S měřením rychlosti v Turnově pomáhá Scarabeus

09.05.2023 21:26:05 | Autor: Marcela Jandová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

S měřením rychlosti v Turnově pomáhá Scarabeus

Za první měsíc provozu software Scarabeus pomohl se zpracováním překvapivého množství dopravních přestupků v Turnově a okolí. Vozidlo překračující rychlost nově městská policie vyfotí a snímky pak díky systému Scarabeus zpracuje odbor dopravy jednodušeji a rychleji, než to bylo dříve.

Software Scarabeus je kompatibilní s technikou městské policie, kterou je měřena rychlost na komunikacích přímo ve městě i ve smluvně ošetřených obcích. Výrazně tak pomáhá s efektivním a rychlým vyřízením přestupkového řízení.

Město Turnov platformu využívá od začátku března 2023, v první vlně pro měření rychlosti, do budoucna se počítá rovněž s využitím pro kontrolu placeného parkování.

Už během prvního měsíce provozu systém pomohl zpracovat překvapujících 631 přestupků v oblasti překročení povolené rychlosti. Celkem 532 měření zachytilo překročení rychlosti o až 20 km v hodině, 99 přestupků se týkalo překročení rychlosti o více než 30 km v hodině. Městská police zachytila i případ, kdy řidič na povolených 50 km/ h jel rychlostí 108 km/h!

Místostarosta města Jan Lochman k novému systému měření rychlosti dodal: „Měření rychlosti v automatickém režimu nám velmi jasně ukazuje, jaká je ta pravá realita dodržování předpisů při jízdě (nejen) ve městě. Zavedení tohoto systému v žádném případě není zaměřeno na vyšší příjmy za výběr pokut, ale především na zásadní zklidnění tempa dopravy v lokalitách, kde řidiči opakovaně jezdí výrazně rychleji, bez ohledu na množství rizik, která v daném místě hrozí. Ať už je to pohyb chodců, dětí a cyklistů, nebo rizika spojená s místním provozem v rezidenčních zónách. Je důležité, aby řidiči měli na paměti, že dopravní předpisy a rychlostní omezení nejsou samoúčelná, ale vycházejí z odborných doporučení a diskuzí. Věřím, že si brzo všichni zvyknou, že přestože není „v dohledu" policejní hlídka obsluhující měřící zařízení, riziko změření rychlosti jejich vozidla v automatickém režimu hrozí doslova na každém rohu. A snad je to přiměje k tomu, že budou opět jezdit více ohleduplně a bezpečně."

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pokácí lípu v ulici Alej legií v Turnově

V úterý 21. května 2024 bude pokácena lípa zelená v ulici Alej legií (pozemek p. č. 3875/7 v kat. území Turnov). Kácení bude provedeno v režimu tzv. krajní nouze, neboť hrozí riziko z prodlení. Lípa je velmi silně poškozena rozsáhlou hnilobou dřeva kotevních kořenů a báze kmene, jež je způsobena agresivní dřevokaznou houbou dřevomor kořenový. Kácení bude provedeno na základě výsledku tahových zkoušek, které prokázaly velmi nízkou odolnost lípy vůči vývratu z kořenů.

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled fotbalových výsledků a tabulek 10. jarního kola
Chráněná území jsou drahokamy v koruně české přírody a krajiny
Chystají Týden čtení v Turnově
Festival Karoliny Světlé poosmé pořádá spolek Stopy v krajině
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 24. do 26. května

Nejčtenější články

23.05.: Studenecké míle startují již posedmnácté
24.05.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 24. do 26. května
23.05.: Krajské kolo soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod zná své vítěze

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT