S libverdským kohoutem na Kočičí kameny
25.09.2020 11:56:35 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Vyzkoušet léčivé účinky libverdského pramene, ochutnat lázeňské oplatky Libverdky, objevit bájného kohouta a pokochat se výhledem z Kočičích kamenů. To vše lze zažít při výletu po okolí Lázní Libverda, Bílého Potoka pod Smrkem a Hejnic.
Start je v městečku Lázně Libverda, které již od poloviny 19. století láká na blahodárné účinky svých pramenů. „Před začátkem cesty doporučuji vystoupat pár schodů po zelené turistické značce k vyhlídce Libverdských pramenů. Je z ní nádherný pohled na lázeňský areál s kolonádou a parkem a panoramaty Jizerských hor. To se nikdy neokouká," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Po této odbočce vede cesta po červené k vyhlídce nazvané Hájníkův kohout. Místní pověst vypráví o místním hájníkovi, který poskytoval lože a jídlo pěším strážcům hranic. Kromě jiných zvířat měl také kohouta. Ten začal jednoho dne tloustnout a přišlo se na to, že je to díky vodě ze studánky v bažinách. Když se kohout dožil sta let, začali vodu používat i místní a založili na tomto místě Libverdu. Kohout se nalézá i ve znaku města a na střeše Eduardova zřídla.
Trasa pokračuje po červené značce ve směru na chatu Hubertka a vyhlídku Kočičí kameny. Výlet si lze také zpestřit trochou adrenalinu na 70 metrů dlouhé nenáročné ferratě s obtížností B-. Na vyhlídku se dá ale pohodlně vyjít i po schodech. Příjemná vrstevnicová cesta pak dovede k Bartlově boudě, kde se lze občerstvit.
Výlet pokračuje po žluté značce směrem Bílý Potok pod Smrkem a od tamního nádraží po modré až do cíle, jímž jsou Hejnice. Čekání na vlak či autobus je možné si zpestřit návštěvou unikátního chrámu Navštívení Panny Marie.
Trasa v délce 11 kilometrů je vhodná pro rodiny s většími dětmi, aktivní seniory a aktivní, zvídavé turisty. Mapa trasy je na odkazu www.mapy.cz/s/reduposose.
Související články
Výlet z Hodkovic na Javorník: oběd v sudu, svačina u kamenného stolu
Skály v Českém ráji: Želva, Foukané díry i České Dolomity
Za skalními vyhlídkami a výhledy na Liberec vyveze tramvaj
Přírodní památka Swamp je domovem pro řasy, motáky i ledňáčky
Skryté skvosty: Kotel plný překvapení
Hrad Milštejn se postupně proměnil v mlýnské kameny
Kam za krásným výhledem? K železnobrodskému kostelíku Na Poušti
Sloni nejsou jen v liberecké zoo. Pasou se i v Lužických horách
Tip na výlet: za pohanskou historií k Bílé skále
Skryté skvosty: Kraví roklí přes Jelení vrch až do Psího kostela
Ralsko: výšlap na český Mount Everest
Pramen Boží vody ve Stromkovicích doplňuje křížová cesta
Odpočinek, koupání i výhled do dálky. Takové je Polesí u Rynoltic
Kam za medvědem Brtníkem a masopustními maškarami? Do Zákup
Zřícenina hradu Kumburk přináší krásný výhled na krajinu Českého ráje
Skryté skvosty kraje: Se spící pannou do Braniborské jeskyně
Braniborská jeskyně láká k prozkoumání
Skryté skvosty Libereckého kraje 1: Skalní reliéfy Lužických hor
Tip na výlet v našem kraji, tentokrát na Čertovy kameny u Josefova Dolu
Skryté skvosty přináší zážitky i soutěž o exkluzivní ceny
Léto na hradech a zámcích
Na zákupském zámku se vedení ujímá nový kastelán
Kotelní jámy: kouzelné výhledy i chráněné rostliny
Kam vyrazit naboso? Do Pěnčína, Harrachova i za hranice
Liberecký kraj bude lákat turisty na Skryté skvosty
Čertova zeď: kterak sedlák sázku vyhrál a svou duši zachránil
Pramen kyselky u Nového Města pod Smrkem prý objevil kovář
Ze zdí hradu Jestřebí si lidé v okolí stavěli domky
Za středověkými mnichy a vládcem Jizerských hor na vrch Muchov
Krkonošský vrch Strážník kdysi hlídal bezpečí kraje
O víkendu se mnoho lidí vydalo na výlety, třeba alespoň Riegrovkou
Borecké skály lákají na Knihu i na Želvu
Kam na výlet s dětmi? Se Čtyřlístkem kolem blaťáku či za hastrmany
Hradčanské stěny s přírodními útvary jsou lákavým cílem pro rodiny
Kaskáda vodopádů na Bílém Labi láká na Lavinovou peřej i Velký skok
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením
Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.
Liberecký kraj opět podpoří mateřská centra. Připravil pro ně dva miliony
Dva miliony korun. Přesně takovou částkou podpoří Liberecký kraj činnost mateřských center v regionu prostřednictvím dotačního programu. O příspěvek mohou žádat zástupci mateřských center od 15. do 30. ledna příštího roku. „Díky tomuto programu opět podpoříme základní činnost mateřských center, a to především komunitní setkávání s různými programy, vzdělávání pracovníků center i jejich návštěvníků, přípravu a pořádání mezigeneračních programů či poradenství a konzultace. Chceme tyto organizace, kterých je v našem kraji celá řada, podpořit v jejich práci a v tom, co nabízí rodinám. Jejich práce si já osobně velice vážím," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.
Nejnovější články
Rada mladších ukázala v Liberci názory studentů i otevřený přístup
Deváťáci semilské ZŠ F. L. Riegra si připomněli 17. listopad
Kraj navýší spolufinancování projektu rekonstrukce Lidových sadů
Hasiči po novém sněžení nejčastěji odstraňovali stromy ze silnic
Florbal Turnov: Doma se představili starší žáci. Bojovala i další družstva
Nejčtenější články
28.11.: Hasiči po novém sněžení nejčastěji odstraňovali stromy ze silnic
27.11.: Žoky se štěpkou hořely v průmyslovém objektu ve Zlaté Olešnici
27.11.: Podzim v Krkonoších láká na Zapadlé vlastence i Pojizerský Pacifik
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.