Rocková duchovní hudba rozezněla kapli na Valdštejně

20.07.2017 11:38:06 | Autor: TZ města Turnov | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Rocková duchovní hudba rozezněla kapli na Valdštejně

Pro středeční podvečer 12. července 2017 bylo na hradě Valdštejně naplánováno uvedení rockového oratoria turnovské skupiny Nothingham. Téměř dvě stě diváků se stalo účastníky koncertu, při němž se v netradičně nasvíceném interiéru odehrál biblický příběh sv. Jana Křtitele.

Původně se měl koncert uskutečnit na prvním nádvoří před kapličkou sv. Jana Křtitele, v níž se nachází legendární nástěnná malba zpodobňující tohoto světce od malíře Františka Maška. Stojí za zdůraznění, že ve stejném roce, kdy Nothingham restaurují Janův duchovní odkaz v hudební podobě, dochází také k restaurování jeho valdštejnského obrazu. O to větší byl důvod, aby skladba na tomto místě zazněla.

Odpolední dešťové přeháňky si však vynutily změnu plánu a koncert byl operativně přesunut do kaple sv. Jana Nepomuckého. Její prostor s výraznou a jedinečnou akustikou se přes počáteční obavy ukázal jako vynikající prostředí i pro druh hudby, jenž v ní doposud nezněl. Za to, že kaple tak vstřícně přijala rockové tóny, patří velký dík nejen jí, ale také mistru zvukaři a všem hudebníkům - ti všichni přistoupili ke hraní v tomto sakrálním prostoru s velkou pokorou a citlivostí.

Někteří z příchozích se již do samotné kaple nevešli a poslouchali koncert před ní na druhém nádvoří. I těm však vytvořila nevšední kulisu sama příroda: s prvními tóny koncertu se rozestoupily nad areálem hradu mraky, sluneční paprsky ozářily vchod kaple s nápisem "Vše do času, pán Bůh na věky" a závoje mlhy začaly pozvolna stoupat z údolí.

Devět účinkujících bylo odměněno dlouhotrvajícím potleskem stojícího publika a jako přídavek kapela zahrála svou novou skladbu nazvanou Okoralé srdce.

„Posluchači i aktéři si ze středečního valdštejnského večera odnášeli nevšední zážitek. Na hradě Valdštejně je kromě obrazu sv. Jana Křtitele na poušti plno dalších svatých se svými zajímavými příběhy a legendami. Věříme, že barokní sochy od kosmonoských Jelínků či nově zrestaurovaná socha sv. Antonína Paduánského se pro skupinu Nothingham stanou inspirací ke koncertu na příští rok. Již nyní se těšíme a přejeme tvůrčí múzu," doplnili Eliška Gruberová a Martin Hašek za Turnovské památky a cestovní ruch, p. o.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Netradiční představení proběhlo v netradičním prostoru
Na Valdštejn budou lákat i divadelní podvečery
Červencové akce na Valdštejně
FOTO: Dominanta hradu Valdštejna se už skví v novém hávu
FOTO: Kostýmy Arabely, Slavěny či Večernice spatříte na Valdštejně
Skupina Nothingham představí rockové oratorium Jan Křtitel

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jubilejní 30. ročník Eurionu nabídne Midi Lidi i Bruna Ferrariho

Již 30. ročník festivalu Eurion Smržovka je tady! Každý rok v polovině srpna, bez jediného přerušení po třicet let, nabízí unikátní program, který ho výrazně odlišuje od okolních festivalů. Páteční večer 19. 8. nabídne vystoupení tuzemských kapel Midi Lidi, Bruno Ferrari, Kolektivní halucinace, Koně a prase, Povodí Ohře a Jirka Belmondo. Akce vypukne v 18 hodin již tradičně u Parkhotelu Smržovka. Vstupné je dobrovolné. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Výstavba zemního valu v Uhelné zastíní pohled na důl Turów

Krajský úřad Libereckého kraje obdržel od Polska zpracovanou dokumentaci projektu výstavby zemního valu v blízkosti obce Uhelná. Ten má částečně zabránit některým negativním vlivům dolu na příhraniční oblasti a zejména vylepší vizuální vjem při pohledu směrem k těžební jámě, kterou zastíní. Součástí vybudování zemního valu bude také výsadba několika tisíc listnatých a jehličnatých stromů i křovinatého podrostu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

I.A třída: Košťálov i Bělá vyhrály na hřištích soupeřů
První ročník festivalu Rokytnice zní propojí literaturu a hudbu
Přepeře vybojovaly bod za remízu v Ústí nad Labem
Bezpečnější hory díky novinkám v aplikaci Záchranka
Po druhé výhře vede Lomnice tabulku krajského přeboru

Nejčtenější články

14.08.: Rekonstrukce koupaliště v Košťálově pokračuje i o prázdninách
14.08.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek druhého podzimního kola
15.08.: Po druhé výhře vede Lomnice tabulku krajského přeboru

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT