Rostlinou roku 2023 je kociánek dvoudomý

21.04.2023 23:18:55 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Rostlinou roku 2023 je kociánek dvoudomý

Titul Rostlina roku vyhlašuje každý rok Česká botanická společnost. Snaží se tak upozornit na vzácné a mizející druhy místní flóry a vzbudit zájem o botaniku. V letošním roce se stal rostlinou roku kociánek dvoudomý (Antennaria dioica).

Tato rostlina z čeledi hvězdnicovitých byla ještě v první polovině dvacátého století hojná po celém území republiky. Do dnešní doby však kociánek na většině míst zcela vymizel a je nyní zařazen do kategorie silně ohrožených druhů.

V Libereckém kraji se nápadná bílo-červeně kvetoucí ozdobná bylina vyskytovala na desítkách míst. To však již zavál čas a dnes je na území celého kraje známo asi jen pět nálezů mladších dvaceti let; ani tak není jisté, jestli se na všech těchto místech kociánek udržel dodnes.

Získání titulu rostlina roku přináší zvýšené sledování daného rostlinného druhu ze strany odborníků a nejinak tomu bude v případě severočeského výskytu kociánku. Zvýšená pozornost místních botaniků se zaměří právě na místa, kde se kociánek objevoval.

„I v našem kraji může odborníkům pomoci s mapováním laická veřejnost. Jarní výlety mohou tak lidé využít pro pomoc ohroženému druhu," dodala Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Jedná se o druh skutečně snadno rozpoznatelný, podrobnější informace je na odkazu https://botanospol.cz/cs/node/6895. Pro nahlašování výskytu tohoto, ale i jiných druhů, je pak nejvhodnější použít aplikaci inaturalist.org, kterou monitorují čeští botanici a veškerá data do ní nahraná se tak dostanou do povolaných rukou.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
22.04.: Slavíme Den Země
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT