná retenční schopnost půdy se zase projevuje během přívalových dešťů, kdy se voda nemá kam vsakovat a pustoší rozsáhlá území.

„Naším dlouhodobým cílem je náprava vodního režimu krajiny, k čemuž patří podpora a zachování mokřadů jako klíčových ekosystémů v krajině a vytváření tůní jako cenných biotopů vzácných živočichů a rostlin. Voda je totiž to nejcennější, co v přírodě máme. Projekt záchrany Sedmihorských mokřadů pomůže území opětovně plnit své životadárné funkce a zadržovat vodu v krajině," řekl Ondřej Petrovský, ředitel Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody, která nyní projekt z části hradí a bude zajišťovat i spolufinancování v případě získání uvažované dotace z Operačního programu Životní prostředí.

Pro navrácení přirozených funkcí, které zdravý mokřad člověku a krajině poskytuje, vyžaduje území Sedmihorských mokřadů opětovný zásah ze strany člověka. „Sedmihorské mokřady jsou hodnotnou a perspektivní mokřadní lokalitou," uvedl Jan Květ, uznávaný vědec a specialista na mokřady z Třeboně, s tím, že revitalizace tohoto území si podle něho zaslouží co největší podporu. Zadržováním vody v krajině se dlouhodobě zabývá i Agentura ochrany přírody a krajiny, která CHKO Český ráj spravuje a na projekt odborně dohlíží. „Je to pro nás důležité téma, kterému věnujeme náležitou pozornost. Vítám tedy každý projekt, který rozumné nakládání s vodou v krajině řeší a jsem rád, že jsme u jeho příprav byli hned od počátku," sdělil Jiří Hušek, ředitel územního pracoviště AOPK ČR.

Jeřábi popelaví v lokalitě<br />Autor: Jiří Šťastný Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody se na obdobné projekty v posledních letech intenzivně soustředí. „Podstatná je právě struktura naší krajiny, aby voda hned neodtekla. V posledních letech jsme podpořili několik projektů na obnovu a údržbu mokřadů. Ty fungují jako houba, když prší a vody je dost, tak ji nasají a zadrží. V období beze srážek vodu pomalu uvolňují a jsou významným prvkem pro uchování biodiverzity ohrožených druhů rostlin a živočichů, které vlhké prostředí potřebují k životu," doplnil František Pelc, předseda správní rady nadace.

Projekt záchrany Sedmihorských mokřadů začal letos na jaře a potrvá několik let. První fáze spočívá ve výkupu dotčených pozemků pozemkovým spolkem, případně alespoň získání souhlasů vlastníků s realizací projektu. Vzhledem k roztříštěné vlastnické struktuře bude tento úkol časově náročný, ale zcela nezbytný pro zachování trvalé ochrany této lokality. „Za poslední dva měsíce jsme obeslali všechny dohledatelné majitele pozemků a s naprostou většinou jsem se již osobně sešel. Mile mě překvapilo, že většina majitelů s revitalizací souhlasí a projekt chápou tak, že jeho uskutečnění místu výrazně prospěje. Věříme v pokračující přízeň vlastníků pozemků a v podporu dotčených státních subjektů včetně obcí při dalších krocích přípravy projektu," přiblížil aktuální situaci Šťastný.

V projektu na revitalizaci Sedmihorských mokřadů se pak počítá se zahrazením odvodňovacích příkopů, vybudováním soustavy tůní a mokřin, průřezem a drobnou dosadbou vhodných dřevin. Dále pak s vybudováním ptačí pozorovatelny a informační tabule pro návštěvníky mokřadů. Odhadovaná výše všech nákladů činí zhruba 8 miliónů korun.

Centrální část mokřadu<br />Autor: Vojtěch Šťastný „Chceme zajistit, aby Sedmihorské mokřady byly skutečně hodnotné v celé své rozloze, dávaly okolní krajině vláhu a byly tak přínosem pro nás všechny. Jen co budeme mít souhlasy majitelů pozemků s projektem a bude zpracována projektová dokumentace, podáme žádost do Operačního programu Životní prostředí a do několika let bychom Sedmihorské mokřady rádi vrátili přírodě. V projektu však počítáme i s tím, že pohled na ně zprostředkujeme citlivým způsobem i veřejnosti," řekla Kateřina Bednářová, ředitelka Společnosti pro Jizerské hory, jež bude žadatelem o evropskou dotaci.

Pokud byste na záchranu Sedmihorských mokřadů chtěli přispět, můžete tak učinit na stránkách nadace - www.nadaceivanadejmala.cz. Ta se obrací i na místní firmy a věří, že se jí peníze podaří sehnat. „Každý dar je pro nás cenný a mnohokrát děkuji všem, kdo se rozhodnou nám v naší snaze pomoci," uzavřel Petrovský.

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jubilejní 30. ročník Eurionu nabídne Midi Lidi i Bruna Ferrariho

Již 30. ročník festivalu Eurion Smržovka je tady! Každý rok v polovině srpna, bez jediného přerušení po třicet let, nabízí unikátní program, který ho výrazně odlišuje od okolních festivalů. Páteční večer 19. 8. nabídne vystoupení tuzemských kapel Midi Lidi, Bruno Ferrari, Kolektivní halucinace, Koně a prase, Povodí Ohře a Jirka Belmondo. Akce vypukne v 18 hodin již tradičně u Parkhotelu Smržovka. Vstupné je dobrovolné. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Výstavba zemního valu v Uhelné zastíní pohled na důl Turów

Krajský úřad Libereckého kraje obdržel od Polska zpracovanou dokumentaci projektu výstavby zemního valu v blízkosti obce Uhelná. Ten má částečně zabránit některým negativním vlivům dolu na příhraniční oblasti a zejména vylepší vizuální vjem při pohledu směrem k těžební jámě, kterou zastíní. Součástí vybudování zemního valu bude také výsadba několika tisíc listnatých a jehličnatých stromů i křovinatého podrostu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vydařený Den židovských památek v Turnově
Devátý ročník benefice Ušij tašku a zaměstnej člověka přináší novinky
Krajští policisté se zaměřili na dodržování rychlosti
Oddělení mokřadů v Botanické zahradě rozkvetlo květy řetězovky
Věra Mlejnková v turnovském domově přijímala gratulace k 100. jubileu

Nejčtenější články

15.08.: Po druhé výhře vede Lomnice tabulku krajského přeboru
15.08.: Turnovu uteklo vítězství v Čáslavi v posledních minutách
16.08.: I.A třída: Košťálov i Bělá vyhrály na hřištích soupeřů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT