S obyvateli Výšinky se bavili o revitalizaci i nové výstavbě

17.05.2023 09:03:48 | Autor: Marcela Jandová, město Turnov | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

S obyvateli Výšinky se bavili o revitalizaci i nové výstavbě

Revitalizace sídliště Výšinka i plánovaná výstavba v místě, to byla témata, která obyvatele na dalším ze setkání se starostou Turnova zajímala nejvíce.

Setkání s obyvateli Výšinky se odehrálo v pondělí 17. dubna 2023. V hudební učebně gymnázia se sešlo 30 osob, dalších zhruba 20 sledovalo tradiční online přenos na facebooku města. Pokud Vás zajímá, jak setkání s obyvateli probíhají, jednotlivé záznamy lze na facebookovém profilu @mestoturnov dohledat také zpětně.

V úvodu setkání starosta města Tomáš Hocke představil dění ve městě, počínaje celkovou rekonstrukcí ulice A. Dvořáka. Zmínil budoucí podobu ulice, kde by měla vzniknout místa se zelení, osazeny budou nové chodníky i osvětlení. Hotovo bude s koncem října 2023. Probíhá rekonstrukce veřejného prostoru u Billy, kde vzniká nová podoba veřejného prostranství s dokončením na konci června 2023. Omezení z důvodu realizace staveb ŘSD čekají obyvatele Turnova také v místě sjezdů a nájezdů na I/35 v Ohrazenicích, další dopravní stavby se chystají. Nechyběla pozvánka na akce ve městě - Český ráj dětem v sobotu 29. dubna nebo Májovou slavnost v pátek 5. května.

S dotazy obyvatel pak přišlo na řadu hlavní téma odpoledne, plán na revitalizaci sídliště Výšinka. Starosta zmínil, že probíhá povolovací proces ke stavebním úpravám. Je možné podávat připomínky v rámci stavebního řízení. Do konce roku 2023 by mohlo být vydáno rozhodnutí o stavebním povolení v právní moci.

První etapa se bude týkat veřejného prostoru před samoobsluhou. Druhá etapa se dotkne prostoru za samoobsluhou a parkoviště. Obě etapy by měly stát zhruba 15 mil. Kč. Otázkou zůstává financování, na které by město chtělo využít dotačního titulu. Fond na podporu investic, který byl využit při revitalizaci sídliště u nádraží, byl zrušen. Měly by ho nahradit projekty IROP (Integrovaný regionální operační program) a město má za cíl některého z titulů využít.

Pokud bude vydáno výše zmíněné stavební povolení a podaří se získat dotační titul na realizaci, revitalizaci by bylo možné zahájit v roce 2025. Zároveň se probírá otázka výstavby parkovacího domu na Výšince. Parkovací domy jsou mimořádně drahé, i tady je nutné využít dotačního titulu.

Velká část diskuze na gymnáziu patřila také plánované zástavbě nad ulicí Rubínová. Místní se zajímali o podobu novostavby, ptali se na řešení parkování i otázku dopravní zátěže. Vyjádřili názor, že výstavba nebyla s místními komunikována. Starosta města vysvětloval, že informace byly komunikovány veřejně, včetně tisku a dalších médií. Jde o to, dění ve městě sledovat. Vznikne nová moderní zástavba, která rozhodně není velkými panelovým domy, které zde měly vyrůst podle megalomanských plánů při samotném vzniku sídliště. Výtky k plánované zástavbě měly zaznít už v roce 2013, při projednávání územního plánu. Tehdy byly zástavbové plochy pro hromadné bydlení, na žádost obyvatel sídliště, razantně zmenšeny. Velké plochy směrem na Kamenec byly ze zástavbových ploch vypuštěny a zůstaly plochy na křižovatce ulice Jana Palacha a Rubínové. Při změně územního plánu to mohlo být provedeno i obráceně, ale nějaké plochy pro hromadné bydlení město potřebuje.

Město Turnov prodalo pozemky s podrobnými podmínkami pro podobu nové výstavby. Jednou z nich bylo podzemní parkování dle koeficientu 1,5 vozidla na byt. Výstavba počítá s podzemními garážemi, počítá se také s výstavbou nové parkovací plochy mezi novostavbami a stávajícími domy. Město Turnov se bude snažit ulici Rubínovou nastavit jako prioritu pro revitalizaci tak, aby tam parkovací místa byla co nejdříve. Musí tomu ovšem předcházet změna územního plánu. Aktuálně bylo vydáno rozhodnutí k nové bytové zástavbě. Mnoho námitek bylo v rámci řízení vypořádáno. Místní obyvatelé se mohou k této stavbě vyjadřovat v případě odvolacího řízení. Je to jejich právo.

Mezi časté dotazy patřilo také řešení sběrných míst separovaného odpadu na sídlišti Výšinka. Obyvatelé vidí jako problematické především sběrné místo v ulici Rubínové, kde parkující auta často blokují vyvážení kontejnerů. Zmínili také nepříjemný stav kontejneru s bioodpadem nebo zájem o umístění kontejneru na kovy. Starosta obyvatele seznámil s plánem na umístění polopodzemních kontejnerů v rámci revitalizace. Mluvil také o aktivitách spolku ZaZemí, který plánuje další rozšíření kapacit komunitního kompostování, které účastníci setkání hodnotili jako velmi podařený projekt.

Zásadní otázkou obyvatel byla dopravní situace na Výšince, ať už parkování v sídlišti nebo výjezdy na hlavní komunikace. Starosta opět připomněl možnost parkování pro ulici Granátová v prostoru u teplárny. Připustil také možnost realizace vodorovného dopravního značení v ulici Diamantová nebo žlutého dopravního značení u křižovatek. Zároveň upozornil, že vodorovným dopravním značení klesne počet parkovacích míst. Na dotaz ke schodům mezi ulicemi Rubínová a Perlová, které jsou ve velmi špatném stavu, potvrdil plán na jejich zrušení a úpravu na běžný chodník pro pěší.

Mezi další body jednání s občany patřil stav obchodu na sídlišti nebo přístup k supermarketům Lidl a Kaufland od Výšinky i Kamence. Zde starosta připomněl historický vývoj oblasti, ale také soukromé vlastnictví, kde město nemůže zasahovat, spolupráce (například v případě cesty k Lidlu z ulice J. Zajíce) je pouze na dobré domluvě s vlastníkem pozemků. V každém případě se stále jedná o dalších možných řešeních zlepšení přístupu k supermarketům.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Proběhlo jarní setkání s podnikateli v Turnově
Na radnici proběhlo jednání s provozovateli barů a restaurací v Turnově
Co zajímá obyvatele Pelešan?
Na turnovské radnici se setkali s církvemi
Vedení Libereckého kraje jednalo s vedením města Turnov
Místostarostka Turnova poděkovala místním neziskovkám
Další turnovský Kulatý stůl měl ožehavé téma drogy na školách
Co zajímalo Turnováky na setkání v ZŠ Žižkova?
Další setkání občanů se starostou Turnova proběhlo v Koškově ulici
Setkání s obyvateli Turnova tentokrát proběhlo v centru města
Na turnovské radnici proběhla setkání v rámci kulatých stolů
Starosta Turnova uzavřel sérii setkání s obyvateli v Dolánkách

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.

Liberecký kraj opět podpoří mateřská centra. Připravil pro ně dva miliony

Dva miliony korun. Přesně takovou částkou podpoří Liberecký kraj činnost mateřských center v regionu prostřednictvím dotačního programu. O příspěvek mohou žádat zástupci mateřských center od 15. do 30. ledna příštího roku. „Díky tomuto programu opět podpoříme základní činnost mateřských center, a to především komunitní setkávání s různými programy, vzdělávání pracovníků center i jejich návštěvníků, přípravu a pořádání mezigeneračních programů či poradenství a konzultace. Chceme tyto organizace, kterých je v našem kraji celá řada, podpořit v jejich práci a v tom, co nabízí rodinám. Jejich práce si já osobně velice vážím," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Semilech rozsvítí vánoční strom v sobotu 2. prosince
Na záchranu a obnovu památek rozdělí kraj 15 milionů korun
Na konci listopadu končí v Turnově dvě sběrná místa
Rada mladších ukázala v Liberci názory studentů i otevřený přístup
Deváťáci semilské ZŠ F. L. Riegra si připomněli 17. listopad

Nejčtenější články

28.11.: Hasiči po novém sněžení nejčastěji odstraňovali stromy ze silnic
29.11.: Deváťáci semilské ZŠ F. L. Riegra si připomněli 17. listopad
28.11.: Florbal Turnov: Doma se představili starší žáci. Bojovala i další družstva

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT