S nalezenou municí ani podobnými předměty nemanipulujte!

02.03.2024 22:29:24 | Autor: redakce | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj

S nalezenou municí ani podobnými předměty nemanipulujte!

V pondělí 26. února před polednem přijel k policistům na Obvodní oddělení v Tanvaldě muž, který jim oznámil, že v lese pod rozhlednou Světlý vrch v Albrechticích v Jizerských horách nalezl podezřelý předmět, který mu připomíná rozbušku. Dále uvedl, že tento předmět je očouzený a kouká z něj knot. Hlavně také sdělil to, že ho přemístil z lesa k jednomu z objektů v obci Albrechtice v Jizerských horách, a to proto, že ho nechtěl brát do auta, aby ho přivezl na policejní služebnu.

Na místo do Albrechtic v Jizerských horách ihned vyjela z Tanvaldu policejní hlídka, aby celou událost prověřila. S opatrností uvedený předmět připomínající munici vyfotila a zaslala na operační středisko, které vyrozumělo o případu kolegy z Pyrotechnické služby, kteří následně také na místo krátce po čtrnácté hodině přijeli.

Do té doby musely dvě hlídky tanvaldských policistů a jedna hlídka dopravní služby zajistit bezpečný perimetr kolem místa, kde se podezřelý předmět v té době nacházel. V rámci tohoto opatření museli policisté z přilehlé kavárny evakuovat šest osob a uzavřít silnici vedoucí z Albrechtic do Desné a Tanvaldu. Dále policisté požádali obyvatele ze vzdálenějších horských penzionů, aby nevycházeli ven a zůstali uvnitř. Samozřejmě také „odkláněli" pěší turisty a náhodné kolemjdoucí z rozhledem Světlý vrch, Tanvaldský Špičák a Špička na Malém Špičáku.

„Pyrotechnici po svém příjezdu předmět ohledali a naštěstí zjistili, že se nejedná o munici a žádné nebezpečí nikomu nehrozí. Tím se obyvatelé a návštěvníci horské obce vrátili do normálního života. Veškerá bezpečnostní opatření byla ukončena," sdělila tisková mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová.

V souvislosti s tímto případem máme pro všechny občany důležité upozornění:
Nikdy s podezřelým předmětem, který připomíná jakoukoliv munici, NEMANIPULUJTE!!!

Při stavebních nebo výkopových pracích, hledání hub a lesních plodů, polodrahokamů v nalezištích, při procházkách v přírodě, při orbě na poli i na dalších místech lze narazit na to, co hledáme, ale také na podezřelé předměty připomínající munici nebo zbraně. Takové předměty mohou být zkorodované a nefunkční. Existují však případy, kdy je munice funkční. Tady hrozí nebezpečí nejen nálezci, ale může být ohroženo i celé nejbližší okolí.

Co tedy poradit možným nálezcům?

  • S nalezeným předmětem, nebo podezřelou municí nikdy nemanipulujte!
  • Nález označte a oznamte policii!
  • Zabraňte možnému přístupu dalších osob!
  • Vyčkejte příjezdu policistů! Pyrotechnici ke každému nálezu přistupují tak, jako by šlo o nebezpečný nález a musejí zachovávat pravidla bezpečnosti, aby nedošlo k explozi.
  • Respektujte vyznačený bezpečný prostor pro práci policistů a pyrotechnika! Na místech, kde nehrozí nebezpečí osobám ani poškození majetku, jsou nálezy likvidovány na místě - v ostatních případech je nález odvezen na bezpečné místo, kde je odborně zneškodněn.

 

Než pyrotechnik přijede na místo, policisté místo označí a vytýčí perimetr tak, aby byl znemožněn přístup dalším nepovolaným osobám. Případně úkolem policistů a služebního speciálně vycvičeného psa je prohledat nejbližší okolí nálezu, zda není na místě například větší množství další nevybuchlé munice.

Vždy je nutné poslechnout pokyny a výzvy policistů, kteří na místě a v okolí zajišťují bezpečnost.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
22.04.: Slavíme Den Země
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT