Režisér Vít Klusák diskutoval v Jitřence

24.06.2011 17:42:03 | Autor: Miloš Plachta | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Režisér Vít Klusák diskutoval v Jitřence

Dokumentární snímek Vše pro dobro světa a Nošovic, který se promítal ve středu ve Filmovém klubu v semilském kině Jitřenka, byl obohacen návštěvou Víta Klusáka, režiséra a scénáristy tohoto filmu.

Známý režisér se proslavil především dvěma provokativními dokumenty Český sen a Český mír, které natočili spolu s Filipem Remundou.

Po uvedení snímku profesory semilského gymnázia Petrem Pýchou a Pavlem Nečaským, kteří semilský Filmový klub vedou, muselo asi třicet diváků prožít neobvyklý způsob projekce, jež byla čtyřikrát přerušena kvůli výpadku elektrického proudu zásluhou mimořádného lijáku a bouřky s kroupami. Sám  režisér Klusák kvůli tomu přijel z Prahy o hodinu později a zaplaťbůh, že vůbec dojel.

Samotný snímek pak ukázal divákovi problematiku Nošovic - ohromné jihokorejské automobilky Hyundai: odlidštěnou atmosféru fabriky, neuvěřitelnou pracovní kázeň a produktivitu dělníků, zautomatizované stereotypní pracovní výkony, jenž ničí každému psychiku, tvrdá pravidla na hraně zákona, nadšené zbohatlé restituenty, narušené životní prostředí, ale i nešťastné zemědělce, kteří by raději viděli bývalou vesničku Nošovice s lány polí, přestože dostali vysoké výkupné za pozemky i nemovitosti. V těsné blízkosti fabriky se v omezené míře dále pěstuje věhlasné nošovické zelí. Film ukazuje rozličné charaktery lidí, jejich názory i proměny.

Diskuze po zhlédnutí filmu, uprostřed Vít Klusák, vlevo Jaroslav Rudiš a vpravo vedoucí kina Ondřej Šír. Autor: Miloš PlachtaNásledovala zajímavá diskuze s režisérem, která trvala půldruhé hodiny. Závěrem se ještě předpremiérově promítl desetiminutový snímek Film jako Brno, dokument o srazu ultrapravičáků v Brně, který přivezl Vít Klusák, což  však byla jen jedna sedmina zajímavého filmového projektu studentů FAMU a jeden úhel pohledu na rodící se politický extremismus v Česku.

Ještě pak se diskutovalo, už tradičně byl přítomen i spisovatel Jaroslav Rudiš (autor knih Nebe pod Berlínem, Grandhotel nebo komiksové trilogie Alois Nebel, která byla nedávno zfilmována a chystá se její premiéra v kinech). Návštěvníci poté odcházeli z kina i po dlouhých čtyřech hodinách s hezkým pocitem užitečně stráveného času.

K Janu Hřebejkovi a Heleně Třeštíkové přibyl na zdi chodby kina Jitřenka i podpis Víta Klusáka, a to navíc s přáním: Vše pro dobro světa...a Semil!

Další informace o filmu Vše pro dobro světa a Nošovic zde

Režisér Vít Klusák uvede v Semilech premiéru nového dokumentu

Kompletní červnová nabídka kina Jitřenka v Semilech

Červnová nabídka kina Jitřenka v Semilech

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Měření prachu v okolí Turów pokračují. Loni nedošlo k překročení limitů

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou. „V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.

Oba sledované turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informuje o kvalitě vody v pramenech Boží voda a pod Valdštejnem. Oba prameny jsou v současné době pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem ze dne 16. ledna vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná. Výsledky rozboru pramene Boží voda ze dne 19. ledna také vyhovují hygienickým limitům.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dlaskův statek v Dolánkách znovu ožije masopustním rejem
Rada kraje schválila programy požární ochrany a prevence kriminality
V Turnově vyroste další Centrum odborného vzdělávání
Turistické oblasti v kraji obdrží 10 milionů, dvakrát víc než vloni
Putování za minerály pošesté čili geologicko-cestopisné přednášky

Nejčtenější články

28.01.: Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
27.01.: ODM zakončily štafety. Liberecký kraj je celkový vítěz podle medailí!
27.01.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. ledna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT