Rok 2020 bude v Libereckém kraji Rokem houslí

09.01.2020 10:44:20 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Rok 2020 bude v Libereckém kraji Rokem houslí

S kulturní novinkou pro letošek přichází Liberecký kraj. Každý kalendářní rok vyhlásí rokem určitého hudebního nástroje. Cílem je přilákat k muzice více mladých, ale také zvýšit zájem o hudbu u dospělých. První rok v kraji bude Rokem houslí.

„Nechceme budovat nějaký nový festival, ale naopak využít toho, že už festivaly nebo i menší hudební akce v kraji máme, že tu působí základní umělecké školy, divadla i nejrůznější scény, které zvou interprety různých žánrů. A rádi bychom, aby ti, kteří se hudbou zabývají profesionálně, ale i amatérsky, vzali Rok houslí za svůj," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Liberecký kraj připraví na svém webu virtuální kalendář, do kterého se mohou hlásit se svými akcemi všichni, kteří budou ve zdejším regionu jakkoliv představovat či do programu zahrnovat housle. Mohou to být koncerty, přednášky, besedy s houslaři, houslisty, výstavy a další události.

„Výjimečné houslové talenty z Libereckého kraje budou mít příležitost zúčastnit se mistrovských kurzů pod vedením virtuosa Josefa Špačka. Není větší motivace pro dítě než pracovat se skutečným mistrem svého oboru. To platí v hudbě i v jiných oborech. Chceme využít toho, že takovou možnost v Josefu Špačkovi máme a děkuji za ni," doplnila Květa Vinklátová.

Již nyní je jisté, že do programu Roku houslí bude zahrnuto krajské kolo soutěže ve hře na smyčcové nástroje, které 26. března organizuje Základní umělecká škola v Turnově, květnové ústřední kolo soutěže ve hře na smyčcové nástroje pořádané od 14. do 17. května libereckou Základní uměleckou školou; ve stejném termínu bude v liberecké umělecké škole k vidění výstava smyčcových nástrojů firmy Akordkvin.

Mezi 19. červencem až 1. srpnem se konají v ZUŠ Liberec mistrovské kurzy pro 40 mimořádně talentovaných studentů hry na housle z deseti zemí světa. Povedou je přední a významní univerzitní pedagogové z celého světa a v rámci akce se uskuteční koncerty nejen v Liberci, ale též v rámci celého Euroregionu Nisa. Také letošní, již 19. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica, bude mít housle jako ústřední nástroj.

„Rok 2020 pro nás bude zkušebním rokem, co se tohoto záměru týče. Jednotlivé akce nebudeme pořádat, chceme inspirovat organizátory a interprety, aby se repertoárem přidali ke společnému tématu a celek nabídnout hudbymilovnému publiku," uzavřela Vinklátová.

Od začátku ledna mohou organizátoři své akce inspirované houslemi hlásit Ivaně Maršálkové na e-mail ivana.marsalkova@kraj-lbc.cz. Součástí informace musí být název a popis akce, termín a místo konání a kontakt na pořadatele.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pokácí lípu v ulici Alej legií v Turnově

V úterý 21. května 2024 bude pokácena lípa zelená v ulici Alej legií (pozemek p. č. 3875/7 v kat. území Turnov). Kácení bude provedeno v režimu tzv. krajní nouze, neboť hrozí riziko z prodlení. Lípa je velmi silně poškozena rozsáhlou hnilobou dřeva kotevních kořenů a báze kmene, jež je způsobena agresivní dřevokaznou houbou dřevomor kořenový. Kácení bude provedeno na základě výsledku tahových zkoušek, které prokázaly velmi nízkou odolnost lípy vůči vývratu z kořenů.

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V našem kraji proběhne Cvičení Zdroje 2024
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 10. jarního kola
Hořela průmyslová hala v Jilemnici
Liberecký kraj opět podpoří činnost Českého červeného kříže
Titul pro výjimečnou osobnost v oblasti rodinné politiky míří do Turnova

Nejčtenější články

26.05.: Hořela průmyslová hala v Jilemnici
26.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 10. jarního kola
24.05.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 24. do 26. května

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT