Rok 2015 z pohledu VHS Turnov a výhled na příští období

13.11.2015 10:38:10 | Autor: Pavel Charousek, TvA | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Malá Skála,Český ráj,Radvánovice,Přepeře,Záhoří,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou

Rok 2015 z pohledu VHS Turnov a výhled na příští období

V závěru roku je čas na malou rekapitulaci a současně i výhled do roku příštího. Milana Hejduka, předsedy Rady Vodohospodářského sdružení Turnov, jsme se zeptali, jaké investiční akce mají v městech a obcích letos za sebou, jaké připravují, dotkli jsme se také aktuálních otázek nové podoby řízení společnosti v dalších letech a samozřejmě též toho, co občany nejvíce zajímá - cenové politiky, která se jim promítá v platbě vodného a stočného do každodenního života.

Máme zde závěr roku, můžete ho zhodnotit z pohledu investičních akcí VHS?

Skvělé počasí nám umožnilo všechny akce zakončit dostatečně včas a dle nastavených termínů. Prakticky v každém městě kromě Rokytnice nad Jizerou jsme obnovili vodohospodářské sítě nejméně ve dvou komunikacích. Dokončili jsme úplnou rekonstrukci úpravny vody v Příkrém na Semilsku. Na Benecku jsme provedli celkovou rekonstrukci klíčového vodojemu. Nových vodovodů či kanalizací se dočkaly také Ktová, Malá Skála a Přepeře. V předstihu se nám podařilo zahájit akce výměny vodovodů v Tatobitech a jsme těsně před zahájením stavby nových kanalizací v Ohrazenicích - obě investice dokončíme na jaře příštího roku.

Rekonstrukce ulic v Rovensku komplikovala v září nástup žákům do školy<br />Autor: Jan Michálek Jediným, ale za to zásadním problémem se stala naše nejužitečnější a nejrozsáhlejší akce - vybudování kanalizace, čistírny odpadních vod a obnova vodovodů v Rovensku pod Troskami. Stavební firma Eurovia nesplnila termín předání díla. Oznamuje nám opakovaně nové termíny dokončení a ty paradoxně následně zase nedodržuje. Za vším je pomalé tempo nutné obnovy komunikací. Vodohospodářská část díla je dávno s úspěchem dokončena, ale oprava komunikací je - bohužel pro nás - víc vidět. Náš díl viny je v tom, že jsme nedokázali ani přes neustálé vybízení firmy k větší aktivitě a kvalitě prací prodlení zcela zabránit. Prostě jsme je nedokázali dotlačit k vyššímu tempu prací. Zpoždění bude nakonec naštěstí jen v řádu několika měsíců, což je při celkové proměně města na desítky let dopředu svým způsobem zcela nevýznamné. Přesto nás to hodně mrzí. Nezbývá mně než věřit, že nám obyvatelé při pohledu na úplnou proměnu města brzy prominou. Dnes už jsou plně obnoveny veškeré klíčové komunikace, a pokud nám ještě bude přát počasí, tak máme šanci nejvýznamnější investiční dílo novodobé historie města převzít ještě v letošním roce.

Letošní rok je charakteristický velkým srážkovým deficitem. Prší minimálně. Projevilo se tohle nějak i u vás?

Všichni politici i odborníci dnes konstatují, že v celé republice byl nedostatek vláhy desítky let podceňován. Když se na něco stát soustředil, tak to bylo jen na povodně a na zcela zanedbaný stav vodohospodářské infrastruktury. Nyní je napříč republikou cítit odhodlání zásadně změnit tento přístup, protože se to díky prognózám stavu klimatu v příští dekádě stalo současně i úplnou nutností.

Na území obcí VHS jsme zatím měli štěstí. I když u většiny zdrojů vody výrazně poklesla jejich vydatnost, což mimo jiné souvisí s výslednou kvalitou vody a nutností její následné úpravy, tak jsme nezaznamenali žádné zásadní problémy. Mohou za to moudrost předků a také naše provozní investiční aktivity v posledních dvou desetiletích. Nebýt například našich loňských investic v oblasti Rovenska nebo Benecka, tak tam je letos kvalitní vody málo a provozovatel by ji musel zavážet do vodojemů cisternami z jiných území. Situace se ale pravděpodobně ještě zhorší hned s přicházející zimou, pokud nespadne dostatečné množství srážek.

Do budoucna se však musíme nejméně jedné lokalitě soustředěně věnovat. Pro Semily a okolní obce je hlavním zdrojem vody zmenšující se průtok ve Vošmendě, současně však bohužel nebyl v historii pro celou oblast vybudován zásadní náhradní jistící zdroj pitné vody. Pravděpodobně ho bude muset najít naše generace.

Jaké investiční akce plánujete v příštím roce?

Letošní rok jsme věnovali přípravě mnoha investic, a proto věříme, že naši snahu příští rok zúročíme. Chceme obnovit vodovod na sídlišti v Rokytnici nad Jizerou a postavit tam ještě v jedné lokalitě u vleků kanalizaci a vodovod. Chceme provést obnovu klíčových vodojemů v Semilech, Turnově, v Benešově u Semil a postavit nový vodojem pro osadu Komárov na Kozákově. V Lomnici a v Jilemnici budeme společnou investicí s krajem a městem obnovovat klíčové komunikace. Největší akcí v roce 2016 na území VHS bude patrně rekonstrukce našich sítí v Komenského ulici v Lomnici nad Popelkou spojená s obnovou komunikace. I tady se na akci budou podílet město a kraj.

V Turnově budeme hodně projektovat a odstraňovat havarijní stav na třech vodovodech. V Lomnici, Jilemnici, Turnově i v Semilech se budeme podílet na výstavbě sítí v nových bytových zónách. V Tatobitech dokončíme rozsáhlou výměnu vodovodů ve třech hlavních komunikacích, pro Rakousy bychom chtěli postavit dlouho potřebný nový zásobní vodojem. Na Vyskři snad začneme vyměňovat absolutně dožilý vodovod do osady Mladostov a v Malé Skále chceme vyřešit nátok balastních vod do kanalizace. V Turnově nás ještě pravděpodobně čeká další úsek obnovy sítí na sídlišti u nádraží v rámci postupné revitalizace sídliště - pokud město získá státní podporu na přeměnu veřejných prostranství. V roce 2016 nás tedy nečeká žádná stomilionová akce, ale mnoho menších. Platí však pravidlo, že investičně malá akce je na naši práci skoro stejně náročná jako akce násobně větší, takže nás zase čeká pořádný kopec práce.

A ještě si dovolím upozornit na jednu klíčovou otázku, která je podstatou úplně všeho dění ve VHS. Náš majetek na území obcí sdružených ve VHS, mimochodem zhruba v dvakrát takové výši, než je celý majetek města Turnova, je i přes naše mnohaleté úsilí stále ohromně zanedbaný. Laik by až žasnul, jak vypadají sítě pod zemí, či interiéry dožilých vodárenských objektů. Máme toho tedy v plánu hodně, ale příští rok určitě ne žádnou velkou akci. Ty přijdou v dalších letech.

Nová čistírna odpadních vod v Rovensku<br />Autor: Archiv VHS Turnov A hlavní úkoly pro poslední týdny tohoto roku?

Jasným úkolem je posunout akci v Rovensku pod Troskami co nejblíže k úplnému dokončení. A ještě složitějším pak připravit podání čtyř dotačních žádostí do nového operačního programu EU. Konkrétně na čistírny odpadních vod v Semilech a v Rokytnici nad Jizerou, dále na intenzifikaci stoletého vodovodního přivaděče Bátovka v Jilemnici a současně budované odkanalizování lokality Dolní Štěpnice na Benecku.

Starosta Turnova na říjnovém zasedání zastupitelstva představil dohodu měst a obcí, která jsou členy VHS, na budoucím finančním řízení a podobě VHS. V současnosti se také hodně diskutuje o navýšení současné ceny vodného a stočného v rámci obcí VHS o 4,5 procenta v příštím roce...

Ano, dohoda měst a obcí je na stole a my ji velmi vítáme, protože je výsledkem dlouho hledaného konsenzu. O navýšení ceny vodného a stočného mají starostové a zástupci obcí teprve rozhodnout. Nebylo by správné jejich definitivní rozhodnutí předjímat. Jde navíc o natolik složitá témata, že je třeba náležitě je okomentovat a vysvětlit. Budeme jim proto věnovat další samostatné tiskové zprávy, které vyjdou v nejbližší době.

A co diskuze uvnitř VHS?

My jsme nyní takoví vzdělavatelé. Snažíme se nově zvoleným starostům a dalším zástupcům měst vysvětlit celou složitost vodohospodářských témat. Máme i nové nadějné kolegy ve VHS, a tak je musíme postupně zaškolovat a provádět je všemi úskalími naší práce. Snažíme se prezentovat naši otázku v médiích a přímo na zastupitelstvech. Věnujeme tomu hodně času, až nám chybí jinde, ale je to nutné. Jako určitý bonus se snažíme přesvědčovat o skutečné pravdě komunální politiky, kteří šli do voleb s hlavním tématem ceny vody, nebo si napsali bez znalosti podstaty věci a bez dostatku informací zcela nereálný volební program, aby u lidí vyhráli. To se nám zatím úplně nedaří, ale nevzdáme to. Je to výzva. Jsem jednoznačně přesvědčen, že díky nedávným rozsáhlým haváriím v Praze, v Novém Boru a v Prachaticích začínají zastupitelé i široká veřejnost chápat, že tahle oblast každodenního chodu měst musí vysoce kvalitně a spolehlivě fungovat a odpovědnost v ní musí zvítězit nad častým populismem různých diskuzí.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Turnově otevřeli novou naučnou stezku o cestě vody
Úpravna vody v Příkrém má nyní nejmodernější technologii
Voda lidem v Pojizeří znovu podraží, tentokrát o dvě procenta

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého jarního kola
Mistrovství České republiky v ROB se koná v okolí Turnova
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 26. dubna do 1. května
V Turnově se odehraje 17. ročník festivalu Kytara v Českém ráji
Na schody v kostele na Krásné přispěje kraj. Zapojit se může každý

Nejčtenější články

27.04.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 26. dubna do 1. května
25.04.: Turnovská Špéra a Polpur spojily síly a vznikla mísa Opulens
27.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého jarního kola

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT